3.7 C
Bratislava
sobota, 23 novembra, 2024

Fakty a mýty: Intímna hygiena, intímne zdravie

Intímna hygiena je rovnako dôležitá ako každodenná starostlivosť o telo a pleť. Pre väčšinu žien sú debaty ohľadom intímnych partií a hygieny trápne a necítia sa pri nich komfortne. Práve preto môžu začať ľahko veriť rôznym mýtom a polopravdám ohľadom intímnej hygieny.

Vaginálny mikrobióm

pozostáva z množstva dobrých baktérií (rovnako ako črevný mikrobióm), ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v zdraví. Ideálne pH vo vagíne je kyslé (3,8 až 4,5). Ak sa mikrobióm a aj pH narušia môže dôjsť k množstvu problémov, ktorým správnou intímnou hygienou môžete predchádzať. Vplyv na vaginálny mikrobióm majú aj procesy, ktoré sa prirodzene dejú v našom organizme alebo sú súčasťou nášho života: užívanie antibiotík, hormonálne zmeny, menštruačný cyklus, pohlavný styk,…

Napriek tomu za najčastejšími problémami s intímnymi partiami žien stojí nesprávna intímna hygiena. Väčšina žien to s hygienou preháňa, časté umývanie alebo používanie nesprávnej kozmetiky vám môže viac ublížiť ako pomôcť.

Fakty a mýty

Súčasťou intímnej hygieny je aj pravidelné umývanie / výplach vagíny

Nie. Vagína je vnútorná časť ženských pohlavných orgánov a je samočistiaca. Žiadne vnútorné výplachy na jej vyčistenie naozaj nepotrebujete, práve naopak. Tieto výplachy môžu narušiť vaginálny mikrobióm a zmeniť pH čo vedie k podráždenie, infekciám a ďalším komplikáciám.

Úplne postačí ak si vonkajšie genitálie umyjete čistou vodou a jemným mydlom bez vône.

Intímna hygiena. Sprchovanie

Mierne svrbenie v oblasti intímnych partií je prirodzené

Pravdou je, že rast chĺpkov, potenie či neustále odieranie pokožky o spodné prádlo môže spôsobovať istý pocit nepohodlia a môže sa objaviť aj pocit svrbenia. Určite by ste ale nemali ignorovať ak je svrbenie trvalé, často sa opakuje alebo je doprevádzané ďalšími nezvyčajnými príznakmi ako napríklad zmena farby či vône vaginálneho výtoku.

Vaginálny výtok je znakom infekcie

Nie, aspoň nie vždy. Vaginálny výtok môže byť bezfarebný až biely. Jeho farba a aj konzistencia sa ale počas menštruačného cyklu mení. Spozornieť by ste určite mali ak má výtok žltú alebo zelenú farbu a sprevádza ho pocit pálenia alebo svrbenia. Môže ísť o príznaky infekcie a preto by ste mali navštíviť čo najskôr lekára.

Intímne partie treba umývať každý deň mydlom

Každodenné umytie čistou vodou postačí. Môžete použiť aj mydlo ale to môže spôsobiť podráždenie. Na intímnu hygienu môžete použiť aj kozmetiku, ktorá je určená práve na tieto partie. Určite sa vyhnite klasickým mydlám a gélom, ktoré používate na umytie tela a tváre.

Používanie aromatizovaných vložiek (tampónov) je bezpečné

Nie, nie je. Obdobie menštruácie sa snažia ženy zvládnuť najlepšie ako vedia a často siahnu po vložkách alebo tampónoch s vôňou. Nie je to ale dobrý nápad. Aróma, ktorú obsahujú môže narušiť prirodzenú rovnováhu pH a/alebo podráždiť pokožku čo môže viesť k svrbeniu a rozvoju infekcií. Neraz môžu byť aj dôvodom vzniku alergickej reakcie. Lepšie je ak si vyberiete neparfumované menštruačné vložky a tampóny a vyhnite sa aj rôznym kozmetickým produktom určenými na intímnu hygienu s pridanou vôňou.

Intímna hygiena. Vložky, tampóny

Spermie vplývajú na zdravie vagíny

Áno. Bežne sa vaginálne pH pohybuje od 3,8 do 4,5. Spermie majú pH 7,2 až 8,0. Spermie tak môžu narušiť prirodzene kyslé prostredie vo vagíne čím môže vzniknúť ideálne prostredie pre rôzne patogény ako baktérie, kvasinkové infekcie,…

Vaginálny zápach nie je prirodzený a je znakom infekcie / zlej hygieny

Baktérie, ktoré tvoria vaginálny mikrobióm môžu byť dôvodom rôznych pachov a aj ich intenzity. Pachy sa môžu meniť aj v závislosti od menštruačného cyklu, sexuálnej aktivity alebo hladiny hormónov. Zbaviť sa tohto zápachu je tak nemožné. Ak by ste to aj skúšali narušíte mikroflóru vagíny a zvýšite riziko infekcie. Pokiaľ je ale zápach silnejší a nepríjemný, prípadne je iný ako bežne navštívte lekára. Môže to byť jedným z príznakov infekcie.

Tehotné ženy nemajú vaginálny výtok

Opak je pravdou. Organizmus ženy sa snaží chrániť pred infekciou a preto môžu mať tehotné ženy výtok aj silnejší.

Nosenie slipových vložiek je nevyhnutnou súčasťou dôkladnej intímnej hygieny

Nie a môže vám to uškodiť. Vaginálny výtok je prirodzený. Slipové vložky sú určené na občasné použitie napríklad keď ľahko špiníte, ku koncu menštruácie a pod. Ak ich nosíte každý deň vytvára sa v nich  vlhké prostredie, ktoré je ideálne pre množenie a rast baktérií. A keďže je toto vlhké prostredie blízko vagíny je riziko infekcie značne vyššie.

Intímna hygiena by nemala byť tabu, o ktorom sa nehovorí. Nesprávne použitá kozmetika či nesprávne návyky môžu viesť k množstvu problémov. Na správnu intímnu hygienu postačí jeden krát denne teplá voda, nič viac nepotrebujete. Pokiaľ predsa len chcete použiť aj kozmetické produkty vyberte si tie, ktoré sú určené na intímnu oblasť. Nemali by obsahovať pridané arómy, farbivá a ani dráždivé látky.

ZDROJ

purplle.com/magazine/article/8-vagina-myths-we-need-to-set-straight

salcuraskincare.com/blogs/news/fact-myth-and-questions-vagina-edition

hindustantimes.com/lifestyle/health/debunking-vagina-myths-doctor-reveals-the-truth-behind-common-misconceptions-101684146508381.html

Obrázky: Unsplash.com,   Freepik.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY