Kŕčové žily sú civilizačné ochorenie, ktoré je najrozšírenejšie vo vyspelých krajinách. Trpí ním 10 až 40% populácie. V závislosti od veku sa výskyt tohto ochorenia zvyšuje. Aj keď si toto ochorenie väčšina ľudí spája s estetickým problémom môže ísť o vaše zdravie. Aj keď vás spočiatku neobmedzujú môžu vám neskôr urobiť väčšie problémy.
Modré, vypuklé a skrútené žily
– presne tak kŕčové žily v určitom štádiu vyzerajú. Najčastejšie postihujú dolné končatiny a aj keď si ich často spájate so ženami trápia aj mužov. Nejde len o estetický problém ale o ochorenie, ktoré ak sa nelieči spôsobuje nepríjemné pocity, chronickú žilovú nedostatočnosť, zápal žíl, vznik krvných zrazenín či vredy predkolenia.
Fakty a mýty
Kým medzi 30 až 60 rokom života trápia kŕčové žily približne 25% populácie, po 60 roku života nimi trpí až 70%. Aj z toho dôvodu môžete natrafiť na množstvo mýtov a poloprávd. Ak vám nedávno diagnostikovali kŕčové žily pravdepodobne sa snažíte zistiť o nich čo najviac. Zistiť v množstve informácií čo sú fakty a čo len mýty môže byť náročné. Zrazu každý vie, kto kŕčové žily dostane, prečo a aj ako sa ich zbaviť. Čo z toho je ale pravda? Prinášame vám najčastejšie mýty, s ktorými sa ohľadom kŕčových žíl môžete stretnúť.
Kŕčové žily sú len estetickým problémom
Nie. Kŕčové žily majú niekoľko štádií. Metličky, alebo pavučinky sú jemné viditeľné žilky, ktoré viac menej sú estetickým problémom a sú počiatočným štádiom ochorenia. V pokročilom štádiu už ovplyvňujú vaše zdravie. Môžu spôsobovať opuchy, zhrubnutie pokožky, alebo sú aj dôvodom hlbokej žilovej trombózy. Krvná zrazenina, ktorá sa vytvorí v žile spôsobuje pocit ťahania, bolesť a ak sa dostane do krvného obehu až k srdcu môže vás ohroziť na živote.
Kŕčové žily majú len ženy
Nie. Pravdou ale je, že ženy majú vyššie riziko ich vzniku a aj ich častejšie trápia. Veľkú úlohu v prípade tohto ochorenia zohráva rodinná anamnéza. Ak ich mal niektorí z vašich rodičov, alebo starých rodičov pravdepodobne ich budete mať aj vy. U žien za ich vznikom môžu stáť aj ďalšie faktory. Tým najvýznamnejším môžu byť hormonálne zmeny ako tehotenstvo či menopauza. Pomer výskytu kŕčových žíl u žien a mužov je ale takmer rovnaký. Týmto ochorením trpí približne 55% žien a asi 45% mužov.
Ďalším dôvodom, prečo sa toto ochorenie spája len so ženami je fakt, že väčšina mužov tieto problémy ignoruje. Pokiaľ ich nezačnú bolieť nohy, alebo sa nedostavia ďalšie symptómy lekára nevyhľadajú.
Prekríženie nôh spôsobuje kŕčové žily
Nie. Aj keď sa hovorí, že tesné nohavice alebo prekríženie jednej nohy cez druhú spôsobuje kŕčové žily neverte tomu. Tlak, ktorý pri tom vzniká nie je dostatočný na to aby poškodil žily. Pravdou ale je, že ak už kŕčové žily máte tlak, ktorý tesným oblečením alebo prekrížením nôh vytvoríte môže ich príznaky zhoršiť.
Snažte sa prekríženie nôh striedať, hýbte nimi aby ste v nich rozprúdili krv. Napínajte a povoľujte svaly v nohách a cvičte. Rozprúdite tak krv a zmiernite príznaky kŕčových žíl.
Za vznikom kŕčových žíl je tehotenstvo
Nie. Tehotenstvo nie je dôvodom vzniku kŕčových žíl. Za ich vznikom sú oslabené žilové chlopne a zvýšený tlak na žily. Okrem toho sa pod ich vznik výrazne podpisuje aj genetika, životný štýl či zamestnanie. Tehotenstvo ale môže zvýšiť riziko ich vzniku. Hormonálne zmeny a väčší objem krvi u tehotných žien môže prispieť k vzniku alebo zhoršeniu kŕčových žíl.
Medzi príznaky starnutie patria aj kŕčové žily
Nie. Kŕčové žily sa nemusia vyskytnúť u každého staršieho človeka. Riziko ich vzniku sa ale vekom zvyšuje. Dôvodom je opotrebovanie chlopní v žilách, ktoré regulujú prietok krvi.
Na liečbu kŕčových žíl nič nie je
Opak je pravdou. Existuje viacero spôsobov ako znížiť riziko ich vzniku či ako zmierniť príznaky kŕčových žíl.
- Párkrát do dňa zdvihnite chodidlá na úroveň srdca. Znížite tak tlak v žilách.
- Ak trpíte nadváhou schudnite.
- Fyzická aktivita udržuje svaly v pohybe čo zlepšuje prietok krvi. Pohybom môžete zmierniť príznaky kŕčových žíl.
Okrem toho existuje aj chirurgická liečba kŕčových žíl. V súčasnosti existuje niekoľko miniinvazívnych zákrokov.
Liečba kŕčových žíl je bolestivá
Nie. Operačné zákroky v minulosti si možno vyžadovali dlhší čas liečenia a neraz zostávali po ňom jazvy. Súčasná liečba je ale o niečom inom. Technológia pokročila a na liečbu kŕčových žíl sa využívajú rádiofrekvenčné alebo laserové ablačné operácie. Pri týchto zákrokoch sa využíva teplo alebo svetlo, ktoré spôsobia kolaps žily a vyblednutie. Ďalšou metódou liečby je skleroterapia, kedy sa do postihnutej žily pomocou ihly vpraví roztok, ktorý žilu uzavrie. Krv následne začne prúdiť zdravými žilami.
Kŕčové žily sa po liečbe vždy vrátia
Kŕčové žily sa po operácii nemusia vždy vrátiť. Aj keď je riziko ich opätovného vzniku po zákroku vyššie nie je to pravidlo. Ak sa na liečbu tohto ochorenia použijú miniinvazívne zákroky je ich návrat výrazne nižší.
Celý deň stojím v práci, preto mám kŕčové žily
Sedenie s prekríženými nohami, státie, či pohyb na tvrdých povrchoch …. to všetko sú mýty. Za vznikom kŕčových žíl je nečinnosť. Ak dlho sedíte alebo stojíte je u vás riziko ich vzniku vyššie než keby ste sa hýbali. Pokiaľ si vaša práca vyžaduje dlhodobé sedenie alebo státie doprajte si čas od času krátku prechádzku, postavte sa alebo si aj zacvičte. Tým, že rozprúdite krv v žilách na nohách znížite riziko vzniku ochorenia.
Cvičenie kŕčové žily zhoršuje
Tento mýtus sa často spája s bolesťou nôh, ktorú po cvičení cítite. Za touto bolesťou môže byť arteriálne ochorenia ale aj problémy so zrazeninami či iné. Ak vás po cvičení bolia nohy najlepšie je ak sa dáte vyšetriť. Len tak sa dá určiť presná príčina bolesti a nastaviť vhodná liečba.
Cvičenie by malo pomáhať predchádzať vzniku a aj zmierňovať príznaky kŕčových žíl.
Kŕčové žily nie je potrebné liečiť. Zmiznú samé
Nie. Ak sa u vás už tento problém objavil nepodceňujte ho. Príznaky sa časom len zhoršujú a ochorenie postupuje. Dodržiavaním zdravého životného štýlu môžete príznaky zmierniť ale ochorenie určite samé od seba nezmizne. Na to je potrebná liečby.
Na liečbu kŕčových žíl sú vhodné krémy a masti z lekárne
Existuje množstvo krémov a mastičiek, ktoré v reklame sľubujú, že vyliečia kŕčové žily. Neverte ale tomu. Doteraz neexistuje dôkaz o tom, že to niektorý z týchto produktov dokáže. Môžu zmierniť bolesti, znížiť opuchy, ale so samotným ochorením si neporadia. Rovnako je to aj s rôznymi bylinnými extraktmi či masážami. Môžu vám poskytnúť dočasnú úľavu ale nedokážu vás vyliečiť.
V súčasnosti liečba kŕčových žíl (miniinvazívny zákrok) trvá ani nie hodinu, v závislosti od štádia ochorenia. Takmer hneď po zákroku sa môžete vrátiť k bežným aktivitám.
ZDROJ
piedmont.org/living-real-change/5-myths-about-varicose-veins
metroveincenters.com/blog/top-10-myths-varicose-veins
veinreliever.com/varicose-vein-myths-debunked/
Obrázky: Freepik , Pixabay