Mandle si ani nevšimneme, kým nás nezačne bolieť hrdlo. Tieto malé žľazy sa nachádzajú v hrdle a plnia obrannú funkciu. Tvorí ich lymfatické tkanivo a ich úlohou je zachytávať patogény, ktoré sa chcú dostať do organizmu ústami alebo nosom.
Najznámejším ochorením je angína, zápal mandlí, ktorý trápi hlavne deti zriedkavejšie aj dospelých. Vekom, ako imunitný systém silnie začína nahrádzať mandle a ich veľkosť sa postupne zmenšuje. O zápale mandlí ale aj mandliach samotných existuje množstvo mýtov, ktorým ľudia stále veria.
Fakty a mýty
Zápal mandlí spôsobujú vždy baktérie
Nie. Angína, alebo zápal mandlí môže spôsobiť baktéria aj vírus. Celkom často ju spôsobuje vírus Epstein-Barrovej. Toto ochorenie má zvyčajne mierny priebeh ale u dospelých ľudí môže prerásť do závažnejšieho stavu. Príčinou bakteriálnej infekcie je často baktéria Streptococcu. Neliečená bakteriálna infekcia môže viesť k zápalu uší, zápalu pľúc alebo reumatickej horúčke.
Červené mandle s bielymi škvrnami (hnisom) sú znakom bakteriálnej infekcie.
Mandle sú zbytočné
Aj keď sa o dôležitosti a úlohe mandlí veľa diskutuje nie sú až tak zbytočné. V prvom rade, v detskom veku výborne dopĺňajú vyvíjajúci sa imunitný systém. Zachytávajú patogény a produkujú proti nim protilátky. Pri zápale mandlí (angina, alebo odborne tonzilitída) je infekcia v podstate izolovaná a nešíri sa ďalej do tela. Pokiaľ ale ochorenie neliečite môže sa ochorenie šíriť ďalej a zápal ľahko prejde do chronického štádia.
Angína nepatrí medzi infekčné ochorenia
Angína je infekčná a radíme ju medzi kvapôčkové infekcie. Môžete ju ľahko preniesť na inú osobu alebo ju od infikovanej osoby dostať.
Zápal mandlí sa prejavuje bolesťou hrdla
Bolesť hrdla je len jeden príznak problémov s mandľami ale nie jediný. Chrápanie a spánkové apnoe sú často ďalšími príznakmi opuchnutých mandlí. Spánkové apnoe zas môže viesť k množstvu ďalších zdravotných problémov ako kardiovaskulárne choroby, depresia, či nekvalitný spánok, čo sa môže nepriaznivo prejaviť na výkone dieťaťa v škole. Medzi ďalšie príznaky zápalu mandlí u detí patrí aj slintanie, problém s prehĺtaním, zdurené lymfatické uzliny, vysoká teplota,… Pocit hrče v krku či suchosti v krku sú tiež príznakmi problémov s mandľami.
Lekári už mandle nevyberajú (tonzilektómia)
Ak má pacient opakované a závažné infekcie môže lekár tonzilektómiu odporučiť. Častý zápal mandlí môže poškodzovať ich tkanivo, mandle strácajú ochrannú funkciu a samé sa stávajú zdrojom infekcie. Hovoríme už o chronickom zápale, ktorý spôsobuje ďalšie problémy.
Vybratie mandlí môže lekár odporúčať aj keď máte vy alebo dieťa spánkové apnoe, pri ktorom prestanete dýchať. Mandle v tomto prípade tvoria prekážku v dýchaní, čo je život ohrozujúci stav.
Máme len dve mandle
Nie, v našom organizme ich je viac. Máme dve krčné mandle, ktoré môžete vidieť keď otvoríte ústa vzadu v krku. Ďalšie dve sú nosné mandle a nájdete ich v nosohltane, vzadu v nosnej dutine. Okrem nich máme aj jazykové mandle. Tie nájdete na koreni jazyka. Každý pár mandlí je súčasťou lymfatického systému a každá z nich sa môže zapáliť.
Pitie studenej (ľadovej) vody spôsobuje zväčšenie mandlí
Nie. Mandle sa môžu zväčšiť ak ich vystavíte stálej stimulácii ako fajčenie cigariet. Môžu sa zväčšiť po konzumácii niektorých potravín, nedostatočnou liečbou zápalu mandlí, zlou hygienou ústnej dutiny, …
Na mandliach sa môžu vytvoriť kamene, tzv mandľové kamene
Áno, môžu. V podstate ide o malé hrudky, ktoré môžu mať bielu až žltkastú farbu. Mandľové kamene (tonzilolity) sa tvoria zo slín, jedla, hlienu a mŕtvych buniek, ktoré sa zachytia v jamkách v mandliach (krypty) a kalcifikujú sa. Môžu byť dôvodom zápachu z úst, problémov s prehĺtaním alebo bolesťou hrdla. Tonzilolity sú častejšie u ľudí s veľkými mandľami alebo s chronickým zápalom mandlí.
ZDROJ:
news24.com/life/wellness/body/condition-centres/sore-throat/tonsillitis/5-myths-you-probably-believe-about-tonsillitis-20160613
dratulmittalent.com/debunking-common-myths-the-real-facts-about-tonsillitis/
herminahospitals.com/en/articles/9-mitos-dan-fakta-tentang-amandel-membesar.html
Obrázky: freepik.com