4.1 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Fakty a mýty: Menopauza

Klimaktérium, menopauza, perimenopauza, postmenopauza – obdobie, ktorým si prejde každá jedna žena. Ide o prechod z fertilného (plodného) obdobia do obdobia reprodukčného pokoja, od toho je aj odvodený ďalší pojem, ktorý sa tohto obdobia dotýka – prechod.

Čo je čo

  • Menopauza – posledné menštruačné krvácanie. Nikdy neviete, ktorá menštruácia je posledná, preto sa dá zistiť len spätne ak žena počas ďalších 12 mesiacov nemala menštruáciu.
  • Perimenopauza – nepravidelná menštruácia. Toto obdobie začína ešte pred menopauzou a často sa aj za ňu u laickej verejnosti zamieňa. Typická je preň nepravidelná, silná alebo slabá menštruácia.
  • Postmenopauza – posledné obdobie, keď sú ženské pohlavné orgány v kľude a žena už nie je schopná otehotnieť.
  • Klimaktérium – je pojem, ktorý zahŕňa obdobie od perimenopauzy až po postmenopauzu.

Rovnako ako sa často zamieňajú pojmy dochádza aj k šíreniu poloprávd a mýtov spojených s menopauzou alebo presnejšie klimaktériom. A keďže je pojem menopauza viac zaužívaný budeme ho používať aj my. Aké sú mýty ohľadom menopauzy a koľko je na nich pravdy?

Fakty a mýty

Menopauza je u každej ženy rovnaká

Nie, nie je. Zmeny v organizme, ktoré súvisia s útlmom reprodukčných orgánov sa začínajú diať medzi 45 – 55 rokom života. Pokojne to ale môže byť aj skôr. Väčšina žien sa obáva, že bude trpieť všetkými príznakmi, ktoré sú pre toto obdobie typické. Pravda je taká, že väčšina žien si ledva všimne, že je v období menopauzy (okrem nepravidelnej menštruácie).

Počas menopauzy nemôžem otehotnieť

Ako sme už spomínali, menopauza je posledná menštruácia, ktorá je ale tá posledná v období klimaktéria neviete. Pokojne sa môže stať, že menštruáciu nemáte 11 mesiacov a dostanete ju v poslednom dvanástom mesiaci. Znamená to, že ste v perimenopauze a stále je tu možnosť otehotnieť. Vaječníky ešte stále dokážu produkovať hormóny a zrelé vajíčka.

Menopauza. Depresia

Menopauza začína keď mám nepravidelnú (mešká) menštruáciu

Nie. V menopauze ste len ak ste nedostali menštruáciu 12 mesiacov po sebe. Nepravidelná menštruácia, silné alebo slabé krvácanie sa môže objaviť aj 5 – 8 rokov pred menopauzou a ide o perimenopauzu.

Vďaka menopauze som nervózna, podráždená, zábudlivá, mám depresiu…

Nie. Nie je do vďaka menopauze ale vďaka hormonálnej nerovnováhe, ktorá je pre toto obdobie typická. Za zmeny nálady môžu hormóny alebo aj nekvalitný spánok. Návaly horúčavynočné potenie narúšajú spánok a vy môžete byt ďalší deň náladovejšia práve pre nedostatok spánku. Pokiaľ nechcete siahnuť po liekoch (antidepresíva, hormonálna substitučná terapia) skúste zmeniť životný štýl. Začnite viac cvičiť, zmeňte jedálniček, vyhnite sa stresu,…

Som v menopauze, preto priberiem

Pokles estrogénu môže spôsobiť že nejaké to kilo priberiete, hlavne okolo pásu. Nie je to ale samozrejmosť menopauzy. Za nárastom hmotnosti je častejšie ako pokles hladiny estrogénu spomalenie metabolizmu, čo je pre pribúdajúci vek typické. Začnite sa zdravšie stravovať a cvičiť, zaraďte do cvičenie silový tréning, čím zvýšite nie len objem svalov ale aj metabolizmus.

Návaly horúčavy treba pretrpieť, neexistuje nič, čo by ich zmiernilo alebo zastavilo

Frekvencia a závažnosť návalov horúčav je u každej ženy iná.  Aj keď ide o najbežnejší príznak menopauzy, ktorý môže trvať 6 mesiacov až 2 roky nemusí sa objaviť u každej ženy.  Ak návalmi horúčavy trpíte aj vy existuje pár spôsobov ako ich zmierniť.

  • Noste priedušné oblečenie. Dajte prednosť viacerým vrstvám oblečenia než jednej. Ak vám bude teplo môžete si vždy vrstvu oblečenia vyzliecť.
  • V noci si dajte pri posteľ ventilátor.
  • Ak pociťujete nával tepla začnite pomaly a zhlboka dýchať: pomaly sa nadýchnite nosom do brucha a pomaly cez ústa vydýchnite. Dýchajte pomalšie ako zvyčajne.

Menopauza

Menopauzou prejdete v tom istom veku ako vaša matka

Pravdou je, že gény hrajú dôležitú úlohu aj v čase, kedy sa dostanete do menopauzy. Faktorov, ktoré ale na menopauzu vplývajú je viac. Je známe, že u fajčiarok začína menopauza o cca 2 roky skôr. Skôr môže začať aj u žien, ktoré trpia autoimunitným ochorením alebo podstúpili chemoterapiu.

Na zmiernenie príznakov menopauzy musíte užívať hormóny

Nie, nemusíte. Užívanie hormónov je len jednou z možností ako zmierniť príznaky menopauzy. Najlepšie urobíte ak sa porozprávate o tom so svojim lekárom. Okrem hormonálnej substitučnej liečby vám môže pomôcť aj akupunktúra, relaxačné techniky, cvičenie alebo zdravé stravovanie.

Váš sexuálny život sa menopauzou skončil

Pravdou je, že pokles estrogénu v tele môže znížiť sexuálnu túžbu a zvýšiť vaginálnu suchosť ale nie je to samozrejmosť. Niektoré ženy uvádzajú pravý opak, a to, zvýšenie libida počas menopauzy. Pripisujú to väčšiemu pocitu slobody a úľave od obáv, že by mohli neplánovane otehotnieť. Problémy s hormónmi sa dajú riešiť hormonálnou terapiouvaginálna suchosť lubrikantmi.

Aj muži prechádzajú menopauzou

Nie, aspoň nie doslova. Menopauza sa týka len žien (pokles estrogénu). U mužov dochádza k poklesu testosterónu (mužský pohlavný hormón) oveľa pomalšie ako klesá estrogén u žien. Príznaky poklesu testosterónu (andropauza) sú u mužov minimálne, prípadne žiadne.

Neverte všetkému čo o menopauze a tom, čo ju doprevádza počujete. Každá žena je iná a jedinečná a každá si týmto obdobím prejde inak. Nečakajte kým sa príznaky menopauzy u vás rozvinú a navštívte lekára hneď ako zbadáte prvé symptómy.

ZDROJ

balancehormoneoklahoma.com/blog/10-myths-about-menopause

webmd.com/menopause/ss/slideshow-menopause-myths

uvmhealth.org/healthsource/dont-sweat-it-busting-six-menopause-myths

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY