-0.7 C
Bratislava
sobota, 28 decembra, 2024

Fakty a mýty: Metóda BLW (Baby-Led Weaning)

Zavedenie pevnej stravy do jedálnička detí je často veľkou výzvou pre rodičov. Čo dať bábätku ako prvé, čo mu dať aby mu to chutilo a aby mu to hlavne neublížilo? Možno ste už počuli o metóde BLW.  Metóda BLW (Baby-Led Weaning) alebo v preklade odstavenie vedené bábätkom má vo svete veľký úspech a veľa rodičov si ju pochvaľuje. Napriek tomu sú rodičia, ktorí jej neveria a pevnú stravu zavádzajú „po starom“.

Čo je metóda BLW

Okolo 6 mesiacov veku dieťaťa začínajú rodičia s prechodom na pevnú stravu. Rôzne kašičky a pyré sú síce pre deti vhodné, ale dieťa je pri nich odkázané na kŕmenie lyžičkou, a teda na rodičov. Pri metóde BLW to je jednoduchšie. Posadíte dieťa do vysokej stoličky a dáte mu jedlo, primerané jeho veku. Dieťa stoluje s celou rodinou, naje sa samé vlastným tempom a zje toľko, koľko chce.

Za primeranú stravu sa všeobecne považuje každé jedlo, ktoré môžete rozdrviť v prstoch. Dieťa takéto jedlo dokáže žuvať aj keď nemá ešte plne vyvinutý chrup. Jeho čeľuste sú už v tomto veku dosť silné na to, aby rozžuvali dusenú zeleninu, varené cestoviny, zrelý banán alebo praženicu. S týmto spôsobom zavedenia pevnej stravy sa spája množstvo mýtov. Veríte im aj vy? A aká je pravda o metóde BLW?

Fakty a mýty

Metóda BLW nie je dobrá. Bábätká sa nedokážu samé bezpečne nakŕmiť

Veľa rodičov sa obáva, že deti sa môžu pri tomto spôsobe jedenia udusiť. Pravdou je, že dávenie a kašľanie sú zo začiatku časté u väčšiny detí ale nejde o nič nebezpečné. Ich organizmus si len zvyká na pevnú stravu a zo začiatku sa ju snaží dostať von. Deti sa ale rýchlo naučia jesť samé. Naučia sa, ako si zobrať jedlo do ruky a vložiť si ho do úst.

Dieťaťu ponúknite jedlo primerané jeho veku. So surovou mrkvou si neporadí ale dusenú zeleninu môže pokojne zjesť. Medzi nebezpečné sa radia hlavne lepkavé potraviny (arašidové maslo,…) a malé guľaté potraviny (hrozno alebo čučoriedky), ktoré sa nedajú rozdeliť na menšie časti. Pri jedení nenechávajte dieťa samé. Ak sa začne dusiť budete nablízku a môžete mu hneď pomôcť.

Samokŕmením dieťa nezíska všetky dôležité živiny pre rast a vývoj

Nezabúdajte, že hlavným jedlom bábätiek je materské mlieko alebo umelá výživa. Všetky potrebné živiny získava dieťa z nich. Pevná strava je zo začiatku popri dojčeniu len spestrením. Navyše, aj tu sa dajú vybrať potraviny s vyšším obsahom vitamínov, napríklad ovocie a zelenina.

Dávenie znamená, že dieťa nie je pripravené jesť pevnú stravu

Veľa bábätiek začne pri zavádzaní pevnej stravy dáviť a niekedy môžu aj trochu zvracať. Je dôležité aby ste dieťa pri jedení nenechávali samé ale nemusíte sa obávať. Ide o obranný mechanizmus dieťaťa. Jeho organizmus sa ho takto snaží naučiť ako má jesť, že si nemá dávať jedlo príliš dozadu v ústach skôr než bude pripravené ho prehltnúť. Pokojne sa môže stať, že dieťa vám prvé kúsky vypľuje a bude dáviť ale je to potrebné na to aby sa naučilo prehĺtať. Aj keď je udusenie reálne riziko je minimálne. Deti majú silný a veľmi citlivý dávivý reflex, ktorý sa spustí vždy, keď sa jedlo dostane blízko dýchacích ciest.

Metóda BLW, Zelenina

Pokiaľ nemá dieťa zuby nemôže jesť pevnú stravu, len kašičky a pyré

Aj keď deti nemajú ešte zuby majú dosť silné ďasná, ktorými zvládnu rozžuť mäkšie potraviny. Pokojne im môžete ponúknuť aj pyré či kašičky ale z toho sa veľa samé nenajedia. 6 mesačné bábätká ešte nevedia chytiť jedlo do prstov, ale chytajú ho do celej dlane a keď ju otvoria (aby si dali jedlo do úst) vypadne im.

Metóda BLW zvyšuje riziko rozvoja potravinovej alergie

Nie. Súčasná veda odporúča zaviesť aj potenciálne alergénne potraviny do jedálnička detí skôr. Vyvíjajúci sa imunitný systém detí sa tak naučí rozpoznávať a prijímať rôzne potraviny.  Miesto toho aby proti nim začal bojovať sa naučí, že nejde o nepriateľa ale o živiny, ktoré organizmus potrebuje.

Pokiaľ ale zavádzate dieťaťu potravinu, ktorá patrí medzi rizikové a môže viesť k rozvoju potravinovej alergie (kravské mlieko, orechy, vajíčka, …) sledujte ho. Alergická reakcia sa prejaví do pár minút až hodín od konzumácie.

Ak bude dieťa jesť samé bude sa prejedať

Nebojte sa, deti vedia najlepšie kedy sú hladné a kedy už majú dosť a dávajú vám to jasne najavo. Ak sa začínajú zaujímať o jedlo, ukazujú naň alebo vyplazujú jazyk je to znak, že začínajú byť hladné. Keď sa najedia viete to tiež, otáčajú hlavu, odsunú jedlo, vypľujú ho alebo jednoducho prestanú jesť. Nezabúdajte, že ich žalúdok je malý a veľa toho nezjedia.

Ak dám ako prvé dieťaťu ovocie nebude mu chutiť zelenina

Ovocie je prirodzene sladké ale to neznamená, že vaše dieťa nebude jesť iné jedlo ako zeleninu či mäso. Deti majú prirodzene radšej sladšie jedlá, materské mlieko ale aj umelá výživa sú sladšie. Vaše bábätko ale bude rado skúšať jedlá aj s inými chuťami.

Buď dám svojmu dieťati kašičky alebo hneď pevnú stravu

Nie. Metóda BLW to nezakazuje. Pokojne môžete dať dieťaťu ako pevnú stravu tak aj príkrmy a kašičky. Cieľom je podporiť dieťa aby sa najedlo samé a pravdou je, že pevnejšia strava sa mu bude ľahšie chytať do ruky ako pyré. Pokojne mu ale dajte aj pyré len zo začiatku ho budete musieť kŕmiť lyžičkou vy.

Keď má dieťa 6 mesiacov je pripravené na prikrmovanie

Nie. 6 mesiacov je len orientačný vek dieťaťa kedy môžete začať s príkrmami alebo BLW. So zavádzaním pevnej stravy začnite keď dieťa dokáže sedieť, dokáže udržať hlavičku a vie si vložiť jedlo do úst. Aj keď si vkladá jedlo do úst trochu nemotorne práve pri metóde BLW sa jeho motorika a koordinácia ruka – ústa zlepší.

Pri BLW sa deti budú hrať s jedlom a to by nemali

Pre deti je prirodzené, že skúmajú a hrajú sa so všetkým novým a jedlo nebude v tomto prípade výnimkou. Ide o proces učenia, zlepšovania motorikyrozvíjania zmyslov. Deti sa budú jedla dotýkať, skúmať jeho chuť, zisťovať, čo všetko s ním dokážu,…. pre ich vývoj to je ale veľmi dobré a nebráňte im v tom.

Jedlo pred dojčením je len na zábavu

Je dobré ak pevnú stravu ponúknete dieťaťu keď začne byť hladné, ešte skôr ako ho budete dojčiť. Z tohto pohľadu sa môže zdať, že tuhá strava je zbytočná. Nezabúdajte ale, že vaše bábätko sa na pevnú stravu musí naučiť, rozvíja si tak motorické zručnosti a aj zmysly. Nejde len o zábavu ale o zdravý vývoj dieťaťa. Zo začiatku bude tvoriť pevná strava minimum z jeho celodennej stravy ale postupom času sa začne pomer meniť a skonzumuje viac jedla než vypije materského mlieka.

Moje dieťa BLW nezvládne

Vyskúšajte a uvidíte, možno vás vaše bábätko prekvapí. Deti toho dokážu viac než sa myslíte. Ak im dáte príležitosť uvidíte ako sa rýchlo naučia chytiť jedlo do ruky a zjesť ho. Vašou úlohou ako rodiča je ponúknuť im len vhodné jedlá. Pevnú stravu im nakrájajte na tenšie ale dlhšie pásiky. Keď ich chytia do dlane, konce potraviny zostanú pretŕčať a deti ich môžu pokojne žuť. Metóda BLW je výhodná ako pre rodičov tak aj deti.

ZDROJ:

happyeaters.club/baby-led-weaning-myths-you-need-to-stop-believing-right-now/

tabeeze.com/blogs/press/18-myths-and-truths-about-baby-led-weaning

attachmentparenting.co.uk/blogs/health-nutrition-and-safety/debunking-myths-and-embracing-the-mess-the-comprehensive-guide-to-baby-led-weaning

Obrázky: freepik.com, pixabay.com,

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY