Mliečne zuby mal každý človek. Možno si na tieto časy spomínate ako čakanie na zúbkovú vílu, ktorá vám za vypadnutý zub dala peniažky. V tomto článku sa ale budeme venovať faktom a mýtom ohľadom mliečnych zubov. Detský úsmev sa neustále vyvíja, od prerezania prvého zúbku až po vyrastenie posledného trvalého zubu. Ohľadom detských zúbkov a starostlivosti o ne sa stretnete s množstvom poloprávd, ktorým stále veríte.
Fakty a mýty
Prerezanie prvého zúbka je pre mnohých rodičov vzrušujúcou udalosťou ale aj výzvou, ktorá je tiež opradená množstvom mýtov. S akými tvrdeniami sa môžete stretnúť ohľadom prerezávania zúbkov a aj starostlivosti o mliečne zuby?
Prerezávanie zúbkov spôsobuje horúčku
Nie, aspoň nie nevyhnutne. Dieťa môže mať mierne zvýšenú teplotu ale nie je dôvod na obavy. Ak má horúčku 38°C a viac má ju pravdepodobne z ničoho iného a nie prerezávania zúbkov. Z čoho má dieťa horúčku najlepšie zistí lekár.
Pri prerezávaní zubov dieťa viac slintá
Áno, toto je pravda. Deti často produkujú viac slín keď sa im prerezávajú zúbky. Nadbytočné sliny môžu podráždiť pokožku okolo úst, čo môže viesť k vzniku vyrážky. Slintaniu nezabránite ale môžete predchádzať vzniku vyrážky. Stačí len utierať jemnou handričkou ústa dieťaťa a pokožku natrieť ochranným krémom.
Mliečne zuby sa začínajú prerezávať v určitom veku
Nie. Každé dieťa je iné a nedrží sa striktne príručiek. K prerezávaniu zúbkov dochádza u detí v rôznom období. U niektorých sa môže prvý zub objaviť aj v treťom mesiaci a iných detí aj po roku života.
Na mliečnych zuboch nezáleží, aj tak vypadnú
Mliečne zuby vypadnú a nahradia ich trvalé ale kým sa tak stane majú svoju úlohu. V prvom rade slúžia ako dočasné a držia miesto pre trvalé zuby. Ak by prišlo dieťa o zub skôr ako by prirodzene vypadol ostatné zuby sa posunú aby zaplnili prázdny priestor. To môže spôsobiť problémy pri raste trvalého zubu. Ten nebude mať dostatok miesta a priestoru na to aby vyrástol rovno prípadne aby vôbec vyrástol.
Mliečne zuby sú dôležité aj na žuvanie potravy a deti ich potrebujú aj keď sa učia rozprávať a správne vyslovovať.
V neposlednom rade nezabúdajte na zubný kaz. Nepohodlie a bolesť, ktoré dokáže zubný kaz urobiť na trvalých zuboch môže spôsobiť aj na mliečnych. Navyše, bolesť a infekcie môžu ovplyvniť reč dieťaťa a aj konzumáciu jedla. Ak chcete týmto problémom predchádzať určite stavte na správne čistenie zubov u detí.
Fluor je pre mliečne zuby škodlivý
Áno aj nie. Fluór posilňuje mliečne zuby a pomáha predchádzať zubnému kazu remineralizáciou slabej zubnej skloviny. Fluór má svoje klady, ale určite nie je dobré to s ním preháňať. Nadmerný prísun fluóru môže spôsobiť fluorózu, kedy ide už o nezvratné poškodenie zubnej skloviny.
Aby ste nadmernému prísunu fluóru u detí predchádzali obmedzte používanie produktov, ktoré ho obsahujú. Na čistenie zúbkov u detí do troch rokov postačí trošíčka zubnej pasty s fluórom. U starších detí môžete použiť zubnej pasty viac (asi ako hrášok). Ubezpečte sa, že deti zubnú pastu vypľúvajú a neprehltnú ju. Používanie ústnej vody s fluórom odložte až do veku cca 6 rokov.
Mliečne zuby sú náchylnejšie na tvorbu zubných kazov
Áno, toto je tiež pravda. Mliečne zuby nie sú tak silné ako trvalé zuby a baktérie ich môžu ľahšie poškodiť. K vzniku zubného kazu prispieva aj pitie sladených nápojov a konzumácia sladkostí, ochutených jogurtov a ďalšie.
Deti si môžu čistiť zuby samé
Áno môžu, ale určite im v tom pomôžte. Deti až okolo 8 roku života získavajú dostatočnú manuálnu zručnosť na to aby si vedeli dôkladne vyčistiť zuby. Do tej doby by ste im s hygienou ústnej dutiny mali pomôcť.
Väčšina 5 ročných detí si umyje len 25% povrchu zubov, čo je na udržanie zdravých mliečnych zubov dosť málo. Malým deťom by mali umývať zuby rodičia. Ak je dieťa väčšie nechajte ho nech sa naučí ako si umyť zuby samé a na konci im s tým pomôžte. Uistíte sa tak, že ich zúbky sú naozaj čisté a dôkladne vyčistené.
Používanie zubnej nite je u mliečnych zubov zbytočné
Opak je pravdou. Na používanie zubnej nite môžete dieťa učiť hneď ako sa mu budú dotýkať dva zuby. Úlohou zubnej nite je vyčistiť práve medzizubný priestor, kde sa zubná kefka nedostane. Čím skôr zaradíte používanie zubnej nite do dentálnej hygieny tým skôr si na ňu dieťa zvykne.
Strava vplýva na zdravé zuby
Áno. Strava zohráva dôležitú úlohu ohľadom zdravia ústnej dutiny. Ak dáte vypiť dieťaťu sladkú malinovku hneď po tom ako si vyčistilo zuby nebude to práve najlepšie. Cukor je jednou z hlavných príčin vzniku zubného kazu. Miesto sladkých nápojov a sladkostí sa zamerajte na vyváženú stravu. Deti by mali konzumovať veľa mliečnych produktov, ovocie a zeleninu, ktoré obsahujú živiny dôležité pre zdravé a silné zuby (hlavne vápnik).
ZDROJ:
pacificsmilesdental.com.au/news/baby-teething-misconceptions-fact-vs-fiction/
nnovativepediatricdentistry.com/dont-believe-these-7-myths-about-baby-teeth/
matthewsanddai.com/teething-myths-vs-facts-debunking-common-misconceptions/
Obrázky: pixabay.com