10.8 C
Bratislava
piatok, 18 októbra, 2024

Fakty a mýty: Morská alebo kuchynská soľ. Ktorá je zdravšia?

Soľ sa bežne používa v kuchyni na dochucovanie množstva pokrmov. Určite ste už počuli o tom, že veľa soli škodí zdraviu a možno ste v dobrej viere siahli po jej zdravšej verzii morskej soli. Viete ale aký je rozdiel medzi morskou a kuchynskou soľou? A ide naozaj o zdravšiu náhradu?

Morská verzus kuchynská soľ

Rozdielov medzi morskou a klasickou, kuchynskou soľou, ktorú bežne používate v kuchyni je niekoľko.

Zdroj

Bežná kuchynská soľ sa najčastejšie získava ťažbou z podzemných zdrojov. Jej ďalším spracovaním sa zbavuje všetkých minerálov. Aby sa predišlo jej hrudkovateniu pridávajú sa do nej aditíva a jód, ktorý je potrebný pre správnu funkciu štítnej žľazy.

Morská soľ sa získava odparovaním morskej vody alebo vody zo slaných jazier. Ďalej sa už neupravuje (alebo sa upravuje veľmi málo) a zachováva si stopové množstvá niektorých prvkov (vápnik, draslík, železo, zinok, horčík). Množstvo minerálov v morskej soli je ale tak malé až je zanedbateľné. Tieto minerály jej ale môžu dať farbu a aj jemne ovplyvniť jej chuť.

Textúra

Kuchynská soľ je jemnejšia s drobnými bielymi zrniečkami.

Morská soľ má väčšie zrniečka až kryštáliky.

Hlavné rozdiely medzi kuchynskou a morskou soľou sú v zdroji odkiaľ sa získava, v spracovaní a textúre. Ak veríte, že morská soľ je zdravšia práve pre obsah minerálov veľmi sa na to nespoliehajte. Ich množstvo je naozaj malé a morská soľ sa tak nedá považovať za ich zdroj. Jediný minerál, ktorý zo soli získate je sodík.

Morská soľ

Sodík

Nutričná hodnota oboch typov solí je rovnaká a obsahujú aj porovnateľné množstvo sodíka. Oba druhy obsahujú približne 40% sodíka. Rozdiel ale môže byť v tom, koľko sodíka v soli prijímate. Jedna čajová lyžička kuchynskej soli obsahuje asi 2360 mg sodíka. Čajová lyžička morskej soli, ktorá má väčšie kryštáliky, obsahuje len 2000 mg sodíka. Neznamená to, že morská soľ obsahuje menej sodíka. Morská soľ má väčšie kryštáliky a na lyžičku sa jej zmestí menej. Ak používate v kuchyni morskú soľ môže sa stať, že jej používate viac.

Sodík je pre organizmus veľmi dôležitý minerál

  • reguluje množstvo vody v tele
  • podieľa sa na acidobázickej rovnováhe
  • reguluje krvný tlak
  • podporuje správne fungovanie nervov a svalov
  • podporuje funkciu nadobličiek, ktoré produkujú hormóny
  • je dôležitý pre transport živín cez bunkové membrány

Sodík je pre organizmus veľmi dôležitý. Problém je, že ho prijímame viac ako by sme potrebovali. Bežne sa tento prvok nachádza v potravinách ale konzumáciou spracovaných potravín a slaných pochúťok jeho spotrebu niekoľkonásobne prekračujeme. Nadbytok sodíka sa spája s vysokým krvným tlakom a zvýšením rizika vzniku srdcových ochorení.

Jód

Jód je minerál, ktorý sa pridáva len do bežnej, kuchynskej soli. Je dôležitý pre správne fungovanie štítnej žľazy, čím podporuje tvorbu hormónov štítnej žľazy. Na príjem jódu by si mali dať pozor prevažne vegáni. Keďže sa tento minerál nachádza hlavne v živočíšnych produktoch (mlieko, mliečne produkty, vajíčka, ryby,…) mali by na dochucovanie používať kuchynskú jodidovanú soľ než morskú. Do svojho jedálnička by mali tiež zaradiť morské riasy, ktoré tiež obsahujú jód.

Výhody soli

Nedá sa povedať, ktorá soľ je lepšia a zdravšia. Oba druhy solí sú obsahom sodíka porovnateľné a rozdiel medzi nimi nie je.

Ak trpíte nedostatkom jódu, alebo ste vegáni je pre vás kuchynská soľ lepšou možnosťou.

Medzi výhody morskej soli patrí jej vplyv na pokožku, ak ju pridáte do kúpeľa. Môže upokojiť podráždenú pokožku a zmierniť vzplanutia ekzémov. Ak máte suchú a/alebo drsnú pokožku vyberte si morskú soľ s obsahom horčíka, ktorá môže pokožku hydratovať a zjemniť.

Himalájska soľ

Druhy solí

Himalájska soľ

– ťaží sa v soľnej bani v Pakistane. Toto ložisko vznikalo milióny rokov a zatiaľ nebolo znečistené. Má ružovkastú farbu a môže obsahovať stopové množstvá minerálov. Jej cena sa pohybuje okolo 3 euro za kilo.

Keltská soľ – ide o druh morskej soli, ktorá sa získava z pobrežných vôd v západnom Francúzsku (Bretónsko). Má hrubšiu, nepravidelnú textúru. Sivastú farbu získava z minerálov, ktoré obsahuje.

Fleur de Sal (soľný kvet, kvet mora) – považuje sa za najvzácnejšiu soľ akú môžete zohnať. Jej jedinečnosť spočíva v tom, že sa zbiera ručne z povrchu soľných jazierok vo Francúzsku. Kryštáliky tejto soli majú rôznu veľkosť. Viac ako na dochucovanie jedla sa používa ako konečná ozdoba na tanier. Nezabúdajte, že ide stále o soľ a hneď ako sa rozpustí zmení chuť jedla.  Pravých soľných kvetov je na trhu málo a často sa stretnete s umelo vytvorenými vločkami soli, ktoré nemusia mať tú správnu, jemnú chuť. Cena soli Morský kvet sa môže pohybovať medzi 30 až 60 eurami za kilo.

Červená soľ (Alaea salt) – červená soľ pochádza z ostrova Havaj. V podstate ide o morskú soľ, ktorá je zmiešaná s vulkanickým ílom alae. Ten jej dodáva červenkastú farbu a aj jedinečnú zemitú chuť. Tento typ soli obsahuje stopové množstvá asi 80 minerálov a väčšie množstvo oxidu železa.

Čierna soľ (Kala namak) – typ kamennej soli, ktorá pochádza zo sopečnej horniny v Himalájach. Najčastejšie pochádza z Pakistanu a Indie. Tento typ soli je bohatý na železo, horčík a vápnik, má sírovú arómu a ružovo-sivú farbu.

Čierna lávová soľ – pochádza z Havaja a Cypru. V podstate ide o morskú soľ. Lávové kamene v morskej vode uvoľňujú minerály, ktoré sa pri odparovaní vody dostávajú do soli, čím v nej zostávajú konzervované.

Vyššie spomenuté druhy solí sú v našich končinách vzácnejšie a preto aj drahšie. Ich cena sa pohybuje od pár euro po pár desiatok euro za kilo. Preto sa častejšie používajú na dekoráciu jedál. Stále ale ide o soľ, ktorá obsahuje sodík. Nezabúdajte na to pri príprave jedla.

ZDROJ:

mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expertanswers/sea-salt/faq-20058512

webmd.com/food-recipes/difference-between-sea-salt-and-table-salt

gobble.com/blog/types-of-salt/

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY