Neplodnosť postihuje milióny párov na celom svete. Odhaduje sa, že každý šiesty pár má s neplodnosťou problémy. Počať dieťa prirodzeným spôsobom je čoraz problematickejšie nie len vo svete ale aj u nás, na Slovensku.
Podľa posledných štatistík je u nás 15 až 20% párov neplodných. Tieto čísla môžu byť vyššie, nakoľko nie každý pár vyhľadá odbornú pomoc alebo neplodnosť riešia inak než cez zdravotnú poisťovňu. Okrem lekárskej ordinácie sa o téme neplodnosti diskutuje zriedka. Veľa párov si toto tajomstvo stráži alebo pociťujú rozpaky ak majú o tejto téme hovoriť. Možno aj vďaka tomu je rozšírených množstvo mýtov a poloprávd, ktorým možno veríte aj vy. Ako to s neplodnosťou naozaj je?
Fakty a mýty
Neplodnosť znamená, že nikdy nebudem mať dieťa
Nie. O neplodnosti hovoríme ak má pár problém počať dieťa po 6 mesiacoch až roku pravidelného nechráneného pohlavného styku. Neznamená to, že nikdy nemôžu mať deti. Súčasná medicína dokáže pomôcť množstvu párov, ktorým sa nedarí počať dieťa prirodzenou cestou. Stačí len nájsť správnu liečbu.
Skôr ako pár vyhľadá lekára mali by sa aspoň rok snažiť o počatie
Existujú prípady kedy je lepšie vyhľadať lekára skôr ako až po roku snaženia sa o počatie. Týka sa to hlavne párov kde má žena viac ako 35 rokov, nepravidelnú menštruáciu, mala viac potratov alebo mimomaternicové tehotenstvo, … Na návštevu lekára nečakajte rok ani keď muž prekonal infekcie alebo poranenie pohlavných orgánov.
Za neplodnosť môžu vždy (často) ženy
Nie. Podľa štatistík je neplodnosť u mužov a žien rovnaká. Asi tretina prípadov neplodnosti je spôsobená mužskými reprodukčnými problémami a tretina ženskými problémami. Zvyšok prípadov neplodnosti je spôsobený oboma (mužom aj ženou) alebo je príčina neznáma.
Neplodnosť trápi len ženy nad 35 rokov
Nie. Pravdou je, že vek je jedným z najdôležitejších faktorov a ako čas postupuje plodnosť žien klesá. Ženy sa so všetkými vajíčkami narodia a s pribúdajúcim vekom ich kvalita aj počet klesajú. Čím je žena staršia tým môže mať väčšie problémy otehotnieť.
To ale neznamená, že neplodnosť sa mladších žien netýka. Zdravotné problémy ako syndróm polycystických vaječníkov, endometrióza, zápalové ochorenie panvy, liečba rakoviny a ďalšie sa môžu vyskytnúť aj u mladších žien.
Mužská plodnosť vekom neklesá
Muži sa so spermiami nerodia ale ich organizmus ich produkuje. Nie sú tak obmedzení počtom ako ženy, ktoré sa s určitým počtom vajíčok narodia. U mužov ale kvalita spermií vekom klesá, čo môže viesť k neschopnosti prirodzene počať dieťa. Navyše, čím je muž starší tým vyššie je riziko potratu alebo vrodených chýb.
Hormonálne zmeny môžu mužskú plodnosť tiež nepriamo ovplyvniť. Spermie môžu mať nižšiu pohyblivosť a motilitu (schopnosť spermií plávať smerom k vajíčku).
Ak môže muž ejakulovať nie je neplodný
Mužská neplodnosť
môže byť zložitejšia ako sa zdá. Väčšina mužov nemá žiadne viditeľné známky tohto problému a preto sa často pripisovala neplodnosť ženám. Príčin neplodnosti u mužov je viacero a žiadna z nich sa navonok neprejaví. Ide často o nízky počet spermií, ich tvar či pohyb. Štúdie dokázali, že aj muži, ktorí vykonávajú ťažkú fyzickú prácu alebo užívajú dva a viac liekov môžu mať nižší počet spermií. Vysoký krvný tlak zas môže ovplyvniť tvar spermií.
Neplodnosť sa dá vždy vyliečiť
Aj keď moderná medicína dokáže pomôcť množstvu párov počať dieťa nedokáže pomôcť všetkým. Asi v 20% prípadov neplodnosti sa nedá určiť príčina a tu sú lekári bezmocní. Príčina neplodnosti môže byť aj v rôznych zraneniach alebo zákrokoch.
Ak som už mala dieťa nemusím sa neplodnosti obávať
Aj ženy, ktoré už jedno alebo viac detí majú môžu mať neskôr problém počať dieťa prirodzene. Hovorí sa tomu sekundárna neplodnosť a trpí ňou približne 10% žien. Za rozvojom sekundárnej neplodnosti môže byť viacero faktorov ako komplikácie z predchádzajúceho tehotenstva, poškodenie reprodukčného systému alebo vyšší vek ženy.
Ak mám nepravidelnú menštruáciu som určite neplodná
Pravidelná menštruácia
je často znakom dobrého a funkčného reprodukčného systému. Pravidelnosť ale môže narušiť množstvo faktorov ako stres, cvičenie, problémy so spánkom alebo lieky. Nepravidelná menštruácia znamená aj nepravidelnú ovuláciu, čo môže počatie sťažiť. Určite to ale neznamená, že ste neplodná. Počať dieťa prirodzeným spôsobom môžete, ale bude to ťažšie.
Pokiaľ je menštruácia nepravidelná alebo zriedkavá, spája sa s bolesťami alebo ak cyklus trvá dlhšie ako 35 dní môžu to byť príznaky závažnejších problémov. Najlepšie urobíte ak vyhľadáte lekára, ktorý odhalí príčinu problémov.
Antikoncepcia negatívne ovplyvňuje plodnosť
S tvrdením, že hormonálna antikoncepcia spôsobuje neplodnosť sa môžete stretnúť často. Ide o mylnú predstavu, na ktorej nie je ani trochu pravdy. Je jedno či užívate tabletky, máte vnútromaternicové teliesko alebo implantát nič z toho vašu plodnosť neovplyvňuje. Po jej vysadení ale môže trvať pár mesiacov kým sa menštruačný cyklus vráti do normálu. Pri tabletkách to môže trvať 2 až 3 menštruačné cykly, pri injekciách to môže trvať aj rok. Počítajte s tým pri plánovaní tehotenstva. Vaše telo potrebuje nejaký čas kým sa hormóny dostanú na prvotnú úroveň (predtým ako ste začali užívať antikoncepciu).
Celkové zdravie nemá vplyv na plodnosť
Celkový zdravotný stav a aj spôsob života majú na plodnosť významný vplyv. Nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie, obezita, podváha, … na tom všetkom záleží. Zamerajte sa na to a zlepšite svoj životný štýl.
Čím častejšie máme pohlavný styk tým je šanca na počatie vyššia
Nie. Pokiaľ chcete otehotnieť je pre vás dôležité obdobie plodnosti a to je okolo ovulácie – 6 dní pred ovuláciou, v deň ovulácie a deň po nej. Dôvodom je obmedzená životnosť vajíčka. To prežíva len 2 až 24 hodín po ovulácii. Spermie môžu v pošve prežiť pár hodín, v maternici a vajíčkovodoch maximálne 5 dní. Preto je dobré, ak chcete otehotnieť, vedieť kedy máte plodné dni.
Neplodnosť spôsobuje stres
Samotný stres s najväčšou pravdepodobnosťou neplodnosť nespôsobuje, môže ale ovplyvniť plodnosť (nepravidelnou menštruáciou, produkciou spermií). Neplodnosť a stres idú často ruka v ruke a je ťažké rozlíšiť, či ste v strese z toho, že sa vám nedarí počať alebo sa vám nedarí počať, lebo ste v strese.
Zamerajte sa na to ako sa počas stresu správate. Prejedanie, fajčenie, konzumácia alkoholu, nadmerné cvičenie,… tieto faktory môžu plodnosť znížiť.
Zmena životosprávy môže pomôcť s neplodnosťou
Zálež to od toho, čo neplodnosť spôsobilo. Ak sa vám nedarí otehotnieť, lebo máte nadváhu môže zníženie hmotnosti šance na počatie zvýšiť. Pokiaľ je ale problém v reprodukčnom systéme, upchatých vajíčkovodoch, problémoch s ovuláciou, kvalite spermií, … s tým vám zdravý životný štýl nepomôže.
Liečba neplodnosti je drahá
Veľa párov sa obáva vyhľadať lekára, obávajú sa vysokej ceny za liečbu neplodnosti. Faktom je, že čím dlhšie budete čakať tým viac vás to bude stáť. Ceny sa môžu líšiť v závislosti od kliniky ale značnú časť za vás zaplatí zdravotná poisťovňa. Vyšetrenia a aj liečba sú ale limitované. Časť nákladov poisťovne preplácajú do 39 roku veku ženy. Umelé oplodnenie vajíčka zdravotné poisťovne preplácajú len ženám do 39 rokov, uhrádzajú 3 cykly asistovanej reprodukcie. Ako samoplatca vás jeden cyklus môže stáť od 2 500 do 4 000 euro (v závislosti od množstva procedúr a kliniky).
Neplodnosť nie je problémom len jedného z páru. Ak sa vám nedarí prirodzene počať dieťa ani po roku nechráneného pohlavného styku vyhľadajte lekára, obaja, žena aj muž.
ZDROJ:
bannerhealth.com/healthcareblog/teach-me/infertility-fertility-myths-facts-pregnancy-problems-male-female
nm.org/healthbeat/healthy-tips/6-myths-about-fertility
gundersenhealth.org/health-wellness/pregnancy-kids/common-misconceptions-about-infertility
hertilityhealth.com/blog/fertility-myths-the-common-misconceptions-about-conception
vszp.sk/o-nas/informacie-media/tlacove-spravy/neplodnost-je-problem-tak-muzov-ako-aj-zien.html
Obrázky: freepik.com,