6 C
Bratislava
utorok, 28 januára, 2025

Fakty a mýty: Obezita

Obezita alebo nadváha je definovaná ako nadmerné hromadenie tuku. Predstavuje značné riziko pre zdravie a môže byť hlavným dôvodom rôznych zdravotných problémov. Kým v minulosti bola obezita len problémom krajín s vysokými príjmami v súčasnosti je na vzostupe aj v krajinách so strednými a nízkymi príjmami. Netýka sa len dospelých ale aj detí.

Aj keď sa dá obezite predchádzať narástla do epidemických rozmerov a podľa WHO v dôsledku nadváhy umrelo v roku 2017 viac ako 4 milióny ľudí na svete.  Od roku 1975 do roku 2016  počet detí a dospievajúcich s nadváhou vzrástol švornásobne (zo 4% na 18%). Podľa odhadov má nadváhu viac ako 1,9 miliardy dospelých ľudí z toho obezitou trpí viac než 650 miliónov.

Samotná obezita je rizikovým faktorom pre množstvo chorôb ako cukrovka 2.typu ochorenia pohybového aparátu, niektorých typov rakoviny,… Aj napriek informovanosti a kampaniam stále sa v spoločnosti verí množstvu mýtov o obezite. Mnoho z nich nepriaznivo vplýva na duševné zdravie ľudí s obezitou.

Obezita. Strava

Fakty a mýty

Na zníženie obezity stačí menej jesť a viac sa hýbať

Pravdou je, že v mnohých prípadoch je dôvodom vzniku nadváhy až obezity nadmerný príjem jedla a znížená fyzická aktivita. Nie je tomu ale tak v každom prípade. Nedostatok spánku, stres, chronická bolesť, problémy s hormónmi ale aj užívanie niektorých liekov môžu byť dôvodom nadváhy.

Prejedanie, ktoré vedie k obezite môže byť príznakom iného ochorenia. Samotná obezita je dosť stresujúcim faktorom. Ak niekto začne priberať vplyvom stresu môže sa dostať do začarovaného kruhu. S pribúdajúcimi kilami stúpa aj stres.

Stres ovplyvňuje aj spánok. Nedostatok alebo nekvalitný spánok sú ďalšie faktory, ktoré prispievajú k obezite. Nedostatok spánku zas zvyšuje stres a stres môže spôsobovať prejedanie. Spánok, stres a bolesť sú tri navzájom prepojené faktory, ktoré vedú k obezite. Neraz ich stačí upraviť a obezita sa zmierni. Každý človek je jedinečný a každý človek s obezitou môže mať iný dôvod pre nadváhu. Viac sa hýbať a menej jesť tak rozhodne nemusí platiť u každého.

Nadváha a obezita spôsobujú cukrovku

Nie. Nadváha nespôsobuje cukrovku 2.typu ale je rizikovým faktorom pre jej vznik. Teda, riziko, že dostanete cukrovku je vyššie u obéznych ľudí než u ľudí s priemernou hmotnosťou.

Obézni ľudia sú leniví

Pravdou je, že aktívny pohyb znižuje hmotnosť a pomáha ju udržiavať na nižšej hodnote. Výskumy ale ukazujú, že rozdiel medzi úrovňou aktivity obéznych ľudí a ľudí s priemernou hmotnosťou nie je veľký. Ľudia so

  • zdravou hmotnosťou urobili denne 8 819 krokov
  • s nadváhou urobili denne 8 506 krokov
  • s obezitou urobili denne 7 546 krokov

Rozdiely sú minimálne

. Ak si k tomu pridáte že kalorický výdaj ľudí s obezitou je pri rovnakej činnosti vyšší než u ľudí so zdravou hmotnosťou je rozdiel ešte menší až zanedbateľný.

Nezabúdajte ani na ďalšie faktory, ktoré obéznym ľuďom môžu pohyb znemožňovať ako problémy s pohybovým aparátom, bolesť či depresie.

Obezita. Deti

Ak mám obezitu v rodinnej anamnéze budem ju mať aj ja

Nie, aspoň nie nevyhnutne. Akurát je u vás šanca na vznik obezity vyššia. Aj keď gény zohrávajú dôležitú úlohu často sú dôvodom obezity „v rodine“  rovnaké stravovacie návyky a životný štýl.

Gény ale pri obezite nie sú nevinne. Doteraz sa objavilo asi 50 génov, ktoré s obezitou minimálne súvisia.

Ak budem držať diétu zbavím sa obezity

Všetko záleží od typu diéty, toho ako dlho ju budete držať a ďalších faktorov. Viac ako 2/3 ľudí, ktorí schudli vďaka diéte získalo svoju hmotnosť do roka a takmer všetci do 5 rokov.

Vďaka diétam môžete svoju hmotnosť znížiť a zbaviť sa tak obezity, problém je, že po čase sa ľudia vrátia k svojim stravovacím návykom a priberú na hmotnosti znova. Ďalším problémom sú systémy regulujúce zásoby energie v organizme. Tie zabraňujú udržaniu zníženej hmotnosti a tukové zásoby si aktívne bránia. Preto sa často stáva, že čím viac tukových zásob spálite tým väčší hlad cítite, máte vyššiu chuť do jedla, neschopnosť hýbať sa je vyššia,…

Obezita je chronický stav, a aj keď svoju hmotnosť znížite kedykoľvek môže u vás znova prepuknúť.

Je lepšie cvičiť ako držať diétu

Aktívny pohyb vám môže pomôcť schudnúť ale samotné cvičenie vedie len k minimálnemu zníženiu hmotnosti. Prečo? Dôvodov je niekoľko. Ľudia, ktorí chcú schudnúť len cvičením si dávajú menší pozor na stravu, majú tendenciu skonzumovať viac kalórií…lebo „veď cvičili“. Keďže cvičia doprajú si aj viac iných sedavých aktivít.

Cvičenie ale pomáha znižovať viscelárny tuk. Ďalším plusom pravidelného cvičenia je celkové zlepšenie zdravia. Pravidelné cvičenie je dobré ako doplnok k diéte. Podporuje spaľovanie tukov, zlepšuje zdravie, zvyšuje kondičku a nezabúdajte na svaly. Pravdou je, že svaly spotrebujú v organizme viac energie než tukové tkanivo takže aj spaľovanie kalórií prijatých kalórií bude efektívnejšie.

<a href="https://www.freepik.com/free-photo/fat-woman-dieting-fitness-portrait-obese-woman-working-out-gym_17035867.htm#query=obesity%20fittnes&position=0&from_view=search&track=ais">Image by prostooleh</a> on Freepik

Stačí ak budem jesť len jedno jedlo denne a schudnem

Vynechanie jedla môže viesť k  zníženiu hmotnosti. Ide ale len o dočasné zníženie. Hneď ako sa vrátite k svojim stravovacím návykom hmotnosť bude rásť. Obmedzenie príjmu kalórií môže zabrániť normálnemu fungovaniu organizmu.

Vynechanie jedla počas dňa môže vo vás vyvolať extrémny hlad a neskôr zjete ešte viac než keby ste sa stravovali normálne. Prerušovaný pôst môže u niekoho fungovať, ale nie u všetkých. Vyskúšajte a uvidíte. Pri každej diéte dbajte o to aby bola strava bohatá a pestrá. Nezabúdajte, že organizmus na správne fungovanie potrebuje okrem energie aj vitamíny, mineráli, bielkoviny a ďalšie živiny, ktoré si sám nedokáže vytvoriť.

Obezita nevplýva na zdravie

Mýtus, ktorý sa vôbec nezakladá na pravde. Obezita súvisí s množstvom zdravotných problémov: zvyšuje riziko rozvoja cukrovky 2.typu, hypertenzie, kardiovaskulárnych chorôb, spánkového apnoe, depresie,…. Aj mierna strata hmotnosti môže tieto zdravotné problémy zmierniť.

ZDROJ:

ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4229150/

medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-5-common-myths-about-obesity

obesityaction.org/education-support/learn-about-obesity/common-myths/

Obrázky: Freepik

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY