Obličky sú párový orgán, ktorý má v organizme veľmi dôležitú funkciu. Tvarom vám obličky môžu pripomínať fazuľu. Nachádzajú sa po oboch stranách chrbtice, pod rebrami za žalúdkom. Ich úlohou je filtrovať našu krv a odstraňovať z nej odpad. Nie je to ale ich jediná funkcia.
- Kontrolujú a udržiavajú rovnováhu tekutín v tele
- Udržiavajú elektrolyty v správnej hladine. Regulujú hladinu sodíka v organizme. Dajte si ale pozor. Ľudia dokážu v strave prijať viac soli (sodík) ako dokážu obličky z tela odstrániť. Aj keď je soľ pre zdravý organizmus dôležitá jej nadbytok môže ublížiť.
- V každej obličke je viac ako 1 milión nefrónov, čo sú filtračné jednotky obličiek. Obsahujú kanáliky, ktoré keby ste spojili dosiahli by dĺžku cca 10 km.
Obličky: zaujímavosti o obličkách
Ako sme už spomínali obličky sú párový orgán. Ak by ste o jednu prišli organizmus stratí len 25% z ich funkcie. Zvyšná oblička bude jednoducho filtrovať viac krvi.
Obličky dokážu tvoriť vitamín D. Najviac tohto vitamínu produkuje síce pokožka vystavená slnku, ale keby zlyhala prechádza táto povinnosť na pečeň a ak zlyhá aj tá, vitamín D produkujú obličky.
Prefiltrujú krv cca 40 krát denne, čo je približne 200 litrov krvi. Prečistia krv a odpad sa vylúči von vo forme moču.
Ak sa narodí dieťa s jednou obličkou druhá oblička rastie až kým nedosiahne hmotnosť oboch obličiek.
Fakty a mýty
Obličky sú veľmi zaťažovaným orgánom. Zlé stravovanie alebo nedostatok tekutín sa na ich zdraví prejaví negatívne. To, že máte problém s obličkami si ani nevšimnete. Môže vám fungovať len 10% obličky a vy si nemusíte všimnúť žiadne príznaky. Ako to s obličkami naozaj je a čo je len mýtus?
Ochorenie obličiek je zriedkavé
Nie, opak je skôr pravdou. Problémy s obličkami má cca každý 7 dospelý človek. Vyššie riziko poškodenia obličiek má každý kto trpí
- vysokým krvným tlakom
- cukrovkou
- má zlyhanie obličiek v rodinnej anamnéze
- ľudia nad 60 rokov
Keby som mal problém s obličkami vedel by som to
Nie. Keď budete pozorovať prvé príznaky problémov s obličkami bude to znakom, že sú výrazne poškodené. Chronické ochorenie obličiek (CKD) je dlhodobé ochorenie, ktoré si nemusíte všimnúť. Aj keď tento stav môže spôsobiť vážne problémy nie je tomu tak vždy.
Pitie alkoholu poškodzuje obličky
Pitie väčšieho množstva alkoholu vplýva negatívne na celý organizmus. Nespôsobuje síce priame poškodenie obličiek ale môže viesť k obezite alebo cukrovke. Tieto ochorenia už obličky poškodzujú.
Keď zlyhá jedna oblička hovoríme o zlyhaní obličiek
Nie. O zlyhaní obličiek sa hovorí ak zlyhajú obe. Zlyhanie jednej obličky sa nemusí prejaviť ani na testoch. Hodnoty dusíka v močovine (v moči) a kreatínu (v krvi) môžu byť v normálnych hodnotách aj keď vám jedna oblička nepracuje. Ak ale zlyhajú obe, odpadové látky sa neodvádzajú z tela von a hromadia sa. Vyššie hodnoty spomínaných látok môžu byť znakom zlyhávania obličiek.
Pitie veľkého množstva vody udržuje obličky v dobrom stave
Nie. Nemusíte piť veľa vody aby boli vaše obličky zdravé. Dôležité je aby ste pili dostatok tekutín. Či je váš príjem tekutín dostatočný zbadáte podľa farby moču. Ak je moč tmavý pijete vody málo. Ak má svetložltú farbu váš príjem tekutín je dostatočný.
Piť väčšie množstvo vody by mali ľudia s obličkovými kameňmi. Viac vody môže obličkové kamene vyplaviť von. Väčšie množstvo tekutín by mali prijímať aj ľudia, ktorí majú infekciu močových ciest. Nie len že sa baktérie z močových ciest týmto spôsobom vyplavia ale aj predídete poškodeniu obličiek infekciou.
Zlyhanie obličiek sa lieči dialýzou
Nie. Dialýza je liečba, ktorá nahrádza funkciu obličiek ale nelieči ich. Pri dialýze sa odstraňujú z krvi odpadové látky, nadbytok tekutín a upravuje sa aj hladina elektrolytov. Každý človek, ktorý trpí závažným zlyhaním obličiek by mal pravidelne chodiť na dialýzu. V opačnom prípade sa odpadové látky hromadia v jeho tele čo vedie k úmrtiu.
Dialýza je trvalá
Nie. Na dialýzu nemusíte chodiť stále. Samozrejme to ale záleží od toho čo spôsobilo poškodenie obličiek. Akútne zlyhania obličiek (AKI) môžu byť spôsobené inými chorobami a v tomto prípade môže byť dialýza dočasná. Hneď ako sa primárne ochorenie zlepší môže sa obnoviť aj funkcia obličiek a pacient už dialýzu podstupovať nemusí. Pokročilé štádia chronických ochorení obličiek môžu byť ale dôvodom na celoživotnú dialýzu alebo transplantáciu obličky.
Testovanie na ochorenie obličky/obličiek je dlhé
Nie. Zistiť či máte obličky v poriadku alebo nie trvá chvíľku. Z testu moču a rozboru krvi sa celkom rýchlo dozviete ako na tom vaše obličky sú.
Nik nevie čo spôsobuje ochorenie obličiek
Hypertenzia a cukrovka
sú najčastejšie príčiny ochorenia obličiek. Obe ochorenia spôsobia poškodenie malých krvných ciev v obličkách čo postupne vedie k ich zlyhávaniu. Takže, stačí jesť zdravo, cvičiť, kontrolovať si krvný tlak, hladinu cukru v krvi, neužívať veľa liekov proti bolesti a udržať si ideálnu hmotnosť a riziko ochorenia obličiek výrazne znížite.
ZDROJ
rrh.org/news-updates/2021/march/fast-facts-about-your-kidneys/
kidney.org/newsletter/six-common-myths-about-kidney-disease
narayanahealth.org/blog/kidney-disease-myths-and-facts/
Obrázky: pixabay.com