1.8 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Fakty a mýty: Osteoporóza

Osteoporóza je ochorenie, ktoré sa týka hlavne starších ľudí a žien po menopauza. Ide o matabolické ochorenie kostí, pri ktorom dochádza k postupnému úbytku kostnej hmoty. Kosti slabnú, stávajú sa krehkejšími a náchylnejšími na zlomeniny. Osteoporózou trpí množstvo žien a mužov, napriek tomu je množstvo mýtov, ktorým stále veríme. Ako to s osteoporózou naozaj je?

Osteoporóza – rednutie kostí

Počas celého života organizmus rozkladá staré kostné tkanivo a vytvára nové, nahrádza ho. Ak sa ale kostná hmota vytvára pomalšie, alebo sa príliš rýchlo rozkladá staré tkanivo a nové sa nestíha vytvárať dochádza k rednutiu kostí a teda k osteoporóze.

Tento stav negatívne ovplyvňuje stabilitu a aj funkčnosť kostí. Kosti nie sú tak pevné a aj pri slabšom tlaku (páde) môže dôjsť k zlomenine. Aj keď sa osteoporóza a následné zlomeniny javia ako bežná súčasť starnutia môžete toto riziko minimalizovať. Najlepšie čo môžete urobiť je zabezpečiť si dostatočný príjem vápnika, vitamínu D a cvičiť. Vápnik a vitamín D prospievajú kostiam a podporujú ich zdravie. Cvičením spevňujete svaly, takže na kosti nie je vyvíjaný taký veľký tlak.

Fakty a mýty

Osteoporóza sa týka len žien

Áno aj nie. Hormonálne zmeny u žien po menopauze majú za následok rýchlejší úbytok kostnej hmoty.  To ale neznamená, že toto ochorenie netrápi aj mužov. Zlomeninami kostí, ktoré súvisia s osteoporózou trpia aj muži. Osteoporóza môže dokonca trápiť aj mladších ľudí, nie len ľudí po 50 – ke. Nie vždy ide rovno o osteoporózu ale o skoršie štádium osteopéniu.

Hormonálne zmeny u žien po menopauze majú za následok rýchlejší úbytok kostnej hmoty.

Vyššie riziko vzniku osteoporózy je aj u ľudí ktorí fajčia, nadmerne konzumujú alkohol, držia diétu s nízkym obsahom vápnika, majú nízku hmotnosť, trpia poruchami stravovania alebo užívajú niektoré lieky.

Osteoporóza.

Rednutiu kostí môžem zabrániť pitím mlieka/konzumovaním mliečnych výrobkov

Pravdou je, že mlieku je veľa vápnika, ktorý je pre udržanie zdravých kostí dôležitý. Prispieva k ich rastu a hustote. Nie je to ale jediná živina, ktorú potrebujete. Vitamín D je dôležitý pre správny metabolizmus v organizme.  Okrem toho potrebujete aj dostatok fyzickej aktivity.

Veľa ľudí neužíva denne odporúčanú dávku vápnika, čo je ďalšou príčinou vzniku osteoporózy aj u mladších ľudí.

Odporúčaná denná dávka vápnika: 1000 mg denne pre ľudí do 50 rokov. Pre starších ľudí je odporúčaná denná dávka vápnika vyššia – 1200 mg.

Zlomenie kosti je znakom osteoporózy

Nie vždy. Samozrejme, že pri silnom páde si môže kosť zlomiť každý. Ak ste ale starší môže byť zlomenina príznakom osteoporózy. Ak je kostná hmota riedka môže ľahko dôjsť aj k zlomenine pri zohýbaní sa alebo k únavovej zlomenine. Kosť sa môže zlomiť pri chôdzi, nemusíte ani padnúť. Najčastejšie v tomto prípade dochádza k zlomeninám bedrového kĺbu.

Strata kostnej hmoty sa týka všetkých kostí

Osteoporóza sa môže vyskytnúť vo všetkých kostiach, ktoré máme v tele. Najčastejšie ale postihuje bedrový kĺb, chrbticu, predlaktie alebo zápästie.

Osteoporóza. Zápästie
Image by Freepik

Keby som mala osteoporózu cítila by som to

Nie, to, že vaše kosti slabnú nevidíte a ani necítite. To, že trpíte rednutím kostí často zistíte až keď si zlomíte kosť. Osteoporóza je tiché ochorenie. Aká je hustota kostnej hmoty sa  dá ale zistiť na denzitometrickom vyšetrení. Denzitometria je zobrazovacia metóda, pri ktorej sa dá zistiť akú hustotu minerálov a akú hustotu kostného tkaniva máte.

Ak mám nízku hustotu kostného tkaniva mám osteoporózu

Nie, aspoň nie vždy. Ak máte hustotu kostného tkaniva nižšiu nemusí byť tak nízka aby išlo o osteoporózu. Môže ísť o osteopéniu. Ak máte diagnostikovanú osteopéniu ste náchylnejší na osteoporózu ale s dodržiavaním liečebného plánu prípadne užívaním liekov môžete hustotu kostí zvýšiť.

Osteoporóza sa nedá vyliečiť

Správne. Osteoporóza sa nedá vyliečiť ale dá sa liečiť. Rednutie kostnej hmoty sa dá spomaliť alebo zastaviť. Užívanie liekov, fyzická aktivity a užívanie doplnkov liečby zabránia zhoršovaniu ochorenia a môžu o pár percent aj hustotu kostného tkaniva zvýšiť.

Pri rednutí kostí nepotrebujem užívať vitamín D, len vápnik

Nie. Vápnik je pre zdravé kosti dôležitý ale bez vitamínu D by sa ho dostatok do kostí nedostal. Vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika. Ak vám tento vitamín chýba budete vápnik užívať takmer zbytočne. Váš organizmus ho nevyužije toľko ako s vitamínom D.

Osteoporóza. Cvičenie

Osteoporóza nie je závažné ochorenie

Rednutie kostí je vážny zdravotný problém, ktorý môže viesť k bolestivým zlomeninám a aj k invalidite. Aj keď sa najčastejšie spája so zlomeninami bedrového kĺbu môžu sa objaviť aj zlomeniny v chrbtici alebo zápästiach. Komplikácie pri závažných zlomeninách môžu byť dôvodom úmrtia. Osteoporózu sa určite preto neoplatí podceňovať.

Ak mám osteoporózu nemôžem cvičiť

Opak je pravdou. Ak máte osteoporózu mali by ste cvičiť a najlepšie so záťažou. Nie len že podporujete rast svalovej hmoty ale cvičenie stimuluje rast kostí a aj udržiava hustotu kostí.

Pri osteoporóze by ste sa ale mali vyhnúť fyzickým aktivitám so silným nárazom, pri ktorých je riziko zlomenín vyššie.

Ak je osteoporóza v rodinnej anamnéze budem ju mať aj ja

Pravdou je, že niektoré ochorenia sa môžu „dediť“, prípadne ste na ne náchylnejší. Ak je vo vašej rodinnej anamnéze rednutie kostí ste na toto ochorenie náchylnejší ale nemusíte ho dostať. Správnou životosprávou a pravidelným pohybom môžete rozvoju osteoporózy zabrániť.

ZDROJ:

mercycare.org/services/women/bone-health/myths-and-facts/

princetongyn.com/blog/myths-and-facts-about-osteoporosis

silvercross.org/app/files/public/ab35dafc-235c-4495-b984-50792446fb3e/top-10-myths-about-osteoporosis_web.pdf

Obrázky: freepik.com, pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY