3 C
Bratislava
utorok, 3 decembra, 2024

Fakty a mýty: Pohlavne prenosné choroby

Pohlavne prenosné choroby sú všetky choroby, ktoré je možné preniesť sexuálnym stykom. Sexuálnym kontaktom sa prenáša viac než 30 rôznych patogénov (vírusy, baktérie, parazity). Osem z nich sa spája s pohlavne prenosnými chorobami. Len 4 z nich sú liečiteľné. Väčšina pohlavných chorôb je asymptomatická (bez príznakov), takže ani nemusíte vedieť že vy, alebo vás partner ste infikovaní.

Ako sme už spomínali 8 patogénov sa spája s najväčším výskytom pohlavne prenosných chorôb. 4 spôsobujú baktérie a 4 vírusy.

Liečiteľné:

  • syfilis (baktéria Treponema pallídium)
  • kvapavka (baktéria Neisseria gonorrhoeae)
  • chlamýdie (baktéria Chlamýdia trachomatis)
  • trichomoniáza (parazit Trichomonas vaginalis)

Neliečiteľné:

  • hepatitída B (vírus)
  • genitálny herpes (vírus)
  • ľudský papilomavírus (HPV – vírus)
  • HIV (vírus)

Aj napriek rastúcej informovanosti populácie sa podľa WHO nakazí každý deň pohlavne prenosným ochorením cca 1 milión ľudí na celom svete. Neochota, ostych či hanblivosť hovoriť o sexuálnom zdraví napomáha šíreniu množstva mýtov o pohlavne prenosných chorobách. Ako to teda naozaj je?

Fakty a mýty

Keď beriem antikoncepciu nedostanem pohlavne prenosnú chorobu

Antikoncepcia zabraňuje otehotneniu

. Nechráni vás pred infikovaním niektorou z pohlavne prenosných chorôb. Jediná spoľahlivá ochrana je kondóm.

Metóda „prerušovanej súlože“ zabráni prenosu sexuálne prenosných infekcií

Nie, nezabráni. Prerušovaný styk, alebo ľudovo povedané „vytiahnuť ho včas“ nezabráni prenosu infekcií. Infekcie, spôsobujúce pohlavne prenosné choroby sa prenášajú telesnými tekutinami ktoré produkujú ako muži tak aj ženy (vaginálna tekutina, pre-ejakulát).

Ďalší mýtus, ktorý sa s prerušovaným pohlavným stykom spája je nemožnosť otehotnieť. Pravdou je, že pred ejakuláciou sa uvoľňuje preejakulát, ktorý môže obsahovať životaschopné spermie. Potvrdili to aj jedna z viacerých štúdií, ktorá skúmala 27 vzoriek preejakulátov. V 10 z nich boli životaschopné spermie. Riziko, že pri prerušovanom sexuálnom styku otehotniete je síce menšie, ale oveľa väčšie než keby ste použili kondóm alebo užívali antikoncepčné tabletky.

Pohlavne prenosné choroby môžem dostať aj zo záchodovej dosky

Aj keď je tento mýtus známy na celom svete a stále mu verí množstvo ľudí sa nezakladá na pravde. Vírusy a aj baktérie, ktoré pohlavné choroby spôsobujú nedokážu prežiť mimo ľudského tela dlhší čas, pomerne rýchlo umierajú. Zo záchodovej dosky sa infikovať nemôžete.

Infikovať sa syfilisom, kvapavkou, HIV či inou sexuálne prenosnou infekciou môžete okrem pohlavného styku (vaginálneho, orálneho aj análneho) aj krvou, výmenou telesných tekutín či zdieľaním sexuálnych hračiek alebo ihiel.

Pohlavne prenosnú chorobu môžem preniesť len keď mám príznaky

Veľa ľudí má pohlavne prenosné choroby bez toho aby o tom vedeli. U niekoho sa príznaky môžu prejaviť, u niekoho vôbec, prípadne sa prejavia veľmi mierne príznaky, podľa ktorých sa nedá rozpoznať, že ide o pohlavne prenosnú chorobu. Jediný spoľahlivý spôsob ako zistiť či ste infekční je testovanie.

Sexuálne prenosné infekcie priamo vplývajú na vaše sexuálne a reprodukčné zdravie (neplodnosť, rakovina, problémy v tehotenstve). Infikovať sa najčastejšie môžete pri nechránenom sexuálnom styku. Niektorými pohlavne prenosnými chorobami ale môže infikovať aj matka dieťa počas tehotenstva, pôrodu alebo počas dojčenia.

Použitie dvoch kondómov pri sexuálnom styku zvyšuje ochranu

Ak kondóm poskytne ochranu pred pohlavne prenosnými chorobami bolo by logické myslieť si, že dva kondómy zvýšia vašu ochranu. Aj keď toto tvrdenie má logiku nie je to pravda. Použitie dvoch kondómov zvyšuje riziko ich prasknutia. Trenie, ku ktorému dochádza medzi dvoma kondómami pri pohlavnom styku zvyšuje riziko prasknutia. Odtiaľ je už len krok k infikovaniu sa alebo otehotneniu.

ZDROJ

whps.sdes.ucf.edu/myths-and-facts-about-sex/

bcm.edu/community/healthcare-outreach/teen-health-clinic/teen-health-clinic-services/sti-screening-treatment/sexual-health-myths

medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-sexual-health

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY