13.5 C
Bratislava
pondelok, 16 septembra, 2024

Fakty a mýty: Poruchy nálady

Pod pojmom poruchy nálady si každý predstaví niečo iné. Niekto si predstavuje časté zmeny nálady, iný zas zlú náladu či smútok. Aj keď sú poruchy nálady (alebo zmeny nálady) pomerne bežné sú hlavne typické pre viacero rôznych psychických a duševných porúch. Medzi tie najčastejšie patrí depresia a bipolárna afektívna porucha. Poruchami nálady trpí asi každý desiaty dospelý človek. Aj keď nejde o zriedkavé ochorenie stále je okolo neho množstvo mýtov.

Zmeny nálady sú typické pre rôzne psychické problémy ale nie vždy ide práve o ne. Stres, vypäté situácie ale aj ťažšie životné obdobie môže zmenu nálady spôsobiť. Za zmenami nálad môžu byť aj iné problémy než len depresie a bipolárna afektívna porucha. Príčinou môže byť ak dystýmia (dlhodobý pokles nálady, aktivity), schizofrénia, porucha pamäti, užívanie návykových látok (alkohol, drogy). Poruchy nálady môžu byť aj príznakom anorexie, ADHD či poškodenia mozgu.

Fakty a mýty

Kreativita a poruchy nálady idú raky v ruke

Navonok sa môže zdať, že poruchy nálady a kreativita spolu súvisia. Veľa svetových umelcov malo depresiu, ktorá sa prejavuje aj poruchami nálad. Napríklad Ernest Hemingway, Vincent van Gogh či Wolfgang Amadeus Mozart. Svoje najväčšie diela vraj vytvorili v najhorších fázach svojho života. Ide ale o výnimky a veda doteraz nezistila súvislosť medzi kreativitou a poruchami nálad. Je veľa umelcov, ktorí nemajú žiadnu psychickú poruchu ani netrpia zmenami nálad. A je aj veľa ľudí, ktorí trpia zmenami nálad ale nevynikajú v kreatívnej oblasti.

Poruchy nálady sú len znakom nedostatočnej sebakontroly (vôle)

Niektoré poruchy nálad môžu byť znakom slabej vôle alebo nedostatočnej sebakontroly ale nie je to tak vždy. Ľudia s depresiou alebo pocitom úzkosti môžu mať problém ísť do spoločnosti, plniť si pracovné úlohy alebo vôbec vstať ráno z postele. To isté sa týka aj iných psychických porúch, ktoré sa zmenami nálad prejavujú. Títo ľudia chcú mať viac energie, viac motivácie, ale nedokážu to.

Ľudia, ktorí vyrastali v šťastných a/alebo usporiadaných rodinách poruchami nálady netrpia

Poruchy nálad sa môžu vyskytnúť u kohokoľvek. Aj keď príčiny všetkých porúch nálad nie sú známe vie sa, že vznikajú v dôsledku nerovnováhy chemických látok v mozgu (najmä neurotransmitérov). Túto nerovnováhu môže spôsobiť čokoľvek, vrátane enviromentálnych a biologických faktorov.

Zmeny nálad sa ale pomerne často vyskytujú v rodinách a pravdepodobne je za tým genetika.  Niektoré gény ovplyvňujú neurotransmitéry a môžu ovplyvniť aj emócie. Ak tieto gény mali vyši rodičia môžete ich zdediť. Ďalším dôvodom vzniku poruchy nálady sú napríklad traumatické zážitky, stresové situácie z detstva ale aj stres, ktorý zažívate mimo rodiny a mnoho ďalších faktorov. Poruchy nálady sa môžu vyskytnúť u kohokoľvek a kedykoľvek.

Zmeny nálady vždy poukazujú na bipolárnu poruchu

Extrémne zmeny nálady ľudia často pripisujú bipolárnej afektívnej poruche (maniodepresia). Nie vždy je príčinou práve maniodepresia. Striedanie období radosti a smútku sa môže prejaviť aj u ľudí s depresiami, úzkosťou alebo  sezónnou afektívnou poruchou. Ak máte problémy s niektorou z týchto porúch môžete prechádzať obdobiami smútku, podráždenia, beznádeje a  „normálnych emócií“.

Vplyv na náladu a jej zmeny majú aj ďalšie faktory ako hormonálna nerovnováha (tehotenstvo, puberta, menopauza), nedostatok spánku, problémy so štítnou žľazou, ADHD, niektoré lieky, diéty, poruchy príjmu potravy,…

Poruchy nálady. Depresia

Poruchami nálady trpia len dospelí ľudia

Veľa ľudí má osvojený mylný názor, že deti nemôžu trpieť poruchami nálady, depresiami či inými psychickými problémami. Predpokladajú, že deti predsa nemajú také starosti a stres ako dospelí ľudia. Určite to nie je pravda. Deti ale aj tínedžeri môžu trpieť poruchami nálady tak isto ako dospelí. Fyzické či emocionálne zneužívanie, nátlak zo školy alebo rovesníkov a aj zdravotné problémy môžu viesť k rozvoju depresií, úzkosti či zmenám nálad aj u maloletých.

Poruchy nálady sú celoživotné, nedajú sa vyliečiť

Poruchy nálady sa dajú liečiť a aj úspešne zvládnuť. Dôležité je len vyhľadať pomoc. Existuje niekoľko možností liečby ako rôzne terapie alebo užívanie liekov. Správnu liečbu môže lekár navrhnúť len na základe vyšetrenia. Regulovať emócie a zvládať zmeny nálady vám môže pomôcť aj meditácia alebo joga.  Lieky vám zas pomôžu obnoviť rovnováhu chemikálií v mozgu. Patria medzi ne antidepresíva, antipsychotiká, lieky proti úzkosti,…

Ľudia s duševnými poruchami sú nebezpeční

Nie. Ľudia s duševnou poruchou (depresie, úzkosť, poruchy nálad,…) sú málokedy nebezpeční.

Ľudia s psychickými poruchami by mali byť izolovaní

Liečba a aj liečebné metódy sa za posledných pár rokov výrazne zlepšili a ľudia s psychickými poruchami nie sú nebezpeční a nie je ich nutné ani izolovať od spoločnosti. Len veľmi malé percento pacientov (ani nie 1%) potrebuje nemocničnú starostlivosť.

ZDROJ:

therecoveryvillage.com/mental-health/mood-disorders/mood-disorder-myths/

totalmentalwellnessfl.com/myths-and-facts-about-your-mood-disorder/

Obrázky: freepik.com, pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY