-0.9 C
Bratislava
piatok, 17 januára, 2025

Fakty a mýty: Potravinová alergia

Alergia na potraviny je na vzostupe a čoraz viac ľudí hlási problémy pri konzumácii konkrétnych jedál. Existuje viac ako 170 potravín, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu, niektoré sú častejšie niektoré sa vyskytujú zriedka. Napriek tomu je potravinová alergia obklopená mýtmi a polopravdami, ktorým často veria aj pacienti.

Veľa ľudí nekonzumuje konkrétne potraviny, lebo im spôsobujú problémy. Nie vždy ale ide o potravinovú alergiu. Neraz je za problémami skrytá potravinová intolerancia. Rozdiel medzi alergiou a intoleranciu je niekoľko ale nakoľko sú príznaky podobné veľa ľudí si ich zamieňa. Základný rozdiel je

  • Potravinová alergia je reakcia imunitného systému. Reakcia sa objaví rýchlo, behom pár minút až hodín po konzumácii aj malého množstva alergénu. Môže prerásť do závažného stavu známeho ako anafylaxia.
  • Potravinová intolerancia je často problémom chýbajúceho enzýmu, ktorý rozkladá konkrétnu potravinu. Ak máte intoleraciu príznaky sa môžu objaviť po pár hodinách až dňoch od konzumácie. Pokiaľ zjete malé množstvo potraviny príznaky sa nemusia prejaviť vôbec. Toto ochorenie neprechádza do závažného, život ohrozujúceho stavu.

Fakty a mýty

Z potravinovej alergie môžu deti vyrásť

Jednoznačná odpoveď neexistuje

ale z niektorých alergií deti môžu vyrásť. Často ide o alergie na vajcia, mlieko, pšenicu a sóju. Deti z týchto alergií môžu behom pár rokov vyrásť a v dospelosti im už nespôsobujú tieto potraviny problémy. Iné alergie, ako alergia na morské plody, arašidy alebo stromové orechy môže byť na celý život.

Môžem zjesť kúsok potraviny, na ktorú som alergický

Nie. Ak vás trápi potravinová alergia aj minimálne množstvo alergénu spustí alergickú reakciu. Keďže sú alergény v spracovaných potravinách často skryté je dôležité vyhnúť sa aj im (krížová kontaminácia potravinovým alergénom). Stačí ak potravina na ktorú ste alergický prišla do kontaktu s pre vás bezpečnou potravinou a už môžete mať príznaky alergie.

Potravinová alergia a potravinová intolerancia je to isté

Nie, nie je. Alergia na potraviny sa dá zistiť testami, čím sa oficiálne potvrdí. Ak testy alergiu nepreukážu ide s najväčšou pravdepodobnosťou o potravinovú intoleranciu. Pri potravinovej alergii zohráva hlavnú úlohu imunitný systém, ktorý na proteín v potrave reaguje ako na nepriateľa. Potravinová intolerancia spôsobuje len nepohodlie a neohrozuje vás na živote.

Bezlepková diéta je zdravá

Nie, pokiaľ na ňu nie ste pre svoj zdravotný stav odkázaný nemusí ísť o zdravý spôsob stravovania. V každej strave sú dôležité ovocie a zelenina, ktoré obsahujú množstvo vitamínov a minerálov. Pokiaľ sa vyhýbate potravinám s lepkom a nekonzumujete viac ovocia a zeleniny nejde o zdravšie stravovanie.

Každá ďalšia alergická reakcia má závažnejší priebeh

Ako u koho. Nedá sa presne predpovedať, či bude ďalšia alergická reakcia mať u vás mierny, stredný alebo závažný charakter. Pokiaľ ale trpíte potravinovou alergiou je dobré ak máte pri sebe vždy lieky v prípade závažného priebehu.

Potravinová alergia. Attractive young cheerful girl baking at the kitchen, making dough, holding recipe book, having ideas.

Najväčšiu hrozbu predstavuje alergia na arašidy

Nie. Aj keď je táto alergia u detí pomerne rozšírená každá jedna alergia na potraviny môže mať závažný priebeh.

Potravinová alergia sa vyskytne len v detstve

Veľa ľudí si myslí, že ak nemali v detstve žiadnu alergickú reakciu na potraviny nemôžu ju už nikdy dostať. Pravdou ale je, že alergiu môžete získať aj v dospelosti a na potraviny, ktoré ste predtým bezpečne konzumovali. Často ide hlavne o alergiu na mäkkýše, ale v dospelosti sa môže objaviť aj iný typ alergie na potraviny.

Pokiaľ sa u mňa neprejavila alergická reakcia do 30 minút od vystavenia alergénu už sa neobjaví

Prvé príznaky alergie sa môžu objaviť do pár sekúnd až 2 hodín od konzumácie alergénu. V niektorých prípadoch sa po odznení prvých príznakov môže objaviť ďalšie kolo príznakov bez toho aby ste prišli s alergénom znova do kontaktu. Druhé kolo príznakov sa môže objaviť po 1 až 48 hodinách od prvých príznakov (niekedy aj dlhšie).

Ak potravina neobsahuje alergén alebo ho nevidím môžem jedlo bezpečne skonzumovať

Nie. Hlavne a ide o spracované potraviny. Ryby a aj mäkkýše sa často namáčajú do mlieka aby sa z nich odstránil typický pach. Ak máte alergiu na mlieko môže to byť pre vás problém. Vždy si poriadne prečítajte štítky na potravinách, ktoré chcete zjesť alebo sa informujte o spôsobe prípravy jedla.

Ľudia sú často alergický len na jednu potravinu

Áno, toto je pravda. Väčšina pacientov trpí alergiou len na jednu potravinu. Asi tretina pacientov má viac potravinových alergií ako napríklad na arašidy a aj stromové orechy či inú kombináciu.

Ak som alergický na stromové orechy musím sa vyhýbať všetkým orechom

Nie, nemusíte. Arašidy rastú pod zemou a aj keď sa všeobecne považujú za orechy ide o strukovinu, ktorá s orechmi nie je príbuzná. Alergia na stromové orechy sa líši od človeka k človeku. Niekto môže byť alergický len na jeden konkrétny typ orecha, iný zas na viac.

Vegánska strava je vhodná pre ľudí s alergiou na mlieko a vajcia

Vegánska strava

je známa tým, že neobsahuje živočíšne zložky ani potraviny, ktoré pochádzajú zo živočíchov. Bolo by logické sa domnievať, že je pre alergikov vhodná. Nemusí to ale tak byť vždy. Niektoré výrobky môžu počas výroby dôjsť do styku s mliekom alebo vajíčkami, čím dochádza ku krížovej kontaminácii. Nespoliehajte sa na to, že ak je potravina označená ako vegánska neobsahuje mlieko ani vajcia. Vždy si prečítajte štítok.

Potravinová alergia

Epinefrín je nebezpečný

Epinefrín je bezpečný. Ide o formu adrenalínu, ktorý si organizmus dokáže vytvoriť sám. Ak alergia prejde do anafylaxie a podá sa epinefrin uvoľnia sa vaše dýchacie cesty a zlepší sa aj krvný tlak. Epinefrín v podstate pomáha zastaviť nárast alergickej reakcie. Následne je dobré aby ste sa doliečili v nemocnici alebo aspoň išli k lekárovi na kontrolu. Nie preto, že ste užili epinefrín ale preto lebo ste mali závažnú alergickú reakciu.

Ak mám alergiu na kravské mlieko musím sa vyhýbať aj mlieku od iných zvierat (kozie alebo ovčie mlieko)

Alergická reakcia vzniká na základe proteínu, bielkoviny v kravskom mlieku. Tejto bielkovine sú podobné aj bielkoviny v iných mliekach. Ak máte alergiu na kravské mlieko môže sa u vás alergická reakcia prejaviť aj keď vypijete kozie, ovčie alebo byvolie mlieko. Platí to hlavne pre kozie mlieko. Odhaduje sa, že až 9 z 10 ľudí s alergiou na kravské mlieko má alergiu aj na kozie mlieko. Skôr ako sa o tom presvedčíte na vlastnej koži konzultujte to so svojim lekárom. Takže áno, ak máte alergiu na kravské mlieko je vysoká pravdepodobnosť, že ju máte aj na iné mlieka.

Ak mám alergiu na ryby mal by som sa vyhýbať všetkým plodom mora

Nie aspoň nie nevyhnutne. Proteín u rýb, ktorý spôsobuje alergiu je iný ako proteín v mäkkýšoch spúšťajúci alergickú reakciu. Takže, ak máte alergiu na ryby nemusíte mať alergiu na homáre alebo mušle, či iné mäkkýše a kôrovce a opačne.

Ak mám alergiu na arašidy mám alergiu na všetky strukoviny

Arašidy sú strukovina ako fazuľa, hrach či šošovica. Faktom ale je, že väčšina ľudí alergických na arašidy môže bezpečne konzumovať strukoviny. Pozor si ale dajte na vlčí bôb (lupina). Ide o strukovinu, ktorá je podobná hrachu alebo fazuli. Ide o pomerne nový alergén, ktorý sa často spája s alergiou na arašidy. Ak ste alergický na arašidy je u vás vyššie riziko aj alergie na vlčí bôb.

Celiakia a alergia na pšenicu je to isté

Nie, nie je. Pri alergii na pšenicu (obilniny) reaguje váš imunitný systém na látky, ktoré sú v pšenici, nie vždy ide o lepok. Celiakia je autoimunitné ochorenie, pri ktorom sa musíte vyhýbať potravinám, ktoré obsahujú lepok. Ochorenie sa spustí hneď po konzumácii lepku, imunitný systém časom poškodí výstelku tenkého čreva čo znižuje absorpciu živín a môže viesť k podvýžive. Pri celiakii vám anafylaxia nehrozí.

ZDROJ:

rush.edu/news/myths-and-facts-about-food-allergies

foodallergy.org/resources/food-allergy-myths-and-facts

foodallergycanada.ca/food-allergy-basics/food-allergies-101/mythbusters/

Obrázky: freepik.com, pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY