4.1 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Fakty a mýty: Rakovina prsníka

Rakovina prsníka je najrozšírenejším onkologickým ochorením nie len u nás ale aj na celom svete. Vyskytuje sa u 1 z 11 žien. Podľa WHO v roku 2020 bolo 7,8 miliónov žien, ktorým bola v posledných 5 rokoch diagnostikovaná rakovina prsníka. Len v roku 2020 pribudlo 2,3 miliónov nových prípadov. V tom istom roku bolo toto ochorenie dôvodom 685 000 úmrtí. Aj keď sa táto téma dostáva čoraz viac do popredia stále sa spája s množstvom mýtov a nedorozumení.

Fakty a mýty

Poranenie prsníka môže spôsobiť rakovinu prsníka

Nie, poranenie prsníka nespôsobuje rakovinu. Poranenie ale môže spôsobiť zmeny v tkanivách prsníka, ktoré môžu ako rakovina vyzerať. Môže ísť napríklad o nekrózu tukového tkaniva prsníka (odumieranie tukových buniek), ku ktorej môže dôjsť po operáciách alebo pôsobením sily (úder, pád,…). Nekróza tuku sa prejavuje hmatateľnými uzlíkmi v tkanive, ktoré sa ľahko dajú zameniť (aj na mamografii) s rakovinou prsníka.

Najistejší spôsob ako rozlíšiť nekrózu tukového tkaniva od rakoviny je biopsia.

Rakovina prsníka sa týka len starších žien

Riziko prepuknutia rakoviny sa zvyšuje vekom ženy. Najčastejšie je diagnostikovaná vo veku 60 – 61 rokov, to ale neznamená, že nemôže postihnúť aj mladšie ženy.

Približne 5% novo diagnostikovaných žien má menej ako 40 rokov. Rakovina prsníka sa diagnostikovala aj u 20 ročných žien a dokonca aj u dievčat v pubertálnom veku.

Každá hrčka v prsníku je príznakom rakoviny

Nie, ani toto nie je pravda. Väčšina hrčiek v prsnom tkanive je nezhubná. Môže ísť o fibroadenómy, fibrocysty, vyššie spomenutú nekrózu tukového tkaniva, atď. Každú hrčku by ale mal posúdiť lekár. Len na základe vyšetrenia sa dá  zistiť, či ide o nezhubný nádor alebo rakovinu.

Piercing v bradavkách zvyšuje riziko vzniku rakoviny

Nie, piercing v bradavkách nezvyšuje riziko vzniku rakoviny. Môže byť ale dôvodom množstva ďalších komplikácií ako infekcia, absces, problémy s dojčením, poškodenie nervov, vznik cýst a ďalších. Medzi vážnejšie ochorenia patrí aj riziko infikovania sa hepatitídou alebo HIV.

Muži rakovinu prsníka nedostanú

Nie, aj toto tvrdenie je len mýtus. Aj muži majú prsia a môžu dostať rakovinu prsníka. Každý rok tento typ rakoviny postihne viac ako 2000 mužov. Približne 450 mužov na túto chorobu aj zomrie. U mužov sa rakovina prsníka prejavuje ako tvrdá hrčka pod bradavkou alebo dvorcom.

Úmrtnosť mužov je vyššia až 25%. Predpokladá sa, že dôvodom vysokej úmrtnosti je slabá informovanosť. Keďže sa väčšinou rakovina prsníka spája so ženami, muži hrčku na prsníku bagatelizujú čo spôsobí oneskorenie diagnostiky a následnej liečby.

Ak som si nenahmatala hrčku nemám rakovinu

Rakovina nemusí byť hmatateľná aby sa mohla šíriť do organizmu. Veľa rakovín prsníka sa podarilo odhaliť v počiatočnom štádiu vďaka mamografii. Týmto vyšetrením sa rakovina dá odhaliť skôr než sa vytvorí hmatateľná hrčka. Včasné odhalenie ochorenia a včasná liečba zvyšuje šance na prežitie až na takmer 100%.

Potrat zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka

Existuje niekoľko typov rakoviny prsníka. Najväčšie zastúpenie (až 80%) má rakovina, ktorá súvisí s expozíciou ženského hormónu estrogénu. Potratom sa hormonálny cyklus naruší.

Aj napriek tomu sa doteraz nepreukázala žiadna súvislosť medzi potratom a vznikom rakoviny prsníka.

Ak v mojej DNA zistili mutáciu génu BRCA1 alebo BRCA2 určite budem mať rakovinu prsníka

BRCA1 a BRCA2 sú gény, ktoré opravujú DNA. Ak je jeden z týchto génov zmutovaný nedochádza k oprave DNA tak ako by malo. Nositelia zmutovaného BRCA1 alebo BRCA2 génu majú vyššie riziko (o 50 až 85%) prepuknutia rakoviny prsníka a/alebo rakoviny vaječníkov. Neznamená to ale, že sa u každej ženy či muža rakovina rozvinie.

Pre ľudí s mutáciou týchto génov existujú ale rôzne opatrenie, ktoré riziko prepuknutia choroby znižujú: hormonálna terapia, mastektómia, alebo odstránenie vaječníkov a vajíčkovodov.

Stres môže spustiť rakovinu prsníka

V súčasnosti sa stresu asi ani nedá vyhnúť. Niet divu, že ho ľudia spájajú aj s prepuknutím rakoviny prsníka. Pravdou ale je, že doposiaľ sa neobjavil žiadny dôkaz o tom, že stres stojí za prepuknutím tohto onkologického ochorenia  a ani nezvyšuje riziko vzniku rakoviny.

Ďalšou pravdou je, že stres negatívne ovplyvňuje naše zdravie ako po psychickej tak aj po fyzickej stránke. Môže za rôzne ďalšie problémy ako problémy so spánkom, obezitou, kardiovaskulárnymi chorobami, atď. Je preto lepšie nájsť si účinné spôsoby a metódy (meditácia, joga, prechádzky,…) ako sa so stresom vysporiadať.

Používanie antiperspirantov môže spôsobiť rakovinu prsníka

Predpokladalo sa, že antiperspiranty zastavujú potenie čím zabraňujú uvoľňovaniu toxických látok z lymfatických uzlín. Tiež sa verilo, že antiperspiranty obsahujú množstvo chemikálií, ktoré prenikajú cez pokožku a lymfatické uzliny do prsného tkaniva čím sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny.

Pravdou je, že doteraz neexistuje žiadny vedecký dôkaz, ktorý by tieto mýty potvrdil. Väčšina chemikálií, ktoré môžu byť rakovinotvorné sa odvádza z tela močom alebo sa spracúvajú v pečeni. Potenie nemá veľký prínos na odstraňovaní toxínov z tela. Je ale veľmi dôležité pri ochladzovaní organizmu a pomáha predchádzať prehriatiu tela a úpalu.

Ak sa rakovina prsníka odhalí a lieči v skorom štádiu už sa nevráti

Väčšina ľudí, ktorí sa vyliečili z rakoviny prsníka v počiatočnom štádiu nemá recidívu, riziko jej opätovného vzniku ale nezmizne nikdy.

Tohto mýtu sa týka aj ďalší mýtus, kde sa tvrdí, že ak sa rakovina nevráti do 5 rokov už sa nevráti nikdy. Riziko recidívy je v prvých 2 až 5 rokov najvyššie. Neznamená to ale, že rakovina u vás už nikdy neprepukne. Pravdepodobnosť recidívy môže byť aj po 20 rokoch od diagnostikovania až cca 15%.

ZDROJ

nationalbreastcancer.org/breast-cancer-myths

breastcancer.org/facts-statistics/myths-vs-facts#section-myth-using-underarm-antiperspirant-can-cause-breast-cancer

ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY