Triedenie odpadu, recyklácia, životné prostredie a zdravie spolu úzko súvisia. Je veľa chorôb, za ktorých vznikom alebo ich zhoršením je práve vplyv životného prostredia. Starať sa o prírodu a dbať na životné prostredie nie je len problémom veľkých fabrík a podnikov ale hlavne nás. Je toho tak veľa, čo môžeme urobiť, a pritom nás to nebude stáť nič. Stačí len začať.
O ochrane životného prostredia počúvate určite z každej strany veľa. Rozlíšiť čo je pravda a čo mýtus nie je tak ťažké, každý z nás si vie vyhodnotiť, čo prírode škodí a čo jej pomôže. Napriek tomu je množstvo mýtov, ktorým ľudia radi veria.
Fakty a mýty
Odpad na skládke sa rozloží
Nie. Skládky odpadu nie sú určené na rozklad odpadu ale na jeho „pochovanie“. Keď je skládka plná zasype sa. Aby sa odpad mohol rozložiť potrebuje kyslík a vlhkosť. Skládky sa stavajú a prevádzkujú tak aby v nich bolo minimum kyslíka aj vlhkosti. Odpad, ktorý sa tam vyhodí nezmizne, nerozloží sa a ani nevyparí, je stále tam.
Odpad vytvára ľudstvo neustále. Veľká časť odpadu sa ale dá recyklovať. Ak sa odpad triedi na skládkach ho skončí oveľa menej a značná časť sa môže recyklovať.
Papier či kartón sa dajú vždy recyklovať
Nie. Aj keď máte na papier samostatný kontajner nedá sa vždy recyklovať. Papier zašpinený jedlom, mastnotou alebo telesnými tekutinami (napr. papierové vreckovky) sa nedá recyklovať. Výhodou papiera ale je, že sa rozloží a dá sa teda kompostovať.
Plastové fľaše sa vyrábajú z recyklovaného plastu
Nie. Z recyklovaného plastu sa vyrábajú plastové preliezačky, záhradný nábytok, oblečenie alebo koberce. Využitie plastov je naozaj široké. Veľkou nevýhodou plastu je ale fakt, že sa dá recyklovať len raz. Recyklovať už recyklovaný plast nejde. Ak si potrpíte na životné prostredie a jeho ochranu je najlepšou voľbou napríklad opakovane použiteľná fľaška.
Sklo sa dá recyklovať do nekonečna
Áno, toto je pravda. Sklo sa dá recyklovať do nekonečna. Problémom je, že na Slovensku ľudia stále hádžu sklo väčšinou do komunálneho odpadu.
Recyklácia skla má množstvo ďalších výhod, medzi ktoré patrí aj ekologickejšia výroba skla a výrazne nižšia uhlíková stopa. Stačí len 10% črepov vo vzádzke a už sa ušetria asi 3% energie a 7% CO2. Výrobou nového skleneného obalu z recyklovaného skla sa šetria prírodné zdroje a výrazne sa znižuje množstvo emisií CO2. Stačí len vhodiť sklenú fľašu, pohár alebo sklený obal do koša.
Ďalšou zaujímavosťou, ktorú ale môžeme všetci spoločne napraviť je fakt, že na Slovensku máme skleného odpadu nedostatok. Jediná recyklačná linka na Slovensku, ktorá sa nachádza v Nemšovej nie je využívaná naplno. Pritom stačí len vhodiť sklo do zeleného kontajnera.
Číslo na plastových výrobkoch označuje koľkokrát bol plast recyklovaný
Nie. Toto je veľký omyl, ktorému verí veľa ľudí. Číslo, ktoré je na plastových obaloch označuje typ plastu nie počet recyklácií.
Do bioodpadu patria len zvyšky potravín
Nie. Do kontajnerov na bioodpad patrí všetko čo sa biologický rozloží. Okrem potravín, zvyškov jedál z kuchyni sem môžete dať aj kvety, lístie, trávu, burinu zo záhradky, odrezky zo stromov, piliny, hobliny,… všetko čo sa rozloží. Nevhadzujte sem ale potraviny aj s obalmi (plastové vrecká, polystyrénové obaly, …). Tie sa nerozložia. V súčasnosti sa už stretnete aj s kompostovateľným riadom, ktorý môže byť vyrobený z rôznych materiálov. Často ide o produkty z cukrovej trstiny, PLA alebo CPLA materiálu či papiera. Niektoré z nich môžu ísť do bioodpadu, niektoré do komunálneho a niektoré môžete kompostovať aj doma.
Recyklácia nie je efektívna, je príliš drahá
Keby to bola pravda, recyklačné spoločnosti by dlho nefungovali. Recyklácia je nie len lacnejšia než keby sa mali produkty vyrábať znova ale je aj šetrnejšia pre prírodu. Počas recyklovania sa zanechá aj menšia uhlíková stopa a ani nedochádza k drancovaniu prírody len preto aby sme získali nové zdroje.
Triedený odpad je len odpad, ktorý skončí na skládke
Nie. V každom odpade sa nájdu zložky, ktoré sa dajú recyklovať a opätovne použiť (papier, sklo, plast, kov alebo kuchynský odpad). Do nekonečna sa dá recyklovať len sklo. Plast sa môže recyklovať len raz. Kuchynský odpad, alebo aj bioodpad sa kompostuje a neskôr ho využívate v záhradkách. Pravdou je, že niektoré materiály nie sú vhodné na recykláciu, napríklad papier alebo sklené obaly, ktoré obsahujú zvyšky jedla. Stačí ale trochu vody aby ste zvyšky odstránili a materiál je vhodný na recykláciu.
Elektroodpad obsahuje drahé kovy. Je lepšie ak ich získam ja než ho dať recyklovať
Pravdou je, že elektronika obsahuje aj drahé kovy, ale v tak malom množstve, že je to zanedbateľné. Napríklad mobilný telefón obsahuje približne 0,0034 g zlata. Na tenký zlatý prstienok by ste potrebovali okolo 1 g zlata a teda asi 300 mobilných telefónov. Ďalším faktom je, že aby ste drahé kovy získali potrebujete špeciálne technológie, ktorými doma určite nedisponujete, navyše, pri rozoberaní elektroniky si môžete ublížiť.
Ak je odpad zle vytriedený znehodnotí sa obsah celého kontajnera a nie je možné ho recyklovať
Nie. Ak sa vám nedopatrením podarí vhodiť odpad do nesprávneho kontajnera nemusíte sa ničoho obávať. Odpad sa dotrieďuje na triediacej linke, kde si ho určite všimnú a odstránia. Pokiaľ ale kontajner obsahuje takmer polovicu odpadu, ktorý tam nepatrí považuje sa už za zmesový komunálny odpad.
ZDROJ:
atthatpoint.co.za/iwmsa-newsroom/10-waste-management-myths-that-deserve-to-be-busted
akcnezeny.sk/myty-o-recyklacii-odpadu/
Obrazky: pixabay.com