1.8 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Fakty a mýty: Reumatoidná artritída

Reumatoidná artridíta je jedno z najrozšírenejších autoimunitných ochorení, ktoré sa spája s kĺbmi. Ide o chronické ochorenie, ktoré spôsobuje zápal. Bežne sa toto ochorenie prejavuje bolesťou a opuchmi kĺbov. Pokiaľ sa ochorenie ignoruje a nelieči môže to viesť k problémom so srdcom, pľúcami alebo aj nervovým systémom. Aj keď ide o nevyliečiteľné ochorenie dá sa liečiť.

Reumatoidná ardtritída alebo aj RA spôsobuje zápal v jednom alebo viacerých kĺboch. Najčastejšie sa prejavuje v malých kĺboch (prsty, zápästia, nohy). Neskôr sa ale môže rozšíriť a zápal postihne aj ďalšie kĺby. Aj keď sú problémy s kĺbmi časté príznaky tohto ochorenie môže prerasť aj do iných častí a orgánov tela.

Podľa WHO na celom svete trpí na RA približne 18 miliónov ľudí.

Oveľa častejšie postihuje ženy ako mužov. Až 70% žien trpí týmto ochorením, z nich má takmer polovica menej ako 55 rokov.

Fakty a mýty

Reumatoidná artritída je prirodzenou súčasťou starnutia

Nie. RA sa často mylne pokladá sa súčasť starnutia, ale nie je to tak. Prvé príznaky sa zvyčajne môžu prejaviť už po 30 roku života, môžu ňou ale trpieť aj deti. Faktom je, že prvé príznaky často ľudia ignorujú a pripisujú ich iným problémom a lekára vyhľadajú až keď sa príznaky zhoršia.

Reumatoidná artritída sa často diagnostikuje medzi 30 až 50 rokom života. Problémy v imunitnom systéme sa môžu objaviť aj viac ako 10 rokov pred diagnostikovaním a prvými príznakmi. Ide o prítomnosť RF (reumatoidný faktor) a autoprotilátok v krvi, ktoré jasne naznačujú, že s RA budete mať problémy.

RA a osteoartritída sú to isté

Nie, aj keď obidve ochorenia súvisia s kĺbmi ide o rozdielne choroby. O osteoartritíde hovoríme keď sú kĺby opotrebované. Reumatoidná artritída s vekom a starnutím nesúvisí a kĺby nie sú poškodené opotrebovaním ale zápalom, ktorý spôsobuje imunitný systém. RA je autoimunitné ochorenie, pri ktorom bunky imunitného systému napádajú telu vlastné bunky, v tomto prípade spôsobujú zápal v kĺboch čím sa poškodzuje tkanivo kĺbu a jeho okolie.

Príznaky reumatoidnej artritídy sú len bolesti kĺbov

Bolesť kĺbov je najčastejším príznakom ale nie jediným. Okrem bolesti kĺbov sa objavuje aj opuch, začervenanie alebo stuhnutie kĺbov. Môžu sa objaviť aj problémy s očami ako zápal a podráždenie, únava, horúčka, strata vlasov či bolesť na hrudi.

Reumatoidná artritída
Image by Freepik

Kým sa príznak RA nezhoršia liečbu nepotrebujem

Príznaky môžu súvisieť aj s iným ochorením, preto hneď ako váš lekár získa podozrenie, že môžete mať reumatoidnú artritídu pošle vás k špecialistovi. Ten zistí, či ide o RA alebo niečo iné. Liečba je ale dôležitá hneď od prvých symptómov. Pomôže vám predísť dlhodobým komplikáciám a môže zabrániť poškodeniu kĺbov. Toto ochorenie môže viesť k invalidite a aj slepote ak sa nezačne včas s liečbou.

Reumatiodné ochorenie sa týka len starších ľudí

Pravdou je, že reumatoidná artritída sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí ale čoraz častejšie postihuje aj ľudí mladších ako 55 rokov a aj deti. Väčšina ľudí prvé príznaky ignoruje a lekára vyhľadajú až keď je bolesť alebo opuch kĺbov častejšia alebo výraznejšia.

Týmto ochorením môžu trpieť muži aj ženy, faktom ale je, že ochorením trpí až 70% žien a len 30% mužov.

RA postihuje len kĺby

V závažných prípadoch môže RA spôsobiť poškodenie orgánov a iných častí tela vrátane pľúc, srdca, obehového systému, môže spôsobiť rednutie kostí, deformáciu kĺbov, poškodenie krvných ciev, zápal ďasien, podráždenie očí,…Aj preto je dôležité začať s liečbou čo najskôr a týmto problémom sa vyhnúť.

Fyzická aktivita, cvičenie problémy s reumatoidnou artritídou zhoršujú

Nie, aspoň nie vždy a dosť veľa záleží aj od typu cvičenia. Plávanie, chôdza či bicyklovanie môžu obmedziť bolesti, zvýšiť vašu silu a aj zlepšiť rozsah pohybu. Veľa ľudí s RA si myslí, že najlepšie je necvičiť a obmedziť pohyb na minimum čo ale môže viesť k zvýšeniu zápalu a zhoršeniu symptómov.

Cvičenie sa neodporúča len v čase, keď ochorenie vzplanie. V tomto čase obmedzte aktivitu, a vyhnite sa aj intenzívnemu cvičeniu.

Reumatoidná artritída. Lieky

RA je navždy, nedá sa vyliečiť

Áno, pravdou je, že reumatoidná artritída sa nedá vyliečiť. Existujú ale spôsoby liečby, ktoré jej priebeh spomalia. Antireumatické a protizápalové lieky spomalia zápal a poškodzovanie kĺbu. Strečing a fyzická terapia vám vrátia silu a zlepšia aj pohyblivosť. Stále je tu aj možnosť operácie. Život s RA sa dá zvládnuť a môže byť aj plnohodnotný, dôležité je len začať s liečbou včas.

Keď sa cítim lepšie nepotrebujem lieky

Veľa pacientov s RA prestane užívať lieky hneď ako sa cítia lepšie. Je to ale veľká chyba. Lieky bránia bunkám ničiť tkanivo kĺbov a útočiť na vlastné bunky. Ak prestanete užívať lieky dáte imunitným bunkám voľnú cestu v útočení na zdravé bunky. Bolesť a aj ďalšie príznaky reumatoidnej artritídy sa rýchlo vrátia.

ZDROJ:

rheumatologyadvisor.com/home/topics/rheumatoid-arthritis/facts-about-rheumatoid-arthritis-7-myths-you-may-encounter/

nm.org/healthbeat/healthy-tips/seven-myths-about-rheumatic-disease

fortworthhandcenter.com/orthopedic/6-myths-about-rheumatoid-arthritis/

Obrázky: Freepik, Pixabay

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY