22.3 C
Bratislava
nedeľa, 8 septembra, 2024

Fakty a mýty: Salmonelóza

Salmonelóza je ochorenie, ktorého sa väčšina ľudí obáva v letných mesiacoch. Faktom je, že práve v lete je zaznamenaných ochorení najviac ale pokojne ju môžete dostať aj v zime. Stačí len skonzumovať kontaminovanú potravinu a o problém máte postarané. Aké ďalšie mýty ste o salmonelóze počuli a ktorým z nich veríte?

Čo je salmonelóza

Salmonelóza je bakteriálne ochorenie, ktoré sa na človeka prenáša z infikovaných zvierat. Aj preto sa toto ochorenie zaraďujem medzi zoonózy, teda choroby zvierat, ktoré sú prenosné na človeka (patrí sem aj besnota, toxoplazmóza, lymská borelióza, žltá zimnica a množstvo ďalších). Baktérie z rodu Salmonella sa nachádzajú v tráviacom systéme hovädzieho aj bravčového dobytka, hydiny, koní a aj u studenokrvných živočíchov (plazy, obojživelníky).

V zahraničí sa môžete infikovať inými typmi baktérie, napríklad Salmonella Typhi, ktorá spôsobuje brušný týfus. Ten je už závažnejší, má silnejšie príznaky a môže vás ohroziť na živote.

U nás sa najčastejšie môžete infikovať baktériou Salmonella enteritidis, ktorá spôsobuje hnačku, nevoľnosť, bolesť a kŕče v bruchu a horúčku.

Ľudské telo si s touto baktériou vie v niektorých prípadoch poradiť. Pokiaľ sa do vášho tela dostal menší počet baktérií kyselina žalúdočná ich dokáže zničiť a vy ich vylúčite stolicou. Ak je počet baktérií vyšší môže u vás ochorenie prepuknúť.

Fakty a mýty

Salmonelóza mi hrozí len v lete

Pravdou je, že salmonelóza sa najčastejšie vyskytuje v lete ale rovnako ľahko môžete ochorieť aj v zime. V letnom období ale pijeme viac vody, čím dochádza k zriedeniu kyseliny žalúdočnej. Tá je v tomto stave slabá a nezabije baktérie salmonelózy. To je jeden z podstatných dôvodov, prečo je v lete toto ochorenie rozšírené. Ďalším dôvodom je konzumácia rizikových potravín ako napríklad nedostatočne prepečené mäso počas grilovačiek alebo surové kontaminované vajíčka v zmrzline.

Baktérie Salmonella sa môžem ľahko zbaviť

Nie. Opak je pravdou. Tieto baktérie sú veľmi odolné. Mínusové teploty im neublížia. Pri teplotách aké sú v chladničke sa môžu aj množiť.  Bez problémov prežijú na voľnom priestranstve pár dní až týždeň a na istý čas odolajú aj vyšším teplotám. Ak ich chcete zničiť musíte ich vystaviť teplotám nad 70°C na 15 až 20 minút.

Salmonelóza. Kuracie prsia

Salmonelózu môžem dostať len z hydiny

Baktérie Salmonelly sa môžu nachádzať nie len v hydine ale aj v bravčovom alebo hovädzom mäse. Hydinu ale konzumujeme najčastejšie. Ak by ste v rovnakom množstve konzumovali aj hovädzie alebo bravčové mäso mohli by ste sa infikovať z neho.

Pri varení sa baktérie salmonely zničia

Áno toto je pravda. Problémom je, že veľa ľudí si myslí, že mäso je už dostatočne uvarené (upečené) a všetky baktérie sú zničené. Nemusí tomu tak byť vždy. Baktérie, ktoré spôsobujú salmonelózu sa zničia až pri teplote nad 70°C po cca 20 minútach. Ak pečiete väčší kus mäsa v strede nemusí dosiahnuť teplotu, potrebnú na zabitie baktérií. Je dobré ak pri varení používate teplomer, ktorým môžete zmerať teplotu v mäse.

Vajcia obsahujú baktérie Salmonella

Salmonelózou sa môžete infikovať konzumáciou vajec alebo mlieka. Mlieko ale prechádza pasterizáciou, pri ktorej sa baktérie zničia. Vajíčka môžu byť zdrojom nákazy ak ich jete nedostatočne tepelne upravené. Baktérie sa nachádzajú často len na povrchu vajíčka, ale nájdu sa aj vo vnútri. Pokiaľ chcete riziko infikovania sa znížiť konzumujte len vajíčka uvarené na tvrdo. Teplo baktérie zničí a vy sa ochorenia nemusíte obávať.

Pozor si dajte aj pri manipulácii so surovými vajíčkami. Keďže sa baktérie nachádzajú na povrchu môžete ľahko kontaminovať kuchynskú linku, náradie a všetko s čím prídu do kontaktu. Venujte zvýšenú pozornosť dezinfikácii a hygiene. Všetko, s čím mohlo prísť kontaminované vajíčko (alebo aj surové mäso) do kontaktu vydezinfikujte.

Najlepšie koláče sú z vajíčok, uskladnených pri izbovej teplote

Áno, pri príprave koláčov a zákuskov sa používajú vajíčka, ktoré majú izbovú teplotu. To ale neznamená, že vajíčka by ste mali skladovať vonku. Uložte ich do chladničky. Aj keď teplota v chladničke rast baktérií Salmonella nezastaví výrazne ho spomalí. Pokiaľ by ste nechali vajíčka vonku baktérie by sa množilo niekoľko násobne rýchlejšie. Stačí ak ich vyberiete hodinu – dve skôr pred prípravou koláča.

Salmonelóza. Vajíčka

Ak sú vajíčka zlé zapáchajú

Pokazené vajíčka, tzv záprdky spoznáte po pachu určite. Vajíčka ale môžu dobre vyzerať, voňať a aj chutiť a môžu obsahovať baktérie Salmonelly. To, že sú vo vajíčku určite nezbadáte.

Je jedno či zjem varené alebo surové vajce

Nie, nie je. Varením sa baktérie spôsobujúce salmonelózu zabíjajú. Tepelne neupravené jedlo, ktoré obsahuje surové vajíčka predstavuje vyššie riziko infikovania sa. Ak si k tomu uvedomíte, že letnom období sa baktérie rýchlejšie množia vyhnite sa v tomto období konzumácii vaječných majonéz, holandskej omáčky, pudingom, žĺtkovým plnkám,…

Surové vajíčka sú dobré pre ľudí, ktorí potrebujú viac bielkovín a minerálov

Surové vajíčka ľudia zvyknú konzumovať pre ich bohaté nutričné hodnoty a hlavne bielkoviny. Pravdou ale je, že bielkoviny zostávajú zachované vo vajíčku aj keď ho uvaríte. Ak jete surové vajíčka je u vás vyššie riziko infikovania sa salmonelami. Nikdy nedávajte surové vajcia ťažko chorým ľuďom, deťom do 2 rokov, tehotným ženám a starším ľuďom (nad 65 rokov).

Salmonelózu môžu prenášať aj plazy

Áno, toto je pravda. Salmonelóza sa často spája len s vajíčkami a surovým mäsom. Môžete sa ňou ale infikovať aj pri kontakte s plazmi a obojživelníkmi. Ak máte ako domáceho miláčika nejakého plaza v teráriu alebo korytnačku ste vystavení vyššiemu riziku infikovania sa. Aj keď plaz alebo obojživelník je zdravý a nič mu nie je môže byť prenášačom salmonelózy.

Infikovať sa môžete aj bez toho aby ste sa dotkli plaza. Potrava, voda či vybavenie terária môžu byť kontaminované baktériami. Stačí ak ich chytíte a následne prejdete do kuchyne pripravovať jedlo. Baktérie sa rýchlo prenesú na potraviny a vlastne na všetko čoho ste sa chytili.

Salmonelóza. Korytnačka

Pozor si dajte aj pri čistení terária. Keďže baktérie salmonelóza sa nachádzajú v črevách zvierat sú ich plné výkaly. Na čistenie používajte rukavice a potom si ruky dôkladne vydezinfikujte. Všetky predmety, ktoré prichádzajú do styku s vašim domácim miláčikom dôkladne vyčistite, vydezinfikujte a udržujte ich čo najďalej od vecí, ktoré v domácnosti bežne používate. Deti v predškolskom veku, ťažko chorí ľudia, tehotné ženy a starší ľudia by sa mali kontaktu s plazmy a obojživelníkmi vyhýbať.

ZDROJ:

foodauthority.nsw.gov.au/consumer/special-care-foods/eggs-enjoy-safely/myths-and-facts

backyardchickencoops.com.au/blogs/learning-centre/salmonella-myths-and-facts

sahealth.sa.gov.au/wps/wcm/connect/public+content/sa+health+internet/conditions/food+safety/keeping+your+food+safe/egg+safety/myths+and+facts+about+eggs

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY