16 C
Bratislava
piatok, 18 októbra, 2024

Fakty a mýty: Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)

Existuje viacero zdravotných problémov, ktoré môžu zmeniť váš život. Jedným z nich je aj syndróm polycystických vaječníkov, ktorý môžete poznať aj pod skratkou PCOS (polycystic ovary syndrome). Ide o pomerne časté ochorenie, ktoré postihuje asi 10% žien vo veku 15 až 44 rokov. Zároveň je to jedna z najčastejších príčin ženskej neplodnosti.

Napriek pokrokom v medicíne sa stále presne nevie, prečo syndróm polycystických vaječníkov vzniká. Typickým príznakom PCOS je hormonálna nerovnováha a problémy s metabolizmom. Ženy s PCOS často majú vyššiu hladinu mužských hormónov (androgény), vyššie hodnoty inzulínu, nepravidelný menštruačný cyklus, akné a môžu trpieť aj vypadávaním vlasov.

Na internete a aj medzi verejnosťou koluje množstvo dezinformácií o PCOS. Aká je pravda o syndróme polycystických ovárií?

Fakty a mýty

Polycystické vaječníky a PCOS je jedno a to isté

Nie. Syndróm polycystických vaječníkov a polycystické vaječníky nie sú to isté. Je veľa žien, ktoré majú cysty na vaječníkoch (polycystické vaječníky) ale nemajú PCOS. Na druhú stranu je aj viac žien, ktoré majú syndróm polycystických vaječníkov ale nemajú cysty na vaječníkoch. Polycystické vaječníky sú pri PCOS len jedným z viacerých príznakov. Aby sa diagnóza PCOS potvrdila musia sa preukázať aj zvýšené hladiny mužských pohlavných hormónov, nepravidelná menštruácia a problémy s metabolickým syndrómom.

Ak nemám cysty na vaječníkoch nemám syndróm polycystických vaječníkov

Aby sa diagnostikovalo PCOS musia byť splnené dve z troch kritérií

  • Vyššie hodnoty androgénov (mužských pohlavných hormónov). Vaječníky produkujú priveľa testosterónu, majú nadmerné ochlpenie, hirzutizmus, akné, vypadávanie vlasov.
  • Nepravidelná menštruácia – vynechanie menštruácie, dlhší menštruačný cyklus.
  • Polycystické vaječníky – cysty na vaječníkoch sa odhalia ultrazvukom

Ochlpenie rastie každej žene tam, kde ho nechce

Bežným príznakom PCOS je hirzutizmus, čo je nadmerný rast a zhrubnutie ochlpenia žien na miestach, kde zvyčajne zarastajú muži. Nadbytok mužských hormónov môže spôsobiť, že ženy majú chĺpky na hornej pere, brade alebo na hrudi.

Syndróm polycystických vaječníkov PCOS

Ak mám PCOS nemôžem otehotnieť.

Pravdou je, že častou príčinou ženskej neplodnosti je práve syndróm polycystických vaječníkov. Hormonálna nerovnováha ovplyvňuje schopnosť vajíčka uvoľniť sa a ovulovať. To ale neznamená, že nemôžete otehotnieť. Šanca tu stále je. Otehotnieť môžete ako prirodzene tak aj po liečbe plodnosti.

Nepravidelná menštruácia znamená, že mám syndróm polycystických vaječníkov

Nie. Nepravidelná menštruácia môže mať množstvo príčin, nemusí ísť hneď o PCOS. Normálny menštruačný cyklus trvá 22 až 35 dní, vplyv na jeho pravidelnosť má aj dojčenie, držanie extrémnych diét, nadmerné cvičenie, zápaly v panve, poruchy štítnej žľazy, stres a veľa ďalších. Pokiaľ je ale váš cyklus kratší ako 22 dní, alebo dlhší ako 34 dní konzultujte to s lekárom. Ten, na základe ďalších vyšetrení môže nájsť príčinu.

Keď nechcem otehotnieť PCOS sa obávať nemusím

Problémy s plodnosťou sú len jedným faktorom PCOS. Tento syndróm vplýva aj na ďalšie faktory zdravia. Viac ako polovica žien s PCOS má cukrovku 2.typu alebo prediabetes, môžu mať problémy s vysokým krvným tlakom, spánkovým apnoe, depresiami či rakovinou maternice.

Ženy s PCOS majú nadváhu alebo obezitu

Nie, aspoň nie vždy. Aj keď sú ženy s diagnózou syndrómu polycystických vaječníkov náchylnejšie na obezitu nie je to pravidlo. Ženy s nadváhou nemusia mať hneď PCOS a aj štíhle ženy môžu mať PCOS.

Ak by som mala syndróm polycystických vaječníkov vedela by som to

Syndróm polycystických vaječníkov má viacero príznakov, ktoré ženy často pripisujú iným problémom. Akné, vypadávanie vlasov či nepravidelnú menštruáciu neraz dávajú za vine stresu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo nie je PCOS u mnohých žien vôbec diagnostikované.

Syndróm polycystických vaječníkov. Polycystické vaječníky
http://www.scientificanimations.com

Ak schudnem môžem sa vyliečiť z PCOS

Nie. Na PCOS neexistuje liek ani žiadna liečba, ktorá by vás tohto ochorenia zbavila. Existujú ale liečby, ktorými môžete problémom predchádzať. Schudnutie a udržanie hmotnosti môže pomôcť vyrovnať hladinu hormónov. Zdravá strava a pravidelné cvičenie vedia tiež pozitívne ovplyvniť hodnoty hormónov.

Užívanie antikoncepčných tabletiek môže upraviť menštruačný cyklus. Ak chcete otehotnieť môžu vám pomôcť lieky na plodnosť, ktoré môžu stimulovať ovuláciu.

Ak mám syndróm polycystických vaječníkov moje tehotenstvo bude rizikové

Pravdou je, že syndróm polycystických vaječníkov môže spôsobiť počas tehotenstva problémy. Ženy s PCOS sú náchylnejšie na komplikácie v tehotenstve. Je u nich vyššie riziko potratu, preeklampsie či predčasného pôrodu. Pravidelné kontroly u lekára a správny manažment liečby tieto riziká výrazne potláčajú a aj ženy s PCOS môžu mať normálne, zdravé tehotenstvo bez problémov.

Ženy s PCOS môžu schudnúť ako ktokoľvek iný

Ak sa vám pri PCOS podarí schudnúť, môže to priaznivo ovplyvniť hormonálnu nerovnováhu v tele. Pravdou ale je, že ženám so syndrómom polycystických vaječníkov sa chudne ťažšie. Toto ochorenie ovplyvňuje schopnosť organizmu správne využívať inzulín, čo vedie k nárastu hmotnosti. Okrem toho treba brať do úvahy aj črevnú mikroflóru, ktorá zohráva dôležitú úlohu v metabolizme. Aj napriek cvičeniu a zdravému stravovaniu môžu ženy s PCOS trpieť nadváhou.

ZDROJ:

patient.info/news-and-features/8-common-myths-about-pcos-polycystic-ovary-syndrome

pennmedicine.org/updates/blogs/fertility-blog/2020/march/five-myths-about-pcos

everydayhealth.com/pcos/myths-debunked/

Obrázky: pixabay.com, wikimedia.commons

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY