Tehotenstvo sa často spája s množstvom rád či tvrdení. Určite ste sa s nimi stretli aj vy. Väčšina z nich sa zameriava na rôzne príznaky, ktoré súvisia s predpovedaním pohlavia dieťatka. Ďalšie zas súvisia s tým čo tehotná žena určite nemôže robiť, prípadne čo má robiť aby sa jej narodilo dievčatko či chlapček. Ako to teda je? Čo sú mýty a aké sú fakty?
Fakty a mýty
Narodenie dvojčiat je zriedkavé
Dvojičky sa rodia častejšie než si väčšina ľudí myslí
. Už desiatky rokov pripadá na 1000 pôrodov cca 13 pôrodov dvojičiek. Dvojčatá majú najčastejšie staršie rodičky, ktorým sa môže uvoľniť viac ako len jedno dozreté vajíčko. Spermie tak majú šancu oplodniť viac ako len jedno vajíčko. Ďalším dôvodom sú umelé oplodnenia, kedy sa do maternice vkladá viac embryí.
Najviac dvojičiek sa rodí v Benine, na 1000 pôrodov tam pripadá takmer 28 dvojičiek.
Pálenie záhy v tehotenstve znamená, že dieťa bude mať veľa vlasov
Na tomto tvrdení niečo pravdy bude. Výsledky jednej štúdie to potvrdzujú. Štúdie sa zúčastnilo 28 tehotných žien s pálením záhy. 23 z nich sa narodili deti s priemerným alebo nadpriemerným množstvom vlasov.
Predpokladá sa, že za tým môžu byť tehotenské hormóny, ktoré okrem iného ovplyvňujú aj rast vlasov.
Pohlavie bábätka sa dá predpovedať
Dá, ale len ultrazvukom. Tvar bruška tehotnej ženy, krajšia pleť či iné znaky nie sú presným ukazovateľom pohlavia dieťaťa.
Pohlavie dieťaťa sa dá ovplyvniť
Nedá. Koľko takých rád ste už počuli? Chlapec sa narodí ak bude dieťa počaté keď mesiac dorastá (dievča, keď sa mesiac zmenšuje). Ak chcete mať dievča treba jesť pred počatím citrusy, alebo mať pohlavný styk cez deň. Ak túžite po chlapcovi treba mať pohlavný styk v noci alebo mať styk presne počas ovulácie,… Existuje množstvo povier ako mať dievčatko alebo chlapca. Nič z toho nie je pravda.
Pohlavie dieťaťa ešte skôr ako otehotniete sa dá presne povedať len pri preimplantačnej genetickej diagnostike, ktorá sa môže vykonať pri umelom oplodnení keď sa robí aj genetické vyšetrenie embrya. Toto vyšetrenie sa ale nerobí vždy.
Tehotenstvo znamená jesť za dvoch
Nie. Počas tehotenstva potrebuje žena zvýšiť kalorický príjem ale nemala by sa prejedať. Tehotenstvo neznamená zjesť dve porcie jedla pre dospelého, navyše, ak ide o tzv prázdne kalórie.
Dôvodov prečo sa neprejedať je hneď niekoľko
- Tehotenské kilá sa po pôrode nemusí podariť zhodiť. Pri ďalšom tehotenstve bude žena len ťažšia a ťažšia.
- Riziko cisárskeho rezu alebo ťažšieho vaginálneho pôrodu je u žien, ktoré veľa pribrali vyššie
- Deti, ktoré sa narodili s vyššou pôrodnou hmotnosťou majú väčšiu pravdepodobnosť obezity v dospelosti
Ranná nevoľnosť je vždy ráno
Nie. Rannou nevoľnosťou môže tehotná žena trpieť kedykoľvek počas dňa. Len cca 2% tehotných žien má rannú nevoľnosť ráno.
Ranná nevoľnosť začína tehotné ženy trápiť zvyčajne okolo 4. týždňa a končí sa v 16. týždni tehotenstva
Tehotná žena by si nemala farbiť vlasy
Môže
. Aj keď farby na vlasy obsahujú veľa chemikálií len minimum z nich sa vstrebe cez pokožku. Toto minimum nijako neublíži vám ani nenarodenému dieťaťu.
Problémom môžu byť pachy z farieb na vlasy, ktoré môžu u tehotných žien vyvolať nevoľnosť. Pokiaľ ale chcete mať istotu, môžete farbenie vlasov odložiť a farbiť si vlasy až po prvom trimestri. Vyhnite sa farbám, ktoré obsahujú amoniak (silné výpary).
Tehotenstvo a kofeín nejdú dokopy. Tehotné ženy nemôžu piť nič, kde je kofeín.
Pravdou je, že priveľa kofeínu môže mať negatívny vplyv na plod. Kávy sa ale úplne vzdávať nemusíte. Pre tehotné ženy sa odporúča vypiť menej než 200 mg kofeínu za deň.
Jedenie arašidov alebo mliečnych výrobkov spôsobí že vaše dieťa bude na ne alergické
Mýtus. Počas tehotenstva môže žena jesť ako arašidy tak aj mliečne výrobky a ďalšie potraviny, pokiaľ na ne nie je ona sama alergická. Obmedzenie príjmu niektorých potravín môže spôsobiť že plod nedostane živiny, ktoré potrebuje.
Počas tehotenstva je dobré vyhnúť sa potravinám, ktoré môžu obsahovať rôzne škodlivé mikroorganizmy. Ide hlavne o surové alebo nedostatočne tepelne upravené mäso či ryby alebo surové vajíčka.
Tehotná žena by nemala mať doma mačku
Pravdou je, že vo výkaloch mačky môže byť toxoplazmóza. Ak sa ňou tehotná žena infikuje hrozí ťažké postihnutie plodu alebo až potrat. Mačky sa ale úplne vzdávať nemusíte. Stačí ak jej výstelku bude meniť niekto iný alebo pri jej výmene používajte rukavice.
Krémy pomôžu vyhnúť sa striám
Nie. Vzniku striám nedokáže zabrániť žiadny krém. Krémy, ktoré podporia pružnosť pokožky, tvorbu kolagénu alebo zvýšia hydratáciu pokožky účinkujú len mierne a vzniku strií nezabránia úplne.
Počas tehotenstva by sa mala žena vyhýbať pohlavnému styku
Nie. Pohlavný styk nezvyšuje riziko predčasné pôrodu a ani neubližuje plodu. Pozor si dávajte na sexuálne prenosné choroby, ktoré sa môžu preniesť aj na dieťa.
Pohlavný styk môže byť rizikový ak máte rizikové tehotenstvo. Riziko predčasného pôrodu alebo nevysvetliteľné vaginálne krvácanie môžu byť dôvodom keď vám lekár odporučí zdržať sa sexu. Najlepšie urobíte ak to budete konzultovať so svojim lekárom.
Niektoré nápoje a jedlá môžu vyvolať pôrod
Existuje množstvo odporúčaní čo si dať aby sa vyvolal pôrod. Väčšina z nich nefunguje. Rôzne prírodné metódy a „babské rady“ na vyvolanie pôrodu môžu skôr ublížiť ako spustiť pôrod.
- Čierna rasca – môže spôsobiť srdcové zlyhanie alebo mozgovú príhodu plodu a tiež komplikácie pri pôrode.
- Ricínový olej – môže podráždiť maternicu a aj spustiť kontrakcie. Výsledkom je ale častejšie hnačka než pôrod.
- Ananás – skôr spôsobí pálenie záhy.
- Korenené jedlá – ani korenené a pikantné jedlá pôrod nespustia. Vo väčšom množstve ale môžu byť dôvodom problémov s trávením či pálením záhy.
ZDROJ
medicalnewstoday.com/articles/327231
pregnancybirthbaby.org.au/common-myths-about-pregnancy
infantandtoddlerforum.org/pregnancy/myths-and-facts-about-pregnancy/
Obrázky: pixabay.com