22.3 C
Bratislava
nedeľa, 8 septembra, 2024

Fakty a mýty: Tradičná medicína

Tradičná medicína, alebo aj ľudové liečiteľstvo je súbor liečebných postupov, ktoré sa  rozvíjali po celé generácie. Skôr ako prišla moderná medicína sa ľudia mohli spoliehať len na liečivú silu byliniek, skúsenosti a vedomosti. Tradičná medicína je formou alternatívnej medicíny. Keďže je preverená stáročiami a generáciami značná časť pacientov verí, že im pomôže. V posledných rokoch sa tradičná medicína uplatňuje ako podporná liečba modernej medicíny.

Veľa ľudí má tendenciu uchýliť sa pri zdravotných problémoch k starým ľudovým múdrostiam. Je na nich naozaj niečo pravdy?

Jedno jablko denne a nepotrebuješ lekára

  • ovocie a zelenina sú pre zdravie dôležité. Obsahujú vitamíny, minerály, vlákninu a množstvo ďalších zlúčenín, ktoré ľudský organizmus potrebuje. V jednej štúdii porovnali ľudí, ktorí jedli jedno jablko denne a ľudí, ktorí jablko denne nejedli. Rozdiel v počte návštev lekárov nezaznamenali ale pozoruhodný bol fakt, že ľudia, ktorí jedli jablko denne užívali menej liekov než druhá skupina.

Na prechladnutie je najlepšia slepačia polievka

  • niečo na tomto tvrdení pravdy je. Horúca slepačia polievka znižuje zápal a riedi hlien, môže zmierniť bolesti hrdla. Toto sa ale stane aj keď si dáte inú teplú polievku. Takže, ak vás trápi prechladnutie dajte si teplú polievku. Pomáha utíšiť kašeľ, zmierniť bolesť hrdla, znížiť zápal a dodáva potrebné tekutiny.

Tradičná medicína. Slepačia polievka

Med utišuje kašeľ

  • ak vás trápi kašeľ dajte si do čaju med, tento typ liečby je preverený stáročiami a aj overený modernou medicínou. Uskutočnila sa aj štúdia, ktorá porovnávala účinky medu a kvapiek proti kašľu u detí s infekciou horných dýchacích ciest. U detí, ktoré dostávali 1,5 lyžičky medu sa kašeľ znížil a zlepšil sa aj ich spánok. Zistilo sa, že med účinkoval lepšie ako sirupy a kvapky proti kašľu. Med má antimikrobiálne a antioxidačné účinky a upokojuje hrdlo. Nevýhodou je, že med nie je vhodný pre deti do 1 roku. Obsahuje spóry baktérií, ktoré môžu spôsobiť detský botulizmus.

Nízke vonkajšie teploty spôsobujú chrípku alebo prechladnutie

  • nie, toto nie je pravda. Aj keby ste žili za polárnym kruhom riziko, že dostanete chrípku je rovnaké ako keď žijete v teplejších oblastiach. Prechladnutie aj chrípka sú spôsobené vírusmi. V zime sú ľudia často vo vnútri kde sa vírusy môžu ľahšie šíriť a infikovať ďalších ľudí.

Podobných tvrdení nájdete v histórii tradičnej medicíny veľa. Niektoré fungujú, niektoré nie. Zdá sa, že najväčším liečiteľom je naša myseľ. Ak ste presvedčení o tom, že vám niečo pomôže nastavíte sa tak a môže vám to pomôcť vyliečiť sa.

Tradičná medicína

Pokiaľ sa rozhodnete podporiť liečbu tradičným liečiteľstvom porozprávajte sa o tom s lekárom. Tradičná medicína môže interagovať s liekmi, ktoré užívate a výsledkom môže byť zhoršenie zdravie.

Tradičných medicín je množstvo, dá sa povedať, že každý národ mal vlastnú. Podľa WHO je tradičná medicína súhrn vedomostí, zručností a praktík založených na teóriách, presvedčeniach a skúsenostiach pochádzajúcich z rôznych kultúr, či už vysvetliteľných alebo nie,  používaných pri udržiavaní zdravie a prevencie, diagnostike, zlepšovaní a liečbe fyzických a duševných chorôb.

Tradičná medicína existuje asi v každom národe, krajine. Poznáme tradičnú európsku medicínu, po celom svete je známa tradičná čínska medicínaajurvéda. Okrem nich existuje aj tradičná islamská, staroveká iránska, africká, kórejská medicína a mnoho ďalších. V každej z nich sa nájdu liečebné postupy, ktorých účinnosť súčasná medicína preveruje, skúma alebo už potvrdila.

Tradičná medicína.

Fakty o tradičnej medicíne

Minimálne 170 krajín integrovalo tradičnú medicínu do liečebných postupov modernej medicíny. Asi polovica obyvateľov v priemyselných krajinách využíva na liečbu tradičné liečiteľstvo.

Z tradičného liečiteľstva sa najčastejšie vo svete používa akupunktúra (až v 113 krajinách).

Tradičná medicína verzus moderná medicína

Prínos tradičnej medicíny

pre modernú medicínu je značný. Až 40% liekov a farmaceutických produktov pochádza z prírodných zdrojov, ktoré sa uplatňovali v ľudovom liečiteľstve. Na základe ľudového liečiteľstva a poznatkov došlo k množstvu medicínskych objavov.

  • Kôra vŕby sa používala na znižovanie horúčky stáročia a práve tento fakt dopomohol k vzniku aspirínu
  • Antikoncepčné lieky sa vyvinuli z koreňov divo rastúcich rastlín jam
  • Brčál ružový je kvietok, ktorý dal základ liečbe rakoviny u detí. Rastlinka obsahuje alkaloidy, ktoré spomaľujú rast nádorov.
  • Liek na maláriu vznikol na základe tradičnej čínskej medicíny. V starých lekárskych textoch sa objavila zmienka o sladkej paline, ktorá sa používala na liečbu „prerušovaných horúčok“ (symptóm malárie). Liek bol úspešný, za čo získal
  • Kiahne sú jednou z najsmrteľnejších ochorení aké ľudstvo pozná. Túto chorobu poznali už cca 1350 rokov pred našim letopočtom ale vedeli aj ako sa pred ňou chrániť. Objavili sa staré texty (cca 200 rokov pred našim letopočtom) z Číny, ktoré popisujú istý spôsob očkovania. Chrasty kiahní sa vysušili, rozomleli na prášok a fúkli sa do nosnej dierky. Podobný postup mali aj v Indii, kde prostredníctvom ihly preniesli kiahne s vredov jedného človeka do druhého. Malé dávky infekcie spustili v organizme imunitnú reakciu a prirodzenú tvorbu protilátok. Prvá „moderná“ vakcína proti kiahňam sa objavila v roku 1796. Miesto vírusu pravých kiahní obsahovala menej nebezpečný vírus kravských kiahní.

Tradičná medicína. Brčál ružový

Poznatky z tradičnej medicíny je možné využiť a pomocou moderných výskumov objaviť nové lieky.

Ako sme už spomínali, v súčasnosti sa pri liečbe mnohých chorôb spája moderná medicína s ľudovým liečiteľstvom či tradičnou medicínou. Dôležité ale je, aby ste to konzultovali s lekárom. Moderná liečba, lieky a liečebné postupy sú založené na vedeckom výskume a štúdiách. Tradičná medicína je založená na skúsenostiach a jej účinnosť je preverená stáročiami. Jej úplný vplyv, kladné aj negatívne účinky na zdravie nie sú ale vedecky preskúmané a overené. Rozhodne ale skrýva tajomstvá, ktoré stoja za skúmanie.

ZDROJ:

nobelprize.org/womenwhochangedscience/stories/tu-youyou

henryford.com/blog/2016/12/folklore-home-remedies-tested

nccih.nih.gov/health/tips/myths-about-popular-natural-products-marketed-for-disease-prevention-and-wellness

Obrázky: freepik.com,  pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY