Trichotilománia je menej známy názov pre psychickú poruchu vytrhávania vlasov. Typickým príznakom je nutkavá a až neovládateľná potreba vytrhávania vlasov, rias alebo chĺpkov. Aj keď ste o tejto poruche možno nepočuli trpia ňou milióny ľudí na svete. Nejde o žiadne nové ochorenie. Prvé zmienky o trichotilománii sa objavili už v starovekom Egypte. Napriek tomu existuje množstvo povier a mýtov o tejto poruche.
Trichotilománia – čo to je
Ako sme už spomínali vyššie, trichotilománia je psychická porucha, pri ktorej si pacient vytrháva vlasy a(alebo ochlpenie z tela. Ľudia, ktorí touto poruchou trpia majú neodolateľné nutkanie vytrhať si vlasy. Nejde o neškodný zvyk, ako si väčšina ľudí myslí. Ak sa porucha nelieči môže viesť k vážnym fyzickým a psychickým problémom.
Vlasy si pacienti vytrhávajú vedome ale aj nevedome. Neraz sa trichotilománia vyskytuje aj počas spánku. Pacient si neuvedomuje, že si vlasy v noci vytrhal a ráno sa zobudí s vlasmi v ruke.
Závažnejší stav je trichofágia, kedy vlasy po vytrhnutí zjete. Náš tráviaci systém nie je schopný vlasy stráviť. Tie môžu zablokovať priechodnosť tráviaceho systému a spôsobiť vážne problémy.
Trichotilománia nie je tak zriedkavý problém ako si myslíte. Predpokladá sa, že ňou trpí 0,5 až 2% ľudí, niekedy aj viac. Presné čísla sa nedozvieme, lebo väčšina ľudí tento problém tají. Vlasy alebo ochlpenie si vytrhávajú z miest, ktoré nie je tak vidieť. Miesta bez vlasov vedia šikovne prekryť účesom alebo oblečením.
Táto psychická porucha sa často vyskytuje v cykloch. Príznaky trichotilománie sa môžu na pár mesiacov vytratiť ale neskôr sa vrátia.
Fakty a mýty
Trichotilománia je zriedkavá
Nie. Aj keď sa podľa známych prípadov môže zdať, že ide o zriedkavé ochorenie nie je to tak. Veľa ľudí svoju poruchu skrýva, cítia hanbu, rozpaky alebo iné nežiaduce emócie pri predstave odhalenia ich problému.
Len ženy/dievčatá si trhajú vlasy
Táto porucha sa môže objaviť už v detstve, kedy ňou trpia rovnako chlapci aj dievčatá. V dospelosti ňou ale trpia viac ženy než muži, až 80% prípadov tvoria práve ženy. Existuje ale teória, ktorá hovorí, že muži vedia vytrhávanie vlasov lepšie skryť, oholia si hlavu a nik si nevšimne, že majú na nej miesta bez vlasov. Vidieť ženu s vyholenou hlavou je zriedkavé a preto sa táto psychická porucha u nich skôr odhalí.
Trichotilománia je výsledkom traumy
Presná príčina vytrhávania vlasov nie je známa, pravdou ale je, že až 50% ľudí s trichotilomániou prežili nejakú traumu či negatívnu udalosť. Medzi tieto udalosti patria aj zmena školy, presťahovanie sa či rozvod rodičov. Prečo má túto poruchu zvyšných 50% ľudí sa nevie. Neprežili žiadnu traumu. Predpokladá sa, že za vytrhávaním vlasov môže byť genetická predispozícia ale aj stres či nuda.
Vytrhanie vlasov je neškodné
Nie. Vytrhávanie vlasov môže viesť k fyzickej aj psychickej ujme. Zníženie sociálnych aktivít, obmedzenie stretávania sa s priateľmi, stiahnutie sa do „ulity“ a zvýšenie sociálnej úzkosti sú pomerne bežné ak sa ochorenie nelieči. Vytrhávaním vlasov vznikajú na vlasovej pokožke lysiny, za ktoré sa pacienti hanbia a obávajú sa odhalenia. Až tretina ľudí uvádza, že ich kvalita života je nízka.
Ďalším problémom môže byť prehĺtanie, jedenie vlasov, trichofágia. Viac a viac vlasov v tráviacom trakte vedie k bolestiam brucha, anémii, zvracaniu a obštrukcii čriev, čo si vyžaduje chirurgický zákrok, kedy je potrebné chuchvalec vlasov vybrať.
Časté a pretrvávajúce vytrhávanie vlasov môže oslabiť pokožku, ktorá je náchylnejšia na vznik zápalov a infekcií. Môže dôjsť aj k poškodeniu vlasových folikul a zrednutiu vlasov. Vlasy ale môžu dorásť, ak je porucha včas liečená. Šampóny proti svrbeniu a na podporu rastu vlasov, antibiotiká na zvládnutie infekcie a ďalšia liečba môžu rast vlasov podporiť.
Trichotilománia je forma sebapoškodzovania
Nie. Sebapoškodzovanie je typ správania, kedy sa osoba snaží zvládnuť intenzívne a nepríjemní pocity. Vytrhávanie vlasov je nutkavé správanie. Práve nutkavé správanie môže zaraďovať túto poruchu k obsedantno-kompulzívnym poruchám. Aj tu sa ale nájdu rozdiely. Vytrhávanie vlasov môže byť vedomé ale aj nevedomé. Pacienti tak môžu zvládať stres a zmierňovať napätie ale môžu si vytrhávať vlasy aj bez toho aby si to uvedomili, pri sledovaní filmu, keď sa nudia alebo počas spánku.
ZDROJ:
solen.sk/storage/file/article/5d4433d0675bdb20cbedf40a5b1ab9a3.pdf
psychologyhoustonpc.com/2017/08/03/common-myths-and-misconceptions-about-trichotillomania-part-1-what-is-it-who-gets-it-and-why/
therecoveryvillage.com/mental-health/trichotillomania/trichotillomania-myths/
Obrázky: freepik,com, Wikimedia Commons