Ešte pred pár rokmi nebolo vegetariánstvo a vegánstvo tak známe ako dnes. Čoraz viac ľudí tomuto štýlu stravovania podlieha a v dnešnej dobe určite poznáte niekoho, kto sa tak stravuje. Bezmäsité stravovanie má svojich zástancov ale aj protivníkov. Kde je pravda?
Vegetariánstvo – vegánstvo
Existuje viacero štýlov stravovania ako RAW stravovanie, flexitariánske alebo pescetariánske stravovanie. Najznámejšie spôsoby stravovania sú vegetariánske a vegánske. Aj keď na prvý pohľad znejú podobne sú medzi nimi rozdiely.
- Vegetariáni – nekonzumujú mäso. Jedia len ovocie, zeleninu a produkty zo zvierat ako mlieko, syry, vajíčka, med,… Niektorí vegetariáni konzumujú ryby.
- Vegáni – nekonzumujú mäso a ani produkty, ktoré majú živočíšny pôvod. V ich jedálničku nenájdete vajíčka ani mlieko, mliečne produkty a ďalšiu potravu, ktorá pochádza zo zvierat.
Práve vynechanie mäsa z jedálnička je problém, o ktorom sa vo svete veľa diskutuje. Ovocie, zelenina, orechy, semená,…. to všetko sú zdravé potraviny, ktoré podporujú naše zdravie. Napriek tomu ľudský organizmus potrebuje aj nejaké živiny z mäsa. Tie sa síce dajú doplniť aj rastlinnou stravou, ale v tomto prípade by ste si ako vegetarián museli stravu dôkladne plánovať.
Fakty a mýty
Vegatariánska (vegánska) strava je drahá
Až okolo 90% ľudí si myslí, že vegetariánske stravovanie je drahé. Toto tvrdenie nemusí byť pravdivé (samozrejme záleží kde nakupujete). Vegetariánsky strava je zameraná na príjem plnohodnotnej stravy, ktorá je minimálne spracovaná. Sezónne ovocie a zelenina nie sú tak drahé ako si myslíte. Pokiaľ ale kupujete mrazené polotovary bez mäsa alebo siahnete po keksoch, sladkostiach či rafinovaných obilninách bude vás vegetariánstvo stáť viac.
Vegetariánska strava je vždy zdravá
Ovocie a zelenina sa všeobecne považujú za zdravé potraviny. Je logické domnievať sa, že vegetariánstvo je zdravé. Aj tu ale zohráva úlohu spracovanie potravín. Ak je vegetariánske (vegánske) jedlo spracované a obsahuje množstvo prísad ničím sa nelíši od nevegetariánskych spracovaných potravín. Príklad: Ak budete konzumovať len zemiakové lupienky a nič iné budete sa stravovať vegetariánsky ale určite nepôjde o zdravé stravovanie a veľa energie, živín a vitamínov z toho nezískate.
Ak sa chcete stravovať zdravo ako vegetarián zamerajte sa na minimálne spracované potraviny a svoj jedálniček si dôkladne plánujte.
Ak som vegetarián nemôžem jesť vôbec mäso
Existuje niekoľko foriem vegetariánstva. Ak ste celý život konzumovali mäso môže byť prechod na tento štýl stravovania pre vás náročný. Môžete ale vyskúšať flexitariánstvo. V tomto štýle stravovania je povolené konzumovať menšie množstvo mäsa.
Z vegetariánskej stravy rýchlo vyhladnem
Pravdou je, že rastlinná strava má nižšiu kalorickú hustotu ako mäso a rýchlejšie sa trávi. Na druhú stranu ale treba poznamenať, že rastlinná strava je bohatá na vlákninu a rastlinné makroživiny. Pokiaľ sa zameriate na potraviny s vyšším obsahom vlákniny budete sýty dlhší čas. Veľa vlákniny sa nachádza v celozrnných výrobkoch, zelenine, ovocí a v strukovinách.
Vegetariáni nemajú dostatok všetkých živín
V ovocí a zelenine sa nachádzajú takmer všetky vitamíny a minerály, ktoré organizmus pre udržanie zdravia potrebuje. Citrusy majú veľa vitamínu C, listová zelenina obsahuje veľa vápnika, železa a zinku a niektoré rastliny aj bielkoviny. Jediný problém je s vitamínom B12. Ten sa v rastlinnej strave nenachádza a preto je dobré ho dopĺňať.
Vegetariánstvo (vegánstvo) je dobré ak chcem schudnúť
Pravdou je, že väčšina ľudí, ktorí prešli na vegetariánsku stravu v prvých mesiacoch chudli. Ich organizmus sa len prispôsoboval novému stravovaniu. Príjem nízkokalorických potravín a vyšší príjem živín môžu viesť k strate kíl na hmotnosti. Pokiaľ ale siahnete po vyokospracovanej vegetariánskej (vegánskej) strave alebo mäso nahradíte pečivom a sladkosťami môžete aj pribrať.
Vegáni majú nedostatok bielkovín
Kým vegetariánske stravovanie umožňuje konzumovať mlieko, vajíčka či syry nemusíte sa obávať o príjem bielkovín. Horšie sú na tom v tomto smere vegáni, ktorí nekonzumujú ani potraviny, ktoré majú živočíšny pôvod. Existuje ale množstvo rastlinných zdrojov, ktoré obsahujú viac bielkovín na kalóriu ako mäso. Patrí sem napríklad šošovica, fazuľa, orechy, huby, sója, brokolica,…
Ak nebudem piť mlieko a jesť mliečne výrobky nebudem mať silné kosti
Pre zdravé a silné kosti potrebujete hlavne vápnik, ktorý sa v mlieku nachádza vo väčšom množstve. Ak nebudete piť mlieko a vyhnete sa ja konzumácii mliečnych výrobkov môžete vápnik, potrebný pre silné kosti, získať z rastlinnej stravy (sója, repa, špenát, fazuľa, …).
Ak mám potravinovú alergiu môžem bezpečne konzumovať vegánsku stravu
Pokiaľ máte potravinovú alergiu je jedno či siahnete po vegánskej, vegetariánskej či inej strave. Dôležité je vyhnúť sa alergénu a teda látke, ktorá spôsobuje alergickú reakciu. Ak si kupujete hotové vegánske jedlo prečítajte si čo obsahuje.
Sója by sa nemala konzumovať každý deň
Niektoré štúdie potvrdzujú, že sója obsahuje izoflavóny, látky, ktoré napodobňujú ženský hormón estrogén. Sójových výrobkov sa ale obávať nemusíte. Bezpečne môžete skonzumovať 1 až 1,5 šálky denne.
Vegetariánska strava nie je vhodná pre tehotné ženy
Tehotné ženy potrebujú viac živín, nie len pre zdravie svojho organizmu ale aj pre rast a podporu vývoja plodu. Organizmus tehotných žien potrebuje jednoducho viac živín. Vyvážená a pestrá vegetariánska strava môže poskytnúť dostatok živín ako pre matku tak aj plod. Pozornosť by tehotné ženy mali venovať hlavne príjmu železa a vitamínu B12.
ZDROJ:
abbots.com/our-journal/plant-based-diet-myths
highspeedtraining.co.uk/hub/vegan-myths-and-facts/
medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-vegetarian-and-vegan-diets#8-Pregnant-people-need-meat-and-dairy
morrisonhealthcare.com/blog/5-myths-about-vegetarian-and-vegan-diets/
Obrázky: pixabay.com