22.3 C
Bratislava
nedeľa, 8 septembra, 2024

Fakty a mýty: Žalúdočné vredy

Žalúdočné vredy sú pomerne častým zdravotným problémom. Ak nimi netrpíte vy s najväčšou pravdepodobnosťou poznáte niekoho, kto s nimi má osobnú skúsenosť. Existuje veľa mýtov a poloprávd nie len o príčinách vzniku vredov ale aj o ich príznakoch a liečbe. Aká je pravda?

V žalúdku sa nachádza pomerne silná kyselina žalúdočná, ktorá je dôležitá pri procese trávenia, rozkladá potravu a robí ju tak lepšie vstrebateľnou. Žalúdok je pred jej účinkami chránený vrstvou hlienu. Ak sa tento hlien oslabí môžu žalúdočné šťavy prejsť k tkanivu a poškodiť ho. Týmto spôsobom vznikajú žalúdočné vredy, ktoré spolu s dvanástnikovými vredmi spadajú do skupiny peptických vredov.

K oslabeniu hlienu môže prísť z rôznych príčin. Často je spôsobená gastritídou, čo je zápal žalúdočnej sliznice. Častý, dlhodobý alebo až chronický zápal je príčinou oslabenia hlienu a vzniku vredov.

Fakty a mýty

Gastritidú spôsobuje konzumácia citrusových plodov

Nie. Veľa ľudí si myslí, že citrusy zvyšujú kyselinu v žalúdku a oslabujú ochranný hlien. Nie, toto nie je pravda. Citrusové plody nezvyšujú kyslosť natoľko aby spôsobila gastritídu. Môžu ale spôsobiť reflux a pocit pálenia v hornej časti žalúdka, pálenie záhy alebo nadúvanie.

Príčin zápalu výstelky žalúdka je veľa a u každého človeka ho môže spôsobiť niečo iné. Nekonzumujte potraviny, ktoré vám spôsobujú tráviace ťažkosti.

Stres spôsobuje žalúdočné vredy

Pravdou je, že psychické problémy vrátane stresu môžu ochorenie a bolesť zhoršiť ale zatiaľ neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by dokázali, že stres spôsobuje zápal žalúdka a aj vredy. Stres ale môže zvýšiť tvorbu kyseliny žalúdočnej čo môže spôsobiť bolesť v hornej časti brucha. Táto bolesť je podobná bolesti, ktorú cítite pri akútnej gastritíde.

Fajčenie poškodzuje pľúca, nie žalúdok

Fajčenie poškodzuje pľúca, ale ukázalo sa, že toxíny v cigaretách zvyšujú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku čo vedie k problémom s gastritídou. Navyše je preukázané, že fajčenie môže byť príčinou vzniku rakoviny pažeráka, pankreasu a aj žalúdka.

Dlho sa verilo, že káva môže spôsobiť gastritídu. Doteraz to ale žiadne štúdie nepotvrdili. Káva obsahuje rozpustnú vlákninu a množstvo živín, ktoré sú prospešné pre črevný mikrobióm.

Žalúdočné vredy. Cigarety

Konzumácia korenistých a štipľavých jedál spôsobuje žalúdočné vredy

Nie. Dlho sa verilo, že korenené jedlá „vypália diery“ vo výstelke žalúdka ale neverte tomu. Pokiaľ je vaša výstelka žalúdka v poriadku korenené ani pikantné jedlá vám žalúdočné vredy nespôsobia. Pokiaľ už vredy máte môže vám pikantné jedlo spôsobiť bolesti žalúdka. Korenené jedlá môžu spôsobiť problémy aj ľuďom so syndrómom dráždivého čreva alebo so zápalovým ochorením čriev.

Ak mám vredy budem po jedle cítiť bolesť

Nie. Jedlo pomáha neutralizovať kyselinu žalúdočnú čim sa zmierňuje bolesť. Ak sa po jedle cítite horšie, alebo cítite bolesť môže ísť o pálenie záhy nie o žalúdočné vredy. Najlepšie bude ak navštívite lekára, ktorý odhalí príčinu vašich problémov.

Ak dokážem bolesti žalúdočných vredov tolerovať nemusím sa liečiť

Nie. Ako sa už spomínalo vyššie. Vredy vznikajú keď kyseliny žalúdočná narúša tkanivo žalúdka. Ak budete tento stav podceňovať kyselina môže narušiť viac vrstiev žalúdka a viesť ku krvácaniu v tráviacom trakte.

Žalúdočné vredy spôsobuje infekcia

Áno. Vo výstelke žalúdka sa nachádzajú baktérie Helicobacter pylori, ktoré sú zodpovedné za vznik zápalu výstelky žalúdka a vznik žalúdočných vredov. WHO nedávno označila tento typ baktéria za karcinogénny nakoľko môže spôsobiť aj rakovinu žalúdka. Ak je príčinou zápalu žalúdka práve Helicobacter pylori budete na liečbu potrebovať antibiotiká.

Deti gastritídou ani žalúdočnými vredmi netrpia

Trpia. Aj deti môžu mať žalúdočné vredy. V rozvojových krajinách má baktériu Helicobacter pylori až 80% detí do veku 10 rokov. V ďalších krajinách môže byť príčinou vzniku žalúdočných vredov u detí strava. Rýchle občerstvenie, sýtené nápoje, konzervanty, prísady v hotových jedlách, farbivá, … to všetko môže dráždiť výstelku žalúdka, oslabovať ju a viesť k poškodeniu tkaniva žalúdka (žalúdočným vredom). Žalúdočnými vredmi môžu trpieť aj deti bez ohľadu na vek, pohlavie či sociálne zázemie.

Žalúdočné vredy. Lieky

Lieky proti bolesti zmiernia zápal žalúdka, bolesti pri žalúdočných vredoch

Voľnopredajné lieky proti bolesti a zápalu oslabujú výstelku žalúdka. Ak máte vredy a siahnete po týchto tabletkách svoj stav len zhoršujete. Ľudia so žalúdočnými vredmi by mali lieky od bolesti užívať opatrne.

Na žalúdočné vredy mi stačia antacidá

Antacidá

sú lieky, ktoré neutralizujú kyselinu žalúdočnú a môžu pomôcť zmierniť bolesti pri žalúdočných vredoch. Pomôžu vám ale len zmierniť bolesť, neodstraňujú príčinu ochorenia. Ak je dôvodom vzniku vredov bakteriálna infekcia potrebujete na ich liečbu špecifické antibiotiká.

Aj keď antacidá môžu zmierniť bolesť pri žalúdočných vredoch nie je dobré ich užívať často či dlhodobo. Kyselina žalúdočná nie len že pomáha s trávením potravy ale ničí aj patogény, ktoré sa do organizmu dostanú. Ak sa kyseliny antacidami neutralizuje patogény sa dostanú do organizmu ľahšie a môžu spôsobiť viac infekcií.  Pokiaľ užívate antacidá viac týždňov, mali by ste vyhľadať lekára, ktorý zistí príčinu vašich problémov.

Na žalúdočné vredy musím piť veľa vody

Dostatočný príjem tekutín je dôležitý, hlavne v horúcich letných dňoch. Nemali by ste ale piť viac vody ako potrebujete. Ľudský organizmus potrebuje denne 2 až 3 litre vody. Viac tekutín môže zaťažiť obličky a spôsobiť ďalšie zdravotné problémy. Najlepší spôsob ako liečiť žalúdočné vredy je držať sa pokynov lekára. Pomôcť vám môže aj zmena životného štýlu, jedzte viac ovocia a zeleniny (okrem citrusov), prestaňte fajčiť a obmedzte konzumáciu alkoholu.

ZDROJ:

mysanitas.com/en/blog/gastritis-myths-and-facts

patch.com/florida/southtampa/classifieds/other/280701/peptic-ulcer-disease-separating-the-myths-from-the-facts

Obrázky: freepik.com, pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY