Zápal slepého čreva je pomerne častý zdravotný problém. Približne 10% ľudí má s apendicitídou osobnú skúsenosť. Postihuje rovnako mužov aj ženy ale aj deti. Aj keď je tento zdravotný problém známy existuje množstvo mýtov a poloprávd, ktoré ste možno o zápale slepého čreva počuli aj vy.
Čo je zápal slepého čreva
Slepé črevo je pomenovanie pre časť hrubého čreva. Nachádza sa v časti, kde sa tenké črevo napája na hrubé črevo. Tenké črevo sa nenapája na hrubé črevo hneď na začiatku, ale kúsok od začiatku. Tomuto kúsku sa hovorí slepé črevo alebo aj apendix. Ak chceme hovoriť o zápale tohto kúska čreva mal by sa používať správne výraz apendixu.
Zápal slepého čreva môže vzniknúť z rôznych príčin. Môže ísť o brušnú infekciu, ktorá sa rozšírila aj do apendixu. Druhá príčina, častejšia, je v zablokovaní otvoru, ktorý spája apendix s hrubým črevom. Zablokovanie môže byť spôsobené zväčšeným tkanivom, nádorom alebo fekálnymi zvyškami. Baktérie v slepom čreve nemajú kam ísť, množia sa a spôsobujú infekciu, ktorá vedie k zápalu.
Fakty a mýty
Ako dochádza k zápalu apendixu už viete. Bez slepého čreva môžu ľudia viesť plnohodnotný život. Ako ale rozpoznať apendicitídu od iných zdravotných problémov? Je pravda, že zápal slepého čreva spôsobuje bolesť v pravej časti brucha?
Ak by som mal zápal slepého čreva vedel by som o tom
Príznaky apendicitídy sú podobné množstvu iných zdravotných problémov
. Určite vám ale organizmus dá vedieť, že sa niečo deje. Príznaky, ktoré pociťujete pri zápale slepého čreva môžete pociťovať aj pri iných stavoch. Môže ísť o ovariálne cysty, Crohnovu chorobu, žalúdočnú chrípku, infekcie močového mechúra alebo obličiek či o obličkové kamene.
Zistiť či ide o zápal slepého čreva alebo o iné ochorenie vie najlepšie lekár. Na určenie správnej diagnózy vám môže urobiť rozbor krvi a využiť niektoré zobrazovanie testy (CT, MRI).
Pri zápale slepého čreva budem mať bolesť v pravej dolnej časti brucha
Áno, ale až neskôr. Medzi prvé príznaky apendicitídy patrí nevoľnosť, bolesť alebo pocit tlaku v strede žalúdka. Bolesť sa môže behom niekoľkých dní postupne zvyšovať. Postupne prejde bolesť do pravej dolnej časti brucha. Ako infekcia postupuje objaví sa aj horúčka. Bolesť sa môže objaviť aj v iných častiach tela. V niektorých prípadoch môže bolesť prejsť do silnej aj behom pár hodín.
U detí sa nemusí objaviť ani silnejšia bolesť brucha. Môžu pociťovať len pobolievanie, ktoré by ste nemali prehliadať, hlavne ak trvá pár hodín a neustupuje.
Slepé črevo má svoj účel
Dlho sa verilo, že slepé črevo je len zakrpatený, nepotrebný orgán. Aj keď to stále platí objavili sa názory, že slepé črevo môže mať určité funkcie. Zdá sa, že obsahuje baktérie prospešné pre trávenie. Predpokladá sa, že ak si napríklad užívaním antibiotík zničíte vlastný črevný mikrobióm môže ich zásoba v apendixe doplniť. Tkanivá v slepom čreve môžu produkovať aj protilátky, ktoré ničia patogény v črevách. Na potvrdenie týchto tvrdený sú ale potrebné ďalšie výskumy. Všeobecne je ale úloha slepého čreva zanedbateľná.
Zápal slepého čreva postihuje len dospelých ľudí
Nie. Apendicitída najčastejšie postihuje ľudí vo veku 10 až 30 rokov, ale môže postihnúť aj mladšie deti, dojčatá alebo starších ľudí. Faktom je, že častejšie zápal slepého čreva postihuje mužov než ženy.
Apendicitída sa dá vyliečiť doma
Nie, nedá. Operácia, pri ktorej vám lekár odstráni zapálené slepé črevo je jediným riešením tohto problému. Neliečený zápal slepého čreva vás môže ohroziť na živote, preto ak si myslíte, že vaše bolesti brucha môžu súvisieť so slepým črevom vyhľadajte čo najrýchlejšie lekára.
Chirurgický zákrok na odstránenie zapáleného apendixu sa môže vykonať klasicky, rezom v oblasti brucha alebo laparoskopickou operáciou.
Zápal slepého čreva nie je vážny zdravotný problém
Pravdou je, že z apendicitídy sa dostanete bez komplikácií. Chirurgicky sa zapálený apendix odstráni a vy môžete po zotavení bez najmenších problémov fungovať ďalej. Problém ale môže nastať ak sa neliečite. Infekcia sa rozšíri do brušnej výstelky, viesť k sepse a následnému zlyhaniu orgánov. Čím neskôr sa zápal identifikuje a lieči tým vyššie je riziko závažných problémov.
Apendicitída sa dá liečiť antibiotikami
Nie, najbezpečnejšou liečbou je chirurgické odstránenie slepého čreva. Existujú ale prípady, keď sa na CT vyšetrení ukáže absces na slepom čreve. V tomto prípade sa infekcia dá odstrániť ihlou a antibiotikami. Napriek tomu o pár dní až týždňov sa pristúpi k apendektómii (chirurgickému zákroku na odstránenie slepého čreva).
Apendicitída si vyžaduje okamžitý lekársky zákrok
Záleží to od štádia. Ak sa nelieči môže zapálené slepé črevo prasknúť, v tomto prípade ide o život ohrozujúci stav, kedy sa infekcia dostane do brucha a následne do celého organizmu. V tomto prípade je potrebný čo najrýchlejší lekársky zákrok.
ZDROJ:
bannerhealth.com/healthcareblog/teach-me/do-not-fall-for-these-misconceptions-about-appendicitis
springfieldwellnesscentre.com/10-surprising-facts-about-appendicitis-we-should-know/
Obrázky: Pixabay.com