15.7 C
Bratislava
štvrtok, 19 septembra, 2024

Fakty a mýty: Žlčníkové kamene

Žlčníkové kamene sa spájajú so žlčníkovým záchvatom. Ak ste ho prekonali viete o čo ide, ak nie určite poznáte niekoho kto mal s nimi problémy. Žlčníkové alebo odbornejšie žlčové kamene sú bežné a má ich viac ako 80% populácie. Pokiaľ ale neupchajú žlčovod ani o nich neviete. Nie vždy je tak potrebné podstúpiť operáciu aby ste sa ich zbavili. Čo sú žlčníkové kamene a koľko mýtov ste o nich počuli?

Čo sú žlčníkové kamene

Ako už názov napovedá, žlčníkové kamene vznikajú v žlčníku. Ide o pevné útvary, ktoré môžu mať rôznu veľkosť. Môžu byť malé ako zrnko piesku ale aj veľké ako golfová loptička. Vznikajú z usadenín žlče, ktorá obsahuje vodu, elektrolyty, žlčové soli, bilirubín, cholesterol a lecitín.

Žlč je dôležitá pre trávenie. Pomáha pri trávení tukov a vitamínov rozpustných v tukoch.

Typické príznaky žlčových kameňov sú náhle a silnejúce bolesti brucha. Bolesť je lokalizovaná v pravej časti brucha pod rebrom ale môže vyžarovať až do hrudníka alebo stredu žalúdka.

Žlčníkové kamene nie sú príčinou bolesti ale fakt, že kamene upchajú žlčovod, žlč nemôže prechádzať a hromadí sa v žlčníku. To spôsobuje typickú bolesť. Pokiaľ nedôjde k upchatiu žlčovodu o žlčníkových kameňoch ani netušíte a nie je potrebné ich ani vyberať.

Problémy so žlčníkovými kameňmi má množstvo ľudí, napriek tomu je stále množstvo poloprávd a mýtov, ktorým stále veríme.

Fakty a mýty

Žlčové kamene sa môžu vyplaviť

Nie. Tento mýtus sa spája s obličkovými kameňmi, ktoré môžete vymočiť. Neplatí to ale o kameňoch, ktoré máte v žlčníku. Ak vás chytí žlčníkový záchvat je jedinou najlepšou liečbou operácia. Spoliehať sa na to, že sa vyplavia nie je dobrý nápad. Kamene sa môžu upchať v žlčovode a spôsobiť problémy.

Žlčníkové kamene. Operácia

Žlčníkové kamene spôsobujú bolesť brucha

Áno, ale len keď dôjde k upchatiu žlčovodu. To, že ich máte do tej doby ani neviete. Len asi 3% pacientov majú príznaky žlčníkových kameňov. Bolesť brucha môže byť príznakom množstva iných zdravotných problémov ako reflux kyseliny, otrava jedlom či iné problémy s trávením.

Ak budem piť veľa mlieka (vody) odstránim z tela žlčníkové kamene

Nie, neodstránite. Prijímanie vyššieho množstva tekutín vám môže pomôcť s obličkovými kameňmi ale nie so žlčníkovými. Doteraz sa nepotvrdila ani schopnosť niektorých nápojov (jablčný ocot, olivový olej, citrónová alebo jablčná šťava, …) rozpustiť alebo aspoň zmäkčiť žlčníkové kamene.

Ako vegetarián sa žlčníkových kameňov nemusím obávať

Nie. Doteraz sa neuskutočnil žiadny výskum o tom, či vegetariáni majú viac alebo menej žlčových kameňov. Pravdepodobnosť ich vzniku je rovnaká ako u vegetariánov tak aj u nevegetariánov. Vegetariánsky strava vám môže prospieť v množstve iných zdravotných problémov ale žlčníkové kamene nevylieči.

Aby som sa zbalil žlčových kameňov stačí ak budem užívať lieky

Existujú lieky, ktoré môžu pomôcť odstrániť menšie kamene ale nepomôžu vám s väčšími. Ak vám niekto ponúka doplnky stravy, ktoré vaše žlčníkové kamene rozpustia neverte mu. Lieky, ktoré vám pomôžu len s menšími a kameňmi, ktoré sú tvorené len z cholesterolu vám predpíše lekár. Problém je, že je len veľmi málo pacientov, ktorí majú tento typ kameňov.

Po odstránení sa žlčníkové kamene už nevrátia

Nie, toto nie je pravda. Ak vám odstránili žlčové kamene neznamená to, že ich už nikdy nebudete mať. Môžu sa začať kedykoľvek tvoriť znova a znova, rovnako ako obličkové kamene. Pred rizikom vzniku nových žlčových kameňov vás ochráni len odstránenie žlčníka.

 

Žlčníkové kamene treba vždy vybrať

Nie. Ak vám lekár nájde žlčové kamene ale nespôsobujú vám žiadne problémy asi vás pošle domov bez nutnosti operácie a odporučí vám len pozorovanie. Kamene je najlepšie vybrať, keď upchajú žlčovod.

Žlčníkové kamene. Púpava

Púpava alebo doplnky výživy s púpavou môžu vyliečiť žlčové kamene

Púpava má schopnosť stimulovať produkciu žlče a preto sa často používa ako prírodný liek na žlčové kamene. Toto tvrdenie ale nie je dokázané. Púpava nelieči a ani nerozpúšťa žlčové kamene. Táto bylinka je ale výborná pre vašu pečeň a podporuje jej zdravie.

Rakovinu žlčníka spôsobujú žlčníkové kamene

Pravdou je, že veľa ľudí s rakovinou žlčníka má aj žlčníkové kamene (až 90%). Neznamená to ale, že tieto dve diagnózy spolu súvisia. Veľa ľudí má žlčové kamene (až cca 80% populácie) ale len pár z nich má aj rakovinu žlčníka. Neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že žlčníkové kamene spôsobujú rakovinu žlčníka.

Príčinou vzniku žlčníkových kameňov je nevhodná strava

Prečo a ako presne vznikajú žlčníkové kamene sa nevie. K ich vzniku ste ale náchylnejší ak žlč obsahuje viac cholesterolu alebo bilirubínu.

Ak vylúčim zo stravy tuky nebudem mať problémy so žlčovými kameňmi

Nie. Niekedy môže práve tento spôsob stravovania zvýšiť riziko vzniku žlčových kameňov. Ďalší problém takejto stravy je, že váš organizmus nebude mať dostatok vitamínov rozpustných v tukoch. Vyvážená strava a zdravý životný štýl sú najlepšou prevenciou pred problémami so žlčníkom.

Ak mi odstránia žlčník budem mať problémy s trávením

Nie, nebudete. Žlč vytvára pečeň, žlčník slúži len ako „zásobáreň“ žlče. Ak vám pre žlčníkové kamene odstránia žlčník vaše trávenie to neovplyvní. Pečeň bude vytvárať žlč a posielať ju priamo do tráviaceho systému.

Žlčníkové kamene majú moji rodičia, budem ich mať aj ja

Nie. Žlčníkové kamene nesúvisia s genetikou a nemôžete ich zdediť. Môžete byť na ich vznik náchylnejší ale toto riziko môžete minimalizovať. Ide o problém životného štýlu a problémov s metabolizmom. Dôvod, prečo sa v rodinách žlčové kamene vyskytujú je skôr v rovnakom stravovaní a rovnakom životnom štýle.

Žlčové kamene spôsobujú silné bolesti brucha

Ak sa upchá žlčovod a žlč sa začína hromadiť v žlčníku jedným z typických príznakov je náhla a postupne silnejúca bolesť v bruchu. Niektorí pacienti ale môžu pociťovať len mierne nepohodlie, ktorému nevenujú veľkú pozornosť. Ignorovanie príznakov sa ale nevypláca. Žlčové kamene postupne rastú a spôsobujú čoraz väčšie problémy.

ZDROJ:

birminghamhpbclinic.co.uk/four-common-misconceptions-about-gallstones/

chennailasergastro.com/gall-bladder-stones-myths-and-facts/

amritahospitals.org/kochi/blog/myths-about-gallbladder-stones

massh.in/blogs/gallbladder-stone-myths-and-facts-dispelling-common-misconceptions

Obrázky: freepik.com, pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY