Americké spravodajské služby prišli na to, že Čína falšovala počet obetí a kryla skutočný dopad koronavírusu. Uviedli tak v tajnej správe pre Biely dom minulý týždeň citujúc troch amerických úradníkov.
„Verejné informovanie Číny o prípadoch a úmrtiach je úmyselne uvádzané neúplné,“ informovala spravodajská služba.
Čína, kde bolo epicentrum pandémie, má podľa tvrdení čínskych úradov len 83000 prípadov nákazy a okolo 3300 úmrtí. To je výrazne menej ako je tomu v USA, ktoré uvádza 200000 nakazených a taktiež je to menej ako v Taliansku, ktoré hlási 110000 nakazených či v Španielsku kde je nakazených teraz okolo 102000 ľudí.
V posledných týždňoch Wu-han prestal nahlasovať nové prípady ochorenia COVID-19, pritom ešte vo februári podľa jeho hlásení pribúdali každý deň tisícky nových prípadov a začiatkom marca to boli ešte stovky.
Deborah Birxová, imunologička štátneho ministerstva skupiny pre koronavírus v utorok uviedla, že lekárska komunita interpretovala prvotné správy o koronavíruse z Číny ako varovné, no nie až na toľko závažné. Viceprezident Mike Pence v stredu pre CNN povedal: „Budem veľmi úprimný a poviem vám, že v polovici januára CDC (Center for disease control and prevention) vyhodnotilo, že riziko rozšírenia koronavírusu s možnými rozsiahlymi následkami je pre Američanov nízke“.
„Úplne prvý prípad ochorenia COVID-19 v USA sa vyskytol u človeka, ktorý navštívil Čínu 23.januára“ uviedol Pence a dodal, že ak by vyjadrenia Číny viac odrážali realitu, mohli sme sa všetci na túto pandémiu oveľa lepšie pripraviť.
Po vypuknutí choroby sa Čína rozhodla uzavrieť mesto Wuhan v provincii Hubei. Bolo zakázané ľuďom opustiť alebo vstúpiť do mesta. Došlo k tomu dňa 23.januára v prekvapujúcom oznámení vyhlásenom uprostred noci. V nasledujúcich dňoch sa toto nariadenie rozšírilo na väčšinu provincie.
Skepticizmus v súvislosti s čínskymi číslami začal narastať ako sa začali objavovať v dlhé rady ľudí čakajúcich na vyzdvihnutie popola svojich blízkych v pohrebných ústavoch. .
Koncom januára sa Čína ponáhľala zvládnuť rastúci počet infikovaných ľudí a začala ich testovať.
V niektoré dni ohlásila viac nových podozrivých prípadov – ľudí, ktorí mali príznaky ochorenia, ale ešte neboli testovaní v porovnaní s tými potvrdenými.
A ľudia, ktorí zomreli ešte predtým, ako boli testovaní na koronavírus, sa nikdy nedostali do oficiálneho záznamu o smrti spôsobenej koronavírusom. Iní umreli doma ešte pred vyšetrením, pretože nemocnice nemali dostatok postelí, aby ich mohli prijať. Na vrchole prepuknutia nákazy bol zdravotný systém vo Wu-hane ohromený. Nemocnice boli preplnené a pacienti so symptómami boli poslaní domov, keďže nebolo dostatok súprav na testovanie všetkých.
Pravda je, že v ktorejkoľvek krajine je takmer nemožné získať ucelený a presný obraz o počte prípadov alebo počte úmrtí v čase prepuknutia epidémie.
Hsu Li Yang, ktorý vedie program infekčných chorôb na Národnej univerzite v Singapure, vysvetlil združeniu Associated Press: „je dôležité pochopiť, že tieto čísla – či už z Číny, Talianska, Singapuru alebo USA – sú nepresné a všetky podceňujú rôzny stupeň skutočného počtu infekcií.“ Identifikácia prípadov COVID-19 je ťažšia ako identifikácia úmrtí, pretože mnohé z infekcií sú mierne alebo úplne asymptomatické či netestované.
Zdroj
[1] https://www.the-sun.com