4.1 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Ginko dvojlaločné

Latinsky

: Ginkgo biloba
Ľudovo: ginko, kačacia noha, strom deduška
Čeľaď: ginkovité

Dvojdomý opadavý strom. Ginko dorastá do výšky 40 metrov a môže sa dožiť až 2000 rokov. Patrí medzi nahosemenné rastliny. Listy kožovité, s vejárovitou žilnatinou a s hlboko zarezanou až dvojlaločnou čepeľou. Zrelé semená, veľké 2 – 3 cm, s dužinatým, neskôr hnijúcim osemením. Samičie rastliny sa preto pestujú len ojedinele.

Výskyt

Od roku 1730 ako parkový strom, dnes sa pestuje aj pre drogu. Pôvodne pochádza z Číny.

Časti, ktoré sa zbierajú

Listy sa zbierajú mladé po období kvitnutia – na jar a začiatkom leta (máj – júl) najlepšie 1-2 hodiny po poludní, keď majú dostatočnú silu a nie sú vlhké. Sušíme ich za prístupu vzduchu na tienistom mieste. Liečivé sú aj mladé listové púčiky. Čerstvé semená majú jedovaté výhonky a klíčky, preto je lepšie ich povariť alebo upražiť. Odporúčame však radšej používať hotové prípravky a čaje a neexperimentovať s jedovatosťou ginka.

Účinné látky

Lavonoidy, terpenoidy, organické kyseliny, fenolické látky, ginkgetín, ginkgolid, anthocyanín, sitosterol a skupinu flavonoidov.

Využitie

Má vynikajúce účinky pri liečbe Alzheimerovej choroby a ďalších poruchách činnosti mozgu, pomáha zvýšiť výkonnosť pamäte, podporuje učenie sa, udržiava pozornosť a schopnosť sústredenia. Používa sa aj proti depresívnej nálade.

Slúži tiež ako prevencia infarktu myokardu a mozgových príhod, pomáha odstraňovať následky po infarkte a mŕtvici.

Spomaľuje procesy starnutia, udržuje duševné schopnosti starších ľudí a psychickú sviežosť.

Plody stromu sú jedlé a po dozretí výrazne zapáchajú – využívané v orientálnej kuchyni. Vyprážané, po predchádzajúcom namočení do slaného roztoku, sa považujú za lahôdku. Kontraindikácie

Ako kontraindikácia sa uvádza najmä súbežné užívanie látok proti krvácaniu, pretože ginko zvyšuje sklom ku krvácavosti. Dva dni pred plánovanou operáciou je potrebné vysadiť lieky obsahujúce ginko bilobu. V tradičnom čínskom lekárske sa nepoužívajú listy, ale semená, a to predovšetkým proti astme.

Zaujímavosť

Jeho domovskou krajinou je Čína a Japonsko, kde sa považuje za posvätný.
Za symbol mieru, nesmrteľnosti a nádeje sa považuje preto, lebo prežil bez zmeny zhodenie atómovej bomby v roku 1945 Američanmi na Hirošimu. Približne kilometer od epicentra výbuchu stál kostol, na nádvorí, ktorého rástlo ginko. Kostol sa v dôsledku apokalypsy zrútil, ale na podiv strom ničivý útok prežil bez väčšieho poškodenia. Pri strome je umiestnená tabuľa s nápisom: „No more Hirošima!“ – „Nikdy viac Hirošima!“

Ginkgo dvojlaločné (Ginkgo biloba) je jedným z najstarších druhov stromov na Zemi a jednou z najúčinnejších liečivých rastlín. Ide o pravdepodobne najznámejšiu tzv. živú fosíliu vo svete rastlín, ktorá je súčasťou zemskej flóry už vyše 200 miliónov rokov.

Motto

Energia mozgu vo fľaštičke.

SÚVISIACE ČLÁNKY

1 komentár

Komentáre sú uzavreté.

POSLEDNÉ ČLÁNKY