4.1 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Horúčka u detí – čo s ňou?

Pri horúčke u detí

zneistie snáď každý rodič. Horúčka, ako hlavný prejav aktivizácie imunitného systému, signalizuje, že v tele prebieha proces, voči ktorému sa organizmus bráni. So zvýšenou telesnou teplotou sa totiž znižuje rozmnožovanie baktérií a vírusov, podporuje sa tok krvi a aktivita buniek, spolu s ktorou narastá aj obranyschopnosť.

Znižovanie horúčky u detí má svoje zákonitosti a pravidlá, ktoré je dobré si zapamätať. Hoci, ako to býva pravidlom – práve vtedy, keď nečakane zistíme, že naše dieťa je malátne a na dotyk horúce, sme my rodičia rovnako znepokojení, ako keby sme sa s horúčkou stretli po prvýkrát.

Horúčka u detí – hlavné príznaky

Dovtedy čulé a hravé dieťa je zrazu ospalé a mrzuté. Okrem zmeny nálady sa pridružujú aj ďalšie príznaky a to predovšetkým: horúca a suchá pokožka na hrudníku a čele (zatiaľ čo ruky a chodidlá chladnú a so zvyšujúcou sa teplotou zostanú studené), nechuť do jedla, sťažovanie na bolesti hlavy, plačlivosť, zrýchlené plytké dýchanie a rýchlejšie búšenie srdca. U menších detí sa môže objaviť zvracanie a hnačky. Horúčka býva príznakom rôznych ochorení – od menej vážnych, ktoré zvládnete i v domácom prostredí, až po zdravotné komplikácie, ktoré si vyžadujú starostlivosť lekárov. Najčastejšie je však spúšťačom bakteriálna a vírusová infekcia, preto pokiaľ sa s horúčkou neviažu žiadne ďalšie komplikácie a diskomfort dieťaťa, nie je dôvod na paniku. Hlavnou úlohou rodiča bude sledovať stav a teplotu dieťaťa, pravidelne dopĺňať tekutiny a navodiť pokojnú atmosféru.

Meranie teploty

Na trhu existuje veľké množstvo teplomerov, s rôznou presnosťou, preto sa pri jeho kúpe zamerajte na kvalitný a overený model. Pri malých deťoch nevystačíte s jedným bežným teplomerom, preto sa aj pre vlastný pokoj zásobte dvomi odlišnými typmi.

  • Pri najmenších deťoch sa najviac používajú digitálne teplomery s flexibilnou špičkou. Zväčša sa jedná o rýchlobežky, ktoré zmerajú teplotu v konečníku už v priebehu pár sekúnd. Pred zavedením do konečníka (nie hlbšie ako 1 cm), nezabudnite potrieť špičku prírodným olejom. Od nameranej teploty je potrebné odrátať 0,5°C. Teplota v konečníku je totiž o 0,5°C vyššia ako centrálna teplota tela.
  • U detí od 2 rokov sa najviac osvedčili klasické digitálne teplomery s pevnou špičkou, ktoré slúžia na meranie teploty pod pazuchou. V tomto mieste ste najbližšie k hrudníku, tak aj teplota vykazuje iba minimálne odchýlky (v prípade spoľahlivého teplomera). Meranie v tomto prípade prebieha o niečo dlhšie, preto vyžaduje spoluprácu dieťaťa.
  • U rodičov sú veľmi populárne i bezdotykové digitálne teplomery, ktoré zosnímajú teplotu z kože. Pre svoju presnosť sú však odporúčané iba na kontrolné merania, napríklad v noci počas spánku dieťaťa alebo v prípade, ak dieťa nechce spolupracovať. I takáto orientačná hodnota dokáže rodiča informovať o tom, že s jeho dieťaťom sa niečo deje. Nepresnosť merania môže ovplyvnená nielen kvalitou prístroja, ale napríklad i zarosenou pokožkou čela.

Do akej hodnoty je telesná teplota pre telo bezpečná?

Prejdime k tomu najdôležitejšiemu – k teplotným intervalom, s ktorými súvisí aj nasledujúci postup rodiča:

  • 36°C – 37°C – normálna telesná teplota
  • 37°C – 38°C – zvýšená telesná teplota, ktorá signalizuje aktivizáciu obranyschopnosti. Vašou úlohou bude dieťa sledovať, obmedziť namáhavé fyzické aktivity, vyvetrať miestnosť a obliecť primeraný odev (vzdušné bavlnené oblečenie). Dbajte na pravidelný pitný režim vo forme vlažných čajov, ovocných džúsov a neperlivej minerálnej vody. Lieky nepodávajte. V niektorých odborných článkoch sa za zvýšenú teplotu považuje aj nadštandardný interval – až do 38,5°C, bez nutnosti podania liekov. Podmienkou je však dobrý stav dieťaťa – bez bolestí, prílišnej spavosti, vyrážok po tele. V takomto prípade merajte teplotu každú polhodinu.
  • Nad 38°C (resp. nad 38,5°C) – horúčka u detí nad túto hodnotu organizmus vysiluje, zvyšuje sa tep srdca, prekrvovanie končatín sa zhoršuje. Horúčku zrážame podávaním liekov s účinnými látkami. Ak sa teplota aj napriek tomu vyšplhá k 40°C a viac, pristúpime k fyziologickému znižovaniu teploty, resp. urýchlene konzultujeme nasledujúci postup s lekárom (riziko febrilných kŕčov).

Znižovanie horúčky u detí – bezpečne a účinne

Najčastejšie sa na znižovanie horúčky u detí používajú lieky s obsahom antipyretík ako paracetamol (napr. Panadol, Paralen) a ibuprofén (napr. Nurofen, Ibalgin). U malých detí sú veľmi dobre tolerované v podobe sirupov, ak dieťa zvracia, je vhodnejšie využiť čapíkovú formu. Pre ich použitím si vždy dôkladne prečítajte príbalovú informáciu a riaďte sa uvedenými odporúčaniami podľa váhy a veku dieťaťa. Odporúčaná denná dávka sa nesmie prekročiť. Poddávkovanie je pri horúčke neúčinné a predávkovanie zase výrazne zvyšuje toxicitu a je veľmi nebezpečné.

Ako príklad: Dieťa s hmotnosťou 12 kg môže pri horúčkovitých stavoch za 24 hodín užiť 12ml suspenzie s obsahom ibuprofénu rozdelenú:

  • do 4ml dávok 3x denne s časovým rozostupom 8 hodín alebo
  • do 3ml dávok 4x denne s časovým rozostupom 6 hodín.

Prvý pokles teploty

môžete po podaní lieku zaznamenať do 30-40 minút (zníženie o cca 0,5°C). Dieťaťu zabezpečte zvýšený príjem tekutín (nie horúce, ani príliš studené nápoje, pravidelne po malých lyžičkách) a sacharidy ako zdroj energie. Ak dieťa odmieta tekutiny, môže byť opakované podávanie antipyretík život ohrozujúce. Bez príjmu tekutín horúčkovité stavy nezvládnete a dieťa skončí na infúziách.

Kedy má fyziologické znižovanie horúčky význam?

V prípade, ak po podaní liekov teplota neklesla alebo iba minimálne, môžete pristúpiť k zábalom a potieraniu vlažnou vodou. Nie však v prípade, ak má dieťa triašku, mramorovú pokožku, narušený krvný obeh (ľadové ruky a chodidlá) alebo sa takýmto procedúram bráni.

Ako aplikovať zábal? Do vlažnej vody (22-25°C) namočte bavlnený kus tkaniny, napr. uterák alebo látkovú plienku,  a dôkladne vyžmýkajte. Obtočte okolo hrudníka a brucha, vynechajte končatiny a hlavu. Dieťa uložte do postele na deku a prikryte ľahkou prikrývkou. Sledujte ako reaguje. Po 10 minútach zábal vymeňte a pokračujte, kým teplota neklesne pod 38,5°C.

Ako umývať hubkou? Do vaničky napustite maximálne 3 – 5 cm vody o teplote cca 30°C. Dieťa opatrne usaďte a zľahka potierajte hubkou. Nie nárazovo, radšej po menších plochách. Mali by ste pozorovať odparovanie vody na tele dieťaťa. Vytrvajte pod dobu 20-30 minút, za priebežnej výmeny vody, ktorá vo vaničke chladne. Ak sa dieťa začne triasť, umývanie ukončite, dieťa osušte, oblečte, prikryte ľahkou prikrývkou. Okamžite skontrolujte teplotu a pri pretrvávajúcej veľmi vysokej teplote kontaktujte lekára.

Sprchovanie vo vlažnej vode je pre deti najviac stresujúce (nesprávne odhadnutá teplota, silný prúd vody), preto sa neodporúča.

Dôležité výnimky

Každá horúčka môže mať svoj špecifický priebeh v závislosti od príčiny a “spúšťača”. Čím je vek dieťaťa vyšší, tým je jeho termoregulácia stabilnejšia.

  • U bábätiek do 6-8. týždňa života sa za normálnu teplotu považuje teplota do 37,2°C.
  • Febrilné kŕče (stuhnutie tela, mykanie rúk a nôh, vyvracanie očí, modranie pier) postihujú deti od 6 mesiacov do 6 rokov. Ak sa u vášho dieťaťa tieto kŕče vyskytli, lieky tlmiace horúčku môžete nabudúce podať už od teploty 37,5°C.
  • Pri príznakoch ako je stuhnutosť šije, neschopnosť dotknúť sa bradou hrude, mramorová koža, nemiznúce krvavé škvrny alebo, ak je dieťa apatické a nereaguje na oslovenie, okamžite vyhľadajte odbornú pomoc.
  • Ak horúčka trvá u dieťaťa viac ako 3 dni, navštívte ošetrujúceho pediatra. S dieťaťom do veku 3 mesiacov, navštívte pediatra hneď, ako je to možné.
  • Ešte donedávna sa pri neklesajúcej teplote propagovalo striedanie farmák s dvomi odlišnými účinnými látkami (napr. Panadol + Nurofen), v rozmedzí 3-4 hodín. Podľa aktuálnych štúdii sa od tohto postupu odporúča ustúpiť, najmä z dôvodu rizika predávkovania organizmu pri nedostatočnej hydratácii.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY