1.8 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Hrach – zelená perla pre silné svaly i pevné nervy

Hrach je jednoročná, popínavá rastlina, so zbiehavými a prerastenými listami z čeľade bôbovitých. Plodmi sú struky, obsahujúce dužinaté semená nazývanými hrášok. Kvitne od mája do septembra. Hrach je významná poľnohospodárska plodina, nakoľko poskytuje najstabilnejšie úrody.

Pôvod

Pôvod hrachu treba hľadať v Číne. Odtiaľ sa rozšíril do Indie, na Blízky východ a do Európy. Už v roku 8200 pred n.l. sa pestoval na Cypre. Už za čias Homéra označovali hrach za dar bohov. V 12.storočí sa pestoval v kláštorných záhradách a od 15.storočia sa začal objavovať ako súčasť menu kráľovských dvorov.

Iné názvy

hrášok, pisum sativum (lat), hrách setý (cz), hrášek (cz), pea (en), erbse (de), gartenerbse (de), speiseerbse (de)

Nutričné hodnoty

100g hrachu obsahuje: 14.45g sacharidov, 5.42g bielkovín a 5.1g vlákniny.

Minerály:
Draslík – 244mg
Fosfor – 108mg
Horčík – 33mg
Mangán – 0.41mg
Sodík – 5mg
Vápnik – 25mg
Zinok – 1.24mg
Železo – 1.47mg
Vitamíny:
Vitamín A – 0.04µg
Vitamín B1 – 0.266mg
Vitamín B2 – 0.132mg
Vitamín B3 – 2.09mg
Vitamín B6 – 0.169mg
Vitamín B9 – 65mg
Vitamín C – 40mg
Vitamín E – 0.1mg
Vitamín K – 24.8µg

Ďalšie účinné látky

Hrach je mimoriadne obľúbená strukovina. Hlavne čerstvý mladý hrášok má výbornú sladkú chuť a ešte k tomu je bohatým zdrojom antioxidantov. Vďaka cukrom ktoré obsahuje je pre naše telo zdrojom okamžite využiteľnej energie. Vďaka karoténu chráni náš zrak a stimuluje obnovu sliznice.

Najcennejšia na hrachu je jedinečná kombinácia horčíka a nukleových kyselín. Nukleové kyseliny sú látky, ktoré podporujú zdravé delenie a rast buniek. Prostredníctvom týchto látok nás regenerujú a doslova omladzujú organizmus. Preto sú mimoriadne vhodné pre deti, dospievajúcu mládež, i staršie osoby.

Suchý hrach oplýva minerálnymi látkami, obsahuje predovšetkým horčík, draslík, fosfor a vápnik. Draslík a horčík chránia srdce, vápnik sa stará o pevné kosti a zuby.

Významné je aj množstvom vitamínov skupiny B, tiamín-B1, riboflavín-B2 a niacín-B3. Posilňuje srdce, krvný obeh, nervy, dodáva energiu, podporuje zdravý rast vlasov, nechtov a kože.

Hrach sa ráta aj ako zdroj bielkovín, obľubujú ho športovci, ktorým pomáha vytvárať svalovú hmotu. V kombinácii s vlákninou udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi,  organizmus zasýti.

Význam pre zdravie

  • Je výživný
  • Podporuje rast zdravých buniek
  • Regeneruje, omladzuje organizmus
  • Stará sa o vlasy, nechty, kosti
  • Dodáva energiu
  • Posilňuje nervy a psychickú stabilitu, zlepšuje náladu
  • Pomáha udržať zdravé srdce, znižuje cholesterol
  • Tlmí zápalové procesy, chráni pred voľnými radikálmi
  • Pomáha proti zápche

Pestovanie

Hrach patrí k plodinám, ktoré pestujeme priamo výsevom do pôdy. Vyhovujú mu stredne teplé oblasti s dostatkom vlahy. Obdobie výsevu je apríl až máj. Pri veľmi skorých odrodách už môžete začať sadiť v marci. Jednotlivé semená vysievajte do hĺbky 6 cm, vzdialené od seba na 5 – 10 cm. Riadky majú byť vo vzdialenosti 12-15cm. Po výseve je nevyhnutnosťou pravidelné zalievanie, a to nielen v suchých dňoch. Po vyklíčení pripravte hrachu oporu pomocou drevených lát, špagátu alebo pomocou sita. Hnojenie nie je potrebné. Po vyklíčení udržujte primeranú zálievku, no pozor na premokrenie. Mohlo by spôsobiť hnilobu.

Druhy a spracovanie

Botanicky delíme hrach siaty na variety:

  1. Hrach  siaty pestuje sa na konzumné a kŕmne účely. Konzumujú sa mladé semená – hrášky. Predáva sa konzervovaný, alebo mrazený. Používame ho do polievok, teplých šalátov, polievok, kaší.
  2. Hrach  siaty kŕmny „peluška“ – pestuje sa na zelenú fytomasu.
  3. Hrach cukrový sugar peas, konzumujú sa celé mladé, ešte nezrelé hrachové struky, v ktorých sa iba začína rysovať tvar semien. Používa sa blanšírovaný do šalátov, alebo zľahka osmažený na masle ako príloha.
  4. Hrach  siaty dreňový – využíva sa v konzervárenskom priemysle, zbierajú sa nedozreté semená.

Suchý hrach delíme podľa farby na:

  1. Zelený hrach suchý – green peas, predávajú sa celé, alebo polené suché semená, pred varením sa namáčajú do vody, vhodný na husté polievky, kaše.
  2. Žltý hrach suchý – yellow peas, suché zrelé semená hrachu, používa sa na varenie polievok, kaší, prívarkov, do fašírok.

Hrach pestujeme z dôvodu rôznorodosti foriem a odrôd na:

  1. suché semeno (potravina, krmivo, osivo, pre potravinársky i nepotravinársky priemysel)
  2. nedozreté semeno (vylúpané semená alebo celé struky pre potravinársky priemysel)
  3. nadzemnú fytomasu (zelené kŕmenie, silážovanie, seno, spásanie)

Zaujímavosť

Aj sušený hrach vyklíči. V semenách sa pritom uskutočňuje akýsi transformačný proces, pri ktorom sa mimoriadne obohacujú vitamínmi.

Surové klíčky – iba na rýchlo obarené vodou – sú dobre stráviteľné.

Zaváraním stráca až 90% vitamínov. Vyhnime sa hráškom v konzerve, majú nízku výživovú hodnotu a obsahuje prídavné látky (cukor a konzervačné látky). Ak nemáte k dispozícii čerstvý hrach, uprednostnite preto sušený, alebo mrazený.

Upozornenie

Nelúpaný suchý hrach by ste mali pred prípravou na niekoľko hodín – najlepšie cez noc – namočiť. Na varenie však použite čerstvú vodu, aby ste sa vyhli plynatosti.

Recept

Hrachové lievance so slaninouHrachSuroviny:

– 200 g uvarený rozmixovaný hrach
– 2 ks vajcia
– 100 g slanina údená
– 5 lyžíc múka hladká
– 4 strúčiky cesnak
– soľ
– korenie čierne mleté
– majorán
– Podľa hustoty doliať mlieko
– na pečenie olej

Postup receptu:
slaninu orestujeme, vychladíme. Pridáme rozmixovaný hrach, vajíčka, múku, cesnak, soľ, korenie a majorán.Všetky ingrediencie spolu premiešame. Ak má cesto hustú konzistenciu, rozriedime ho mliekom. Pečieme lievance. Hotové lievance podávame k pečenému mäsu a môžeme ich posypať opečenou cibuľkou.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY