Latinsky
: Viscum album L.
Ľudovo: gemalo, omalo, imola, bosorácky kotol
Čeľaď: imelovcovité
Pomocou prísavných koreňov vrastá do drevného pletiva hostiteľskej rastliny – jedle a borovice – a parazituje na nej. Na hostiteľskom strome vyrastá v guľovitom tvare. Vždyzelené listy sú kožovité, žltozelenej farby. Má biele, sklovité, vnútri slizovité a lepkavé plody. Vtáky rozširujú lepkavé semená tak, že ich zobákom zavrtávajú do haluze, alebo vylučujú nestrávené spolu s trusom. Tie nevyklíčia ani vo vode, ani v zemi, len na hostiteľskej rastline.
Výskyt
Imelo sa vyskytuje v Európe, ako aj Ázii.
Časti, ktoré sa zbierajú
Predmetom zberu v decembri je vňať, zbierajú sa olistené mladé konce konárikov do hrúbky 5 mm v zimných mesiacoch (december až február); zber je ale možné robiť prakticky celý rok. Sušia sa vo zväzkoch na vzdušných a suchých miestach prirodzeným teplom pod 40 stupňov. Skladuje sa v dobre uzatvorených obaloch, chránené pred svetlom. Drogu však dostať aj v lekárni, takže nie je nutné sa zaťažovať jeho náročným zberom.
Účinné látky
Imelo obsahuje lektín, živice ako sú napr. viskotoxín, vo väčšom množstve je toxický, ďalej alkaloidy, flavonoidy, cholín, acetylcholín, histamín, rôzne organické kyseliny, triterpény a iné.
Využitie
Imelo ustáľuje krvný tlak, posilňuje srdce a jeho činnosť, je vynikajúci preventívny prostriedok proti infarktom a mozgovým príhodám.
Pôsobí močopudne, tlmí bolesti hlavy či pocity návalov krvi do hlavy, pomáha pri závratoch, zastavuje krvácanie, reguluje vylučovanie žlče a činnosť pankreasu.
Je vhodné piť jednu šálku imelového čaju denne ako prevenciu na zlepšenie krvného obehu.
Imelový macerát – pripravuje sa za studena. Jedna vrchovatá čajová lyžička imela sa dá cez noc do 1/4 litra studenej vody, ráno sa trošku prihreje a scedí. Ak potrebujeme na deň väčšie množstvo, dáme výluh do termosky vypláchnutej horúcou vodou, alebo macerát prihrejeme vo vodnom kúpeli.
Imelová tinktúra – hotové imelové kvapky dostať v lekárni.
Čerstvá šťava – čerstvé listy a konáriky umyjeme a ešte vlhké odšťavíme v odšťavovači.
Príprava masti na omrzliny – čerstvé biele plody (pabobule) imela zmiešame za studena s bravčovou masťou.
Kontraindikácie
Imelo patrí medzi jedovaté rastliny vďaka bielym bobuliam, tie sú iba na vonkajšie použitie.
Zaujímavosť
Máloktorá bylinka je opradená toľkými poverami čo imelo.
Podľa starodávnej povesti prináša imelo do domu šťastie, odvahu a lásku. Podľa legendy sa pod ním odpradávna bozkávali milenci a biele plody imela boli považované za talizman plodnosti.
Aj u nás má symbolický význam, hlavne v období Vianoc. Súvisí to s tým, že je stále zelené. Zavesenú kytičku z imela dáme na dvere, alebo je súčasťou dekorácie štedrovečerného stola.
Imelo je zaujímavé aj spôsobom rastu. Imelo je totiž rastlinný parazit, ktorý berie životodarnú miazgu iným drevinám.
Motto
Neboj sa infarktu, kto veríš v imelo.