1.8 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Samovoľný únik moču zvaný tiež inkontinencia

Močová inkontinencia, samovoľný únik moču, pomočovanie – aj keď má táto diagnóza viacero pomenovaní  ide o nedobrovoľní, vôľou neovplyvniteľný únik moču z tela. Trpí ňou takmer štvrtina populácie. Poznáme ešte fekálnu inkontinenciu, pri nej dochádza k samovoľnému úniku stolice.

Únik moču vie znepríjemniť život komukoľvek. Často krát sa inkontinencia pripisuje veku, ale neraz za únik moču môžu iné zdravotné problémy. Zbavením sa týchto problémov sa zbavíme aj problémov s únikom moču. Neváhajte preto informovať lekára aj o tom najmenšom úniku moču.

Močová inkontinencia

Týmto ochorením netrpia len starší ľudia. Postihuje mužov aj ženy v staršom, strednom, ale aj mladšom veku. Dva až tri krát častejšie ňou trpia ženy. Tehotenstvo, pôrody, menopauza, ale aj štruktúra močového systému žien je dôvodom prečo sú inkontinenciou viac postihnuté než muži.

Inkontinencia – problém svalov

K úniku moču dochádza pri narušení základných funkcií močových ciest – konkrétne močového mechúra a močovej trubice. Moč je v tele skladovaný v močovom mechúry, ktorý je napojený na močovú trubicu. Zvierač – svaly okolo močovej trubice zabraňujú úniku moču. Počas močenia sa zvierač uvoľní a začnú sa sťahovať svaly okolo močového mechúra – dochádza k vyprázdneniu. K inkontinencii dochádza keď sa svaly okolo mechúra nečakane sťahujú, alebo zvierač nečakane uvoľní. K tejto nekoordinácii svalov dochádza najčastejšie v staršom veku.

Príčin k úniku moču je viac. Môžu za ňou stáť poruchy mozgu, miechy, zhubné nádory, zväčšená prostata, infekcie močových ciest, alebo pokles panvového dna, úrazy, vrodené vady, skleróza multiplex, a mnoho ďalších.

Druhy inkontinencie

Stresová inkontinencia

– únik malého množstva moču bez pocitu nutkania na močenie (pri smiechu, kašli, pri kýchnutí, alebo zdvihnutí či nosení ťažšieho bremena) Dochádza k nej  vždy keď je na vnútrobrušnú dutinu vytvorený tlak. Príčinou je nedostatočné uzavretie močového mechúra a prispievajú k tomu nadváha, alebo pokles panvového dna  (nízka hladina estrogénu, po pôrode).

Urgentná (nutkavá) inkontinencia (hyperaktívny močový mechúr) – sval, ktorý ovláda vyprázdňovanie mechúra sa mimovoľne stiahne. Tesne predtým pocítite náhly a silný pocit nutkania na močenie. Tento pocit sa nedá ovládnuť. Hneď na to sa sval stiahne a dochádza k rýchlemu úniku moču (aj prúdom). Týmto typom inkontinencie najčastejšie trpia starší ľudia, ale môže to byť spôsobené aj zle liečenou infekciou močových ciest, nádorom, cukrovkou alebo zväčšenou prostatou. Pocit na močenie príde aj keď mechúr nie je plný, stačí dostať podnet zvonka (zvuk tečúcej vody) a náhle sa dostaví pocit na močenie. Hyperaktívnym močovým mechúrom trpí asi každá 10 –ta žena.

Zmiešaná inkontinencia – je spôsobená kombináciou viacerých vyššie uvedených druhov.

Inkontinencia z pretekania – za týmto únikom moču je problém so zúženou močovou trubicou a plným (preplneným) mechúrom. Moč odteká z mechúra tenkým prúdom, alebo po klapkách. Môže to byť dôsledkom zväčšenej prostaty, ale aj nádorom v  močových cestách.

Reflexná inkontinencia – spôsobuje ju úraz mozgu, miechy, alebo neurologické ochorenie. Týmto druhom inkontinencie môžu trpieť aj mladí ľudia. K úniku moču dochádza mimovoľne, svaly sa nedajú ovládať.

Extauretrálna inkontinencia – k úniku moču dochádza inými cestami než močovou trubicou.

Podľa frekvencie pomočovania delíme inkontinenciu:

  1. stupeň – k úniku moču dochádza občas – uniká po kvapkách, alebo 1 maximálne 2 krát za deň.
  2. stupeň – častý únik moču – niekoľko krát za deň.
  3. stupeň – k úniku moču dochádza stále (cez deň aj cez noc). Tretí stupeň sa najčastejšie objavuje pri ležiacich pacientoch a býva spojený s inkontinenciou stolice.

Diagnostikovanie inkontinencie

Psychické zábrany, intímnosť v otázkach ohľadom močenia a slabá informovanosť sú dôvodmi prečo ženy, ale aj muži o problémoch s únikom moču nepovedia lekárom. Pritom na odstránenie tohto problému niekedy stačí naozaj málo.

Stanovenie správnej diagnózy je základom. Preto je nutné komplexné gynekologické a urologické vyšetrenie, laboratórne rozbory krvi a moču. Lekár preskúma všetky ochorenia ktorými ste trpeli v minulosti (urologické, neurologické, gynekologické, problémy s obličkami), ktoré môžu mať vplyv na váš problém.

Dotazník, denník – v rámci diagnostikovania sa často používa dotazník alebo denník močenia. Pacient si zapisuje všetko podľa pokynov lekára. Vďaka tomu sa dá rozoznať či ide o urgentnú, alebo stresovú inkontinenciu, prípadne či isté návyky pacienta nie sú dôvodom úniku moču.

Ak sa príčina nezistí nasleduje ultrazvukové a urodynamické vyšetrenie, ktoré pomôžu odlíšiť jednotlivé druhy inkontinencie.

Liečba inkontinencie

Inkontinencia sa dá liečiť viacerými spôsobmi. Veľa krát pomôže úprava pitného režimu a pravidelné močenie.

Lieky

Liekmi sa môže zvýšiť hladina estrogénu. Ide o vaginálne tabletky alebo krémy, ktoré účinkujú na sliznicu močovej trubice. Ak ide o urgentnú inkontinenciu podávajú sa lieky na potlačenie nadmernej činnosti mechúra.

Za inkontinenciou veľa krát stojí zápal močových ciest. Antibiotiká tento zápal odstránia a následne zmizne aj problém s únikom moču.

Cvičenie – posilnenie svalov panvového dna

Svalstvo panvového dna u žien tvorí ústie močovej trubice, vagíny a konečník. Zovretím svalov okolo otvorov a ich vtiahnutím do brušnej dutiny ich precvičí – kegelove cviky. Svaly udržte napnuté 8-10 sekúnd a povoľte. Zopakujte 10 krát tri krát denne. Ďalšie cviky na posilnenie panvového svalstva vám odporučia fyzioterapeuti.

Elektrostimulácia

Nízkofrekvenčným prúdom sa za pomoci sondy posilňujú svaly panvového dna.

Chirurgický zákrok

Močová trubica sa spevní špeciálnou páskou, alebo sa zväčší objem svalov okolo trubice. V prípade prepadania sa močového mechúra do maternice sa mechúr pripevní na pôvodné miesto pomocou sieťky.

Pomôcky

Pri úniku moču poisťovne preplácajú rôzne pomôcky (na lekársky predpis). Pomôcky delíme na:

  • zberné – sáčky, nádoby, do ktorých sa odvádza moč,
  • savé – plienky, ktoré zachytávajú unikajúci moč a spracujú ho na gél.

Savé pomôcky

  • Vložky – používajú sa pri ľahkých druhoch inkontinencie. Podobajú sa klasickým vložkám a dokážu spracovať až 0,5 litra moču.
  • Vkladacie plienky – používajú sa pri stredných a ťažkých druhoch inkontinencie. Spracujú 1 až 4 litre moču. Sú vhodné pre mobilných pacientov.
  • Plienkové nohavičky – používajú sa pri stredných až najťažších formách inkontinencie a sú určené pre imobilných (ležiacich) pacientov. V závislosti od veľkosti dokážu spracovať 1 až 4,1 litra moču.

Dajte si záležať na kvalite savých plienok

Rozoznať kvalitnú a nekvalitnú plienku je na prvý pohľad takmer nemožné. Rozdiel ale zbadáte hneď ako ich použijete. Nekvalitné plienky sa po krátkom použití začnú žmolkovať, buničina v nich sa po čase rozpadne. Vsiakne iba malú časť moču a zvyšok vytečie. Tieto plienky časom spôsobia podráždenie pokožky.

Kvalitné plienky rozoznáte celkom jednoducho. Obsahujú indikátor vlhkosti, vďaka ktorému viete, že je na čase ju vymeniť. Ak na plienku položíte ruku necítite vlhkosť. Ak na ňu zatlačíte (5 minút po močení) nesmie z nej nič vytekať. Kvalitná plienka by vám mala poslúžiť niekoľko hodín bez toho aby došlo k zapareniu a podráždeniu pokožky.

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY