Latinsky
: Fragaria vesca L
Ľudovo: Jahoda lesná, jahôdka, zemnica
Čeľaď: ružovité
Rastlina s dlhými zakoreňujúcimi sa poplazmi. Listy v ružiciach, trojpočetné, na okraji vrúbkovane zúbkovité, na rube hodvábne chlpaté. Kvetné stonky sú priliehavo alebo odstávajúco chlpaté. Kvety sú biele, koruna široká 10 – 15 mm. Kvitne od mája do júna. Výška rastliny je 10 až 20 cm. Plody – jahody sú červené a okrúhle.
Výskyt
Jahodu nájdeme takmer na celom našom území, v Európe, ale aj Ázii. Nachádza sa na medziach, v krovinách a svetlých lesoch.
Časti, ktoré sa zbierajú
Zbierajú sa listy a celé plody, alebo aj koreň.
Využitie
Jahodový čaj slúži predovšetkým ako dezinfekčný prostriedok na posilnenie organizmu. Je vhodný ku každodennému pitiu, ale aj pri dlhodobejšom používaní ako náhrada čierneho čaju. Obsahuje veľa trieslovín a preto sa používa pri hnačkách, krvácavých hemoroidoch. Používa sa pri poruchách látkovej premeny, kataroch žalúdka a čriev, ochoreniach obličiek a močových ciest, kameňoch v obličkách a močovom mechúri, tiež pri ochoreniach žlčníka, dne a astme. Rozširuje cievy a znižuje krvný tlak. Obsah železa je užitočný pri chudokrvnosti. Má detoxikačné účinky. V sezóne je treba jesť hlavne veľa plodov.
Kontraindikácie
Možno ju používať neobmedzene, ale u niektorých ľudí sa po jej požití vyskytla vyrážka, alebo svrbenie. Neodporúča sa pri cukrovke, ekzémoch, žihľavke.
Zaujímavosť
Známe červené „bobuľky“ sa uplatňujú najmä v kozmetike. Už po stáročia sa čerstvé plody používali na bielenie pleti a odstraňovania pieh. Bieliace schopnosti sa využívajú aj pri odstraňovaní zubného kameňa či škvŕn.
Sú tiež vhodné na ošetrenie od slnka spálenej pokožky. Posilňujúce účinky majú na pečeň a šťava z nich má dokonca antibakteriálne vlastnosti. V minulosti sa používala pri epidémii týfusu.
Masku z jahôd si pripravíte nasledovne: do popučených jahôd prilejte mlieko a následne aj popučené varené zemiaky. Naneste na pleť a nechajte pôsobiť 20 minút. Potom stačí tvár umyť teplou vodou.
Motto
Najlahodnejšia chuť zo všetkých liekov.