Kakaovník pravý
Rastlina Kakaovník pravý – Theobroma cacao je vždyzelený strom, pochádzajúci z amazonského dažďového pralesa v Amerike. V tropickom podnebí sa mu veľmi darí, nakoľko má rád teplo a vlhko. Strom dorastá do výšky 5 až 8 metrov, listy sú veľké, lesklé, celistvé, zvláštnosťou stromu je jeho kvitnutie priamo na jeho kmeni. Kvety sú bielkavé, až svetloružové, plody sú oválne bobule, svetložltej až hnedastej farby, dlhé do 30 cm a s váhou do pol kila. Vo vnútri plodu je dužina, v ktorej sú uložené semená, tzv. kakaové bôby. Dlhé sú asi 2 cm, hladké hnedastej alebo fialkovastej farby. Tie sa pražia a drvia na kakaový prášok so vznikom kakaového masla. Práve vďaka vysokému obsahu tuku v semenách a charakteristickým aromatickým látkam sa kakaovník pravý pestuje ako pochúťka, z ktorej sa vyrába kakao a následne aj čokoláda, pričom existujú iba tri kultivary kakaových bôbov, ktoré sa používajú na výrobu kakaa a čokolády. Čerstvé bôby sú takmer bez vône, charakteristickú kakaovú vôňu a chuť získavajú až úpravou t.j. fermentáciou, sušením a pražením.
História kakaa
Prvé kakaové bôby do Európy priviezol údajne Krištof Kolumbus v 15.storočí, aj keď história kakaovníkov je až 4000 rokov. Prví pestovatelia kakaovníkov boli starí Mayovia a Aztékovia, ktorí založili prvé kakaovníkové plantáže. Strom kakaovníka nazývali aj strom raja a nápoj z kakaa bol pre nich „božským nektárom“ – jedlom pre bohov. Dokonca sa kakao stalo na istý čas platidlom.. V Európe sa najprv kakao neuchytilo, až neskôr začali doňho Španieli pridávať aj cukor a to už popularita nápoja rýchlo vzrástla. V roku 1615 sa čokoláda oficiálne podávala na súdnych dvoroch Francúzska.
Hlavné rozšírenie kakaa ako svetovej komodity začalo okolo roku 1880, kedy Briti zriadili kakaové plantáže na území dnešnej Ghany. Západné pobrežie Afriky je dosiaľ najväčší producent oblastí kakaa na svete, avšak kakao sa pestuje aj v Strednej Amerike a Západnej Indii, ďalej v niektorých častiach Ázie – v Malajzii, Indonézii a na Filipínach, kde predstavuje významnú súčasť národného hospodárstva. Celková ročná produkcia kakaových bobúľ je asi 1.5 miliónov ton.
Dnes ju milujú malí aj veľkí, či už vo forme horúceho kakaového nápoja, alebo čokolády, ktorá sa stala jednou z najobľúbenejších sladkostí vôbec. Pre predstavu, čokoláda tvorí 1% stravy západnej populácie. Dokonca existuje aj tzv.: Medzinárodný deň čokolády, ktorý pripadá na 13.september.
Liečivé účinky horkej čokolády:
- má široké spektrum minerálov (najmä horčík) a vitamínov (vitamín E)
- obsahuje pre telo prospešné antioxidanty
- obsahuje kofeín a je okamžitým zdrojom energie pre telo
- vyvoláva v človeku príjemné pocity a preto je tým najlepším antidepresívom
- znižuje hladinu zlého cholesterolu
- znižuje riziko vzniku infarktu i rakoviny, chráni mozgové tkanivo
- podporuje zdravý chod srdca
- má protizápalové účinky a je účinná proti alergiám
Okrem samotnej konzumácie má kakaovník veľké využitie aj v kozmetike, kde je kakaové maslo častou prísadou mydiel, krémov a telových mliek. Kakaové maslo je vďaka svojej čokoládovej vôni taktiež veľmi obľúbené aj pri aromaterapii a relaxačných masážach.
Účinky kakaového masla:
- hydratuje a chráni pokožku
- pomáha minimalizovať vrásky okolo očí, úst a v oblasti hrdla
- pomáha predchádzať tehotenským striám
- pomáha predchádzať zjazveniu od akné