17.7 C
Bratislava
streda, 30 októbra, 2024

Karfiol – zasýti, ale nepridá na váhe

Ružice sú väčšie, biele o hmotnosti 600 – 700g, odolné proti fialoveniu ružíc, na ochranu pred žltnutím treba počítať so zalamovaním listov v letnom období.

Pôvod

Biele hlávky plné vitamínu C vraj poznali už starovekí Egypťania, jeho pôvod je v Stredomorí.

Iné názvy

brassica oleracea convar. botrytis (lat), květák (cz), cauliflower (en), blumenkohl (de), käsekohl (de), blütenkohl (de), traubenkohl (de), minarett-kohl (de), italienischer kohl (de)

Ďalšie účinné látky

Karfiol ďalej obsahuje najviac ľahko stráviteľných bielkovín zo všetkých hlúbovín, nachádzajú sa v ňom vitamíny A, B1, B2, B6, E, C a dokonca aj vitamín K, potrebný na optimálnu zrážanlivosť krvi. Na prínose tejto zeleniny pre ľudský organizmus nič nemení ani skutočnosť, že varením zhruba polovicu obsiahnutých vitamínov stráca. Táto všestranná zelenina, ktorú možno upravovať na hlavné jedlo i mnohé prílohy, obsahuje aj cukry, organické kyseliny, enzýmy a silice.

Význam pre zdravie

Veľmi dôležitá na trávenie a odbúravanie produktov látkovej výmeny je aj jeho vláknina. Karfiol je účinný prostriedok proti rednutiu kostí a lámavosti nechtov, podporuje funkciu kĺbov a šliach, spomaľuje dokonca aj vypadávanie vlasov, hojí zápaly pokožky a slizníc. Vedci najnovšie skúmajú, do akej miery chráni pred vznikom zhubných nádorov.

Význam pri chudnutí

Pre minimálny obsah sacharidov, nízky počet kalórií a močopudnosť je karfiol ideálnou potravinou na redukčnú diétu. Preto, ak chcete schudnúť, zaraďte túto zeleninu do svojho jedálneho lístka.

Zaujímavosť

Pre zaujímavosť treba vyvrátiť mylnú predstavu, že karfiolové ružice sú kvety (z toho je odvodený aj chybný český názov květák). Sú to totiž zdužinatené stopky a vetvičky so šupinovitými listami. Slovenský názov sa vyvinul z pôvodného talianskeho pomenovania cavolfiore a nemeckej skomoleniny karfiol. Český názov květák má pôvod v nadšenom počešťovaní nemeckých výrazov obrodencami a používa sa od roku 1847.

Upozornenie

Pri trávení karfiolu dochádza k nafukovaniu. Tento nepríjemný jav môžeme potlačiť pridaním výrazného korenia (napr. cesnakom, kmínom alebo mletým koriandrom).

Recept

Zapekaný karfiolKarfiolIngrediencie:

– 1 ks stredne veľký karfiol
– 200 – 250g ryže 1 ks malá cibuľa
– 1 PL olivový olej
– čerstvé maslo
– hrsť čerstvého nastrúhaného parmezánu
– 250 ml smotana 33%
– štipka muškátového orieška
– mleté biele korenie
– soľ
– strúhanka
– slanina/šunka (voliteľné)

1. karfiol a ryžu uvarte zvlášť v osolenej vode, pozor – len do polomäkka
2. na olivovom oleji a masle opražte do zlatista na malé kocky nakrájanú cibuľu
3. pridajte hotovú ryžu, chvíľu opražte a odstavte
4. smotanu zohrejte takmer do varu a pridajte nastrúhaný muškátový oriešok a mleté biele korenie
5. dno zapekacej misy vymažte olivovým olejom, vysypte strúhankou, pridajte vrstvu ryže, potom na ružičky rozobratý karfiol, opäť ryžu a zakončite vrstvou karfiolu
6. zalejte smotanou a posypte nastrúhaným parmezánom
7. zapekajte pri 175 C asi 20 – 30 min.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY