Diéty sú všeobecne veľmi populárne, nakoľko aj štatistiky ukazujú, že ľudia majú čoraz viac nezdravý spôsob životosprávy a života. Naberanie hmotnosti je pritom len prvý a vonkajší prejav, nakoľko v súvislosti s nadváhou či obezitou existujú aj oveľa horšie následky, ktoré sú skryté až do doby, než sa naplno prejavia. Niet sa prečo teda čudovať, že ľudia skúšajú rôzne diéty. Je to na prvý pohľad jednoduchý a rýchly spôsob, ako nadváhu riešiť. Niektoré fungujú menej, iné viac, u každého človeka to môže byť iné. Ako je na tom ketodiéta, na to sa pozrieme teraz.
Čo to Ketodiéta je a aký je princíp jej fungovania
Ak by sme vám povedali, že ketodiéta je založená na chudnutí napríklad pomocou slaniny alebo klobásy, zrejme by ste si mysleli, že ide o prvoaprílový žart. Myslíme to ale naozaj vážne! Ketodiéta je totiž už podľa názvu založená na procese zvanom ketóza.
O čo ide? Princíp by sa dal jednoducho popísať v týchto bodoch:
- Rapídne obmedzíte príjem sacharidov
- Naopak, zvýšite konzumáciu tukov
- Telo začne ako energiu využívať nie sacharidy, ale tuky
- Na energiu sa využívajú tak prijímané tuky, ako aj tuky už v organizme uložené
Ketogénna diéta
, ako sa táto forma chudnutia tiež nazýva, operuje s predpokladom, že v bežnej strave sa nachádza až príliš veľa sacharidov. Na to nie je náš organizmus stavaný, takže nevyužíva ako energetickú zásobáreň tuky, ale prijímané sacharidy. Tuky potom nadmerne ukladá a tým pádom dochádza k naberaniu hmotnosti.
Ketodiéta tak funguje na princípe obmedzenia potravín obsahujúcich sacharidy a ak, tak sa konzumujú len potraviny s nízkym obsahom sacharidov. Naopak, prijímajú sa potraviny s vysokým obsahom tukov. Tým sa dosiahne stav, že telo sa prepne do spaľovania primárne tukov, čiže do stavu ketózy.
Že si nevymýšľame, to dokazuje aj možnosť presvedčiť sa o tom pomocou testu s močom. Pomocou indikačných papierikov si viete zmerať obsah ketónov v moči a zistiť tak, či telo funguje v ketóze.
Ketodiéta má výhody aj nevýhody
Podobne ako každá diéta, aj tá Ketogénna má svoje plusy a mínusy. Výhodou je, že viaceré štúdie ukázali, že tento typ diéty môže mať pozitívne účinky aj na depresie, zlepšenie nálady a pozitívne ovplyvňuje napríklad počiatočnú fázu cukrovky II. typu.
Pomáha tiež zlepšiť príznaky epilepsie, zlepšiť kontrolu hladinu cukru v krvi, znižuje negatívne príznaky pri celiakii a chudnutie je sprevádzané nižším pocitom hladu, ako tomu je pri iných typoch diét.
Na druhú stranu, po skončení diéty môže byť v tele príliš vysoká hladina lipidov a naopak nedostatok vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. To je spôsobené najmä jednostrannosťou diéty, ktorá nie je príliš vyvážená. Na takúto jednostrannosť si musí naše telo tiež zvyknúť, čo trvá trocha dlhšiu dobu; obvykle 4 až 8 týždňov.
Z čoho sa diéta skladá a čo sa počas nej naopak nesmie užívať
Počas ketodiéty je jedálniček zložený z určitého počtu a palety potravín, pričom počas prechodnej fázy z bežnej stravy na diétnu je nutné konzumovať predovšetkým veľké množstvo tuku. Táto fáza trvá ale obvykle veľmi krátko, zvyčajne 1 až 2 dni a po jej skončení sa podiel prijatých kalórií z tukov zníži.
Prehľad príkladov potravín, ktoré sú počas ketodiéty povolené:
Bielkoviny:
Ryby, mäso, vajíčka
Rastlinné oleje: Kokosový olej, olivový olej, ľanový olej, avokádový olej
Ďalšie potraviny: Mliečne výrobky, zelená listová zelenina, oriešky, semienka
Napríklad tieto potraviny sú naopak počas diéty zakázané:
- čokoláda
- pečivo
- cestoviny
- pizza
- jedlá z múky
- zemiaky
- ryža
- ovocie a ovocné šťavy
Pre koho je a pre koho nie je ketogénna diéta určená
Hoci je ketodiéta v princípe určená všetkým, existujú určité obmedzenia alebo kontraindikácie, kedy nie je vhodné ju použiť. Vtedy je lepšie skúsiť iný spôsob zhodenia nadbytočných kilogramov, ktorý bude viac zodpovedať vášmu stavu.
Ketodiéta nie je vhodná v týchto prípadoch:
- pre deti alebo mládež vo fáze rastu a dospievania
- počas tehotenstva alebo dojčenia
- v prípade, ak trpíte poruchami príjmu potravy, napríklad anorexiou alebo bulímiou
- v prípade srdcových ochorení, napríklad anginy pectoris alebo pri poruchách srdcového rytmu
- pri onkologických ochoreniach
- pri problémoch s pečeňou, obličkami a vylučovaním
- ak máte diabetes I. stupňa
- ak nepoznáte dokonale svoj zdravotný stav
- alebo ak trpíte nejakými alergiami
Ak netrpíte žiadnym z uvedených problémov či porúch, môžete ketogénnu diétu vyskúšať viac menej bez obáv. Na začiatku si bude musieť síce vaše telo viac zvykať na pomerne jednostrannú potravu, zníženie cukru nie je tiež nič „príjemné“, ale na druhú stranu, táto diéta má svojich podporovateľov a aj pozitívne referencie.
Aké sú skúsenosti s diétou? Závisí to od spôsobu stravovania
S ketogénnou diétou majú skúsenosti tisícky ľudí. Niekomu pomohla viac, niekomu menej. Nedá sa všeobecne povedať, že ide o univerzálnu diétu, ktorá bude mať 100 % účinok u každého jedného človeka. Ako však ukazujú viaceré internetové diskusie a fóra, všetko záleží od toho, ako s diéta dodržiava a čo sa počas nej konzumuje.
Nás veľmi zaujala skúsenosť jedného internetového blogera, ktorý ketodiétu zhodnotil na základe vlastnej skúsenosti. U neho mala diéta úspech a to aj preto, že po fáze rýchleho chudnutia prišla stabilizácia hmotnosti aj vďaka správnym stravovacím návykom.
Súčasťou stravovania boli v prípade tohto blogera špeciálne výživové doplnky a potraviny značky KetoDiet. Šlo napríklad o proteínové polievky, tyčinky, nápoje, proteínové kaše a dokonca aj o špeciálnu proteínovú čokoládu, puding či palacinky.
S takýmito potravinami sa diéta nepochybne drží ľahšie a pocit hladu či nedostatku stravy, na ktorú ste sa v minulosti naučili, sa nedostaví tak, aby vás odklonil od pôvodného cieľa.
Samozrejme, ketogénnu diétu je možné držať aj bez špeciálnych potravín a produktov. Určite by ste jej mali dať šancu, no bez vášho aktívneho úsilia to nepôjde. Každá jedna diéta je len natoľko účinná, ako veľmi pevné je vaše odhodlanie vydržať. Našťastie, pozitívne príklady ukazujú, že nejde o žiaden výmysel, ale o reálnu možnosť, ako sa zbaviť nadváhy. Skúste to a dajte nám vedieť, tešíme sa na vaše skúsenosti a úspechy!