6.6 C
Bratislava
utorok, 28 januára, 2025

Kocovina (opica): Viete ako ju zmierniť?

Kocovina alebo aj opica je pomenovanie stavu, ktorý prežívate deň po večeri, kedy ste to prehnali s alkoholom. Veľká únava, bolesť hlavy a problémy so žalúdkom nie sú jediné príznaky tohto stavu. Pokiaľ mu chcete predchádzať najlepšie je to s alkoholom nepreháňať, ale… párkrát v živote sa každému stane, že to s konzumáciou alkoholu preženie. Čo robiť na druhý deň aby ste nepríjemný stav zmiernili?

Kocovina

je český výraz ale používa sa aj u nás. Na Slovensku je zaužívaný výraz opica. Stále ale ide o pomenovanie jedného stavu, ktorým trpíte ak vypijete priveľa alkoholu.

Alkohol je metla ľudstva, to vedia všetci. Kým ho pijete je všetko v poriadku, keď sa ale má dostať z organizmu von dá vám to vedieť veľmi nepríjemným spôsobom. Čo je kocovina a ako k nej dochádza? Povieme vám čo robiť aby ste opicu zmiernili a … dá sa to vôbec ak to s alkoholom preženiete alebo je to príučka organizmu, ktorú musíte jednoducho prežiť?

Príznaky kocoviny

Príznaky kocoviny sa líšia od človeka k človeku. Niekto má príznaky miernejšie, niekto ich má len zopár a niekto môže mať príznaky tak veľké, že sa už pohárika alkoholu ani nedotkne.

  • Únava a slabosť
  • Smäd, sucho v ústach
  • Bolesť hlavy, svalov
  • Nevoľnosť, bolesť žalúdka, zvracanie
  • Závraty, pocit, že sa všetko okolo vás točí
  • Tras rúk, potenie
  • Citlivosť na svetlo a hluk
  • Zvýšený krvný tlak
  • Úzkosť, podráždenie, zmeny nálad
  • Problémy so spánkom
  • Zrýchlený tep srdca
Kocovina. Zvracanie
https://www.freepik.com/

Čo môže za opicu?

Hlavným vinníkom opice je alkohol ale ďalšie zložky v alkoholických nápojoch môžu prispieť k príznakom kocoviny alebo ju celkovo zhoršiť.

  • Kongenéry – sú zlúčeniny, ktoré vznikajú počas fermentácie a dodávajú alkoholu chuť a vôňu. Viac kongenérov majú tmavé liehoviny (bourbon, brandy) než čistý, priehľadný alkohol.
  • Sulfity – zlúčeniny síry sa pridávajú do vína, kde plnia úlohu konzervantov. Ak ste na siričitany citliví môžete po vypití pohára vína mať bolesť hlavy.

Prečo vzniká kocovina

Alkohol, ktorý skonzumujte sa dostáva cez tenké črevo do krvného obehu a následne do pečene. V tomto orgáne dochádza k jeho odbúraniu pomocou rôznych enzýmov, z ktorých najdôležitejší je alkoholdehydrogenáza. Alkohol sa v pečeni pomocou enzýmu premieňa na acetaldehyd, ktorý ďalej, ďalšie enzýmy rozkladajú na vodu a acetáty. Práve acetaldehydy môžu za príznaky kocoviny. Táto zlúčenina má síce krátku životnosť, rozkladajú ju ďalšie enzýmy ale prispieva k vzniku zápalov v pečeni, pankrease, mozgu, tráviacom trakte a aj v ďalších orgánoch.

Ženy a aj značná časť aziatov majú menšie množstvo enzýmu alkoholdehydrogenáza. Preto znesú menej alkoholu.

Etanol je pre organizmus toxický, ale acetaldehyd je 30 krát toxickejší. Čím viac alkoholu vypijete tým viac acetaldehydu pečeň z neho vytvorí. Táto látka je toxická ako pre pečeň tak aj pre mozgové a svalové bunky.

Pečeň je výkonný orgán, ktorý dokáže spracovať cca 7 g alkoholu (etanolu) za hodinu. Pohár vína (2 dcl) obsahuje cca 22 g alkoholu. Vaša pečeň ho spracúva viac ako 3 hodiny. Ak nezostanete pri jednom pohári a dáte si ich viac môže sa váš organizmus vysporadúvať s etanolom hodiny. Pridajte si k tomu toxickejší acetaldehyd, ktorý pri rozklade alkoholu vzniká a máte celkom slušnú záťaž pre organizmus.

Čo spôsobuje opica

Opica sa spája s viacerými komplikáciami, ktoré  sa dejú v jednom čase v organizme.

  • Zápal – imunitný systém vníma alkohol a acetaldehyd ako nebezpečenstvo a patrične na to reaguje. Spúšťa zápalové reakcie a my môžeme pociťovať príznaky, ako keby na vás išla chrípka – únava, nechutenstvo, problémy s pamäťou a sústredením, bolesť svalov,…
  • Dehydratácia – alkohol potláča uvoľňovanie vazopresínu, čo je hormón produkovaný mozgom, ktorý signalizuje obličkám aby zadržiavali tekutinu. Keďže obličky neprijímajú signál aby zadržali tekutinu zvyšuje sa jej strata, často chodíte na malú a dochádza k dehydratácii organizmu. Smäd, únava a bolesť hlavy sú príznakmi dehydratácie. Samotný alkohol pôsobí ako diuretikum, teda spôsobuje, že budete častejšie močiť.
  • Spánková deprivácia – narúša spánkové vzorce, aj keď spíte váš spánok nie je kvalitný. Prebúdzate sa. Nedostatok spánku vedie k problémom so sústredením a depresiám.
  • Pokles hladiny cukru v krvi – alkohol môže spôsobiť pokles cukru v krvi. To môže spôsobiť slabosť, únavu, zmeny nálad či tras.
  • Problémy so žalúdkom – alkohol dráždi sliznicu žalúdka a podporuje tvorbu kyseliny žalúdočnej. To sú dôvody prečo môžete pociťovať nevoľnosť, zvracať alebo mať ďalšie žalúdočné problémy.

Aké príznaky a ako silné budú sa nedá povedať. Faktom ale zostáva, že čím viac alkoholu vypijete tým horšiu opicu budete mať.

Kocovina. Víno

Ako dlho trvá kocovina

Príznaky opice sú na vrchole keď je koncentrácia alkoholu v krvi takmer na nule. Pečeň už nepremieňa alkohol na acetaldehyd ale práve tejto zlúčeniny je v organizme veľa. Príznaky môžu trvať pár hodín ale aj dlhšie ako 24 hodín. Záleží to od množstva alkoholu ktorý ste vypili.

Rozdiel medzi opitosťou a kocovinou nie je presne daný. Môžete byť opití a môžete mať zároveň aj kocovinu.

Ako zmierniť opicu

Aj keď na internete nájdete množstvo návodov ako kocovinu zmierniť pripravte sa na to, že nebudú fungovať. Alkohol (etanol) je pre organizmus toxický a preto sa ho snaží za akúkoľvek cenu zbaviť. Neexistuje žiadny elixír ani liek, vďaka ktorému by vám kocovina prešla Musíte jednoducho pretrpieť proces, pri ktorom sa organizmus zbavuje toxínov a dostáva sa do normálu. Existujú ale faktory, ktoré môžu pravdepodobnosť opice zhoršiť. Ak sa im vyhnete možno ďalšie ráno nebude pre vás také hrozné

  • Pitie alkoholu na lačný žalúdok – alkohol sa rýchlejšie vstrebáva do krvného obehu ak máte prázdny žalúdok. Skôr ako začnete piť najedzte sa a jedzte aj počas pitia alkoholu. Alkohol sa bude do krvi dostávať pomalšie a vaša pečeň ho bude priebežne odbúravať.
  • Fajčenie alebo užívanie drog s alkoholom – táto kombinácia zvyšuje riziko kocoviny a aj zhoršuje jej príznaky.
  • Farebný alkohol (alkohol tmavej farby) – tmavší alkohol obsahuje väčšie množstvo kongenérov, ktoré môžu spôsobiť kocovinu.
  • Nedostatok tekutín – počas pitia alkoholu popíjajte aj vodu. Zostanete hydratovaní a budete piť menej alkoholu.
  • Alkoholizmus v rodinnej anamnéze – ak niekto z vašej blízkej rodiny má problémy s alkoholom môžete ich mať aj vy. Geneticky sa môže preniesť problém akým organizmus spracováva alkohol.

Najhoršie čo môžete urobiť je dať si ráno pohárik alkoholu. Aj keď sa príznaky môžu zmierniť pocítite ich naplno neskôr. Organizmus nedostal šancu a ani potrebný čas na to aby sa alkoholu zbavil, hneď ako ho rozložil na acetaldehyd dostal ďalšiu dávku alkoholu a môže začať odznova.

Kocovina: Ako na ňu

Ak ste sa ráno zobudili s typickými príznakmi kocoviny určite rozmýšľate ako sa jej čo najrýchlejšie zbaviť a dať sa dokopy. Ako sme už spomínali neexistuje žiadny liek a ani domáci recept na to ako sa zbaviť opice. Káva ani studená sprcha vás opice nezbavia. Ak sa nechcete ráno zobudiť s opicou nepite, alebo obmedzte príjem alkoholu na minimum.

Kocovina, opica

Poriadne raňajky – porcia slaniny a vajíčok na raňajky nie je to pravé čo váš podráždený žalúdok potrebuje. Zamerajte sa na ľahko stráviteľné potraviny, ktorými rýchlo doplníte potrenú energiu. U niektorých ľudí sa osvedčili hrianky s medom. Doplnia nimi energiu a aj cukor.

Lieky od bolesti – na bolesť hlavy a svalov môžete užiť liek od bolesti. Dajte si ale pozor čo užívate. Niektoré lieky (aspirín a iboprofén) môžu príznaky zhoršiť a ešte viac podráždiť sliznicu žalúdka.

Káva – šálka rannej kávy vás príznakov kocoviny nezbaví ale môže ich zmierniť. Ak si kávu dávate každé ráno pravidelne dajte si ju aj po prebdenej noci. Pokiaľ nezaberie nebude vás bolieť hlava z nedostatku kofeínu, ale z množstva alkoholu, ktorý ste vypili.  Pokiaľ kávu ráno nezvyknete piť nedávajte si ju. Kofeín zužuje krvné cievy a zvyšuje tlak, čo môže príznaky ešte zhoršiť.

Zázvor je prírodný liek na upokojenie podráždeného žalúdka. Aj keď vás zázvorový čaj nezbaví všetkých príznakov môže vám pomôcť zmierniť problémy so žalúdkom, nevoľnosť a môže pomôcť aj s vracaním.

Cvičenie, ak si na to trúfate, zvyšuje hladinu endorfínov a ďalších hormónov, ktoré zlepšujú náladu. Odporúča sa cvičenie pri nízkej až strednej aktivite alebo sa len choďte prejsť. Vyhnite sa náročnejším aktivitám. Alkohol narušil vašu koordináciu a pozornosť a mohli by ste si skôr ublížiť ako pomôcť.

Ak si myslíte, že poradie pitia alkoholu (najprv pivo, potom tvrdé) môže zmierniť príznaky opice mýlite sa. Stále pijete alkohol a čím viac ho vypijete tým horšie vám bude.

Kedy vyhľadať lekára

Našťastie, kocovina prejde sama. Ak s ňou máte osobné skúsenosti často máte pravdepodobne problém s alkoholom. Závažnejšími príznakmi sa môže prejavovať otrava alkoholom. Priveľa etanolu v krvi ovplyvňuje tep srdca, dýchanie a telesnú teplotu. Pohotovosť by ste mali volať ak osoba, ktorá pila

  • zvracia
  • pomaly alebo nepravidelne dýcha
  • modrú alebo sivú farbu kože (znak nedostatku kyslíka)
  • pomalý tep srdca
  • nízka telesná teplota
  • problém zostať pri vedomí, omdlela, nemôžete ju zobudiť

ZDROJ

everydayhealth.com/mens-health-pictures/the-perpetual-search-for-a-hangover-remedy.aspx

edition.cnn.com/2010/HEALTH/12/30/hangover.remedies/index.html

niaaa.nih.gov/publications/brochures-and-fact-sheets/hangovers

mayoclinic.org/diseases-conditions/hangovers/symptoms-causes/syc-20373012

Obrázky: freepik.com, pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY