Latinsky
: Melilotus officinalis L.
Ľudovo: blúd, kadere sv. Jána, kameníček, komonica, suchotník, zánoviť, skalná ďatelina, kamenná ďatelina, horská lucerna, žltý kvietok
Čeľaď: bôbovité
Komonica je dvojročná bylina. V druhom roku vegetácie jej z podzemku vyrastajú rozkonárené, do 100 cm dlhé stonky. Trojpočetné striedavé zúbkaté stonkové listy majú drobné prilístky a dlhé stopky. Kvety sú usporiadané v pazušných a koncových strapcoch. Drobné žité kvety majú päťzubý zvončekovitý kalich päťlupienkovú korunu. Príjemne voňajú. Plodom je krátky holý vajcovitý struk.
Výskyt
Rastie v teplejších oblastiach, na medziach, násypoch, riečnych štrkoch.
Časti, ktoré sa zbierajú
Zbierame kvitnúcu vňať.
Účinné látky
Významnými účinnými látkami komonice sú kumarín a melilotin, ktoré sa pri sušení uvoľňujú z kumarinových glykozidov. Ďalej obsahuje dikuniarol, znižujúci zrážanivosť krvi, alantoin, flavonoidy, živice,triesloviny, cholin, sliz, silicu a niektoré vitamíny.
Využitie
Čaj z komonice lekárskej má protizápalové účinky. Rozširuje cievy a tým podporuje prietok a cirkuláciu krvi. Komonicový čaj tiež odstraňuje opuchy. Má upokojujúce a močopudné účinky. Pitie komonicového čaju sa odporúča hlavne na mierne poruchy cievneho systému.
Komonica sa využíva do ako súčasť zmäkčujúcich náplastí a mastí na opuchnuté a zapálené rany, kĺby a žľazy, keďže pôsobí protizápalovo. Vňať sa uplatňuje do kúpeľov proti vredovým chorobám a hemoroidom.
Kontraindikácie
Je mierne jedovatá, neprekračovať dávkovanie. Nie na dlhodobé užívanie.
Zaujímavosť
Obklad na kŕčové žily:
3-4 hrste nadrobno rozdrvených kvetov komonice dáme do pláteného vrecúška. Na chvíľku namočíme do horúcej vody a po odkvapkaní, ešte dobre teplé, priložíme na boľavé miesto. Prekryjeme igelitom, obviažeme uterákom a necháme pôsobiť cez noc. Súčasne pijeme komonicový čaj (spolu s pagaštanom) v obvyklom dávkovaní.
Motto
Rozprúdi sa krv, keď zacíti medovú rastlinu.