Latinsky
: Convallaria majalis L.
Ľudovo: bimbonka, bíser, gombália, husie víno, kokorič, kokorík, kukučka voňavá, májové zvončeky, perlíček, perlokvet
Čeľaď: ľaliovité
Konvalinka voňavá je trváca bylinka dosahujúca výšku 10 až 20 cm. Na priamej byli v riedkom strapci vyrastajú malé biele pôvabné kvety zvončekovitého tvaru, ktoré príjemne voňajú. Opeľované sú hmyzom. Po opelení a oplodnení z kvetov vznikajú plody – červené bobule, ktoré rozširujú živočíchy. Jednoduché listy sú stopkaté, kopijovité, na báze obalené pošvatými šupinami.
Výskyt
Rozšírená je od nížin až po horský stupeň. Rastie v presvetlených listnatých i ihličnatých lesoch, v krovinách i na lúkach. Vyskytuje sa po celej Európe okrem najsevernejších a najjužnejších oblastí, v Malej Ázii a priľahlých oblastiach Ázie, až po Čínu a Japonsko, ako aj v Severnej Amerike.
Časti, ktoré sa zbierajú
Od mája do júna sa zbiera vňať a v októbri podzemok. Obsahuje látky, ktoré ovplyvňujú činnosť srdcového svalu. Špeciálne prípravky, vydávané iba na lekársky predpis, sa uplatňujú ako srdcové tonikum.
Účinné látky
Obsahuje glykozidy konvalatoxín, konvalatoxol, konvalatoxozid a majalozid.
Využitie
Droga sa spracúva vo farmaceutickom priemysle, kde sa zo suroviny izolujú jednotlivé komponenty (glykozidy) a potom sa v presne stanovených množstvách pridávajú do rozličných liečiv. Lieky predpisuje výhradne lekár. Slúžia predovšetkým na liečbu srdcových chorôb, posilňujú kontrakcie srdca a prehlbujú dýchanie.
Bylinka sa tiež používa pri výrobe mydiel, voňaviek a šňupavých tabakov.
Kontraindikácie
Jedovatá je nielen celá rastlina, ale i voda vo váze, v ktorej bola kytička konvaliniek uložená. Červené bobule konvalinky sú lákavé, žiaľ sú tiež jedovaté. Otravy boli pozorované u človeka i hydiny po zjedení zrelých plodov – droga dráždi tráviace ústroje. Smrteľné otravy boli popísané po žuvaní listov, plodov a kvetov.
Zaujímavosť
Na území TANAP-u chránená.
Motto
Ženu aj srdiečko udobríš konvalinkou.