3 C
Bratislava
utorok, 3 decembra, 2024

Kostihoj lekársky

Latinsky

: Symphytum officinale L.
Ľudovo: čierny koreň, dobrý koreň, kazival, trudovník, medunica, svalník,
Čeľaď: borákovité

Trváca bylina, vysoká 60 až 100 cm, podzemok zhrubnutý, mnohohlavý. Byľ vzpriamená, rozkonárená, listy striedavé, pokryté drsnými chlpami. Kvety sú purpurové, plody tvrdky.

Výskyt

Rastie na vlhkých miestach, najmä na lúkach a poliach, pri cestách a plotoch, medzi krovím, v priekopách, na brehoch vôd a pod. ako burina.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbiera sa koreň. Vykopáva sa na jar alebo v jeseni, umyje sa, pozdĺžne rozreže a usuší. Droga musí byt na priereze biela.

Účinné látky

Obsahuje pomerne značné množstvo slizu, triesloviny, škrob, asparagín, alantoin, alkaloidy, éterický olej. Kostihoj je bohatý aj na množstvo vitamínov a minerálov. Obsahuje najmä železo, horčík, fosfor, draslík, vápnik, jód, zinok a vitamíny A, C a B12.

Využitie

Má protizápalové, upokojujúce a antibakteriálne účinky, podporuje vykašliavanie, funguje ako mierne sedatívum, ako analgetikum a má hemostatické účinky, teda zastavuje krvácanie rán.

Kostihoj má výstižný názov, ktorý dostal podľa svojej schopnosti hojiť polámané kosti. Masť z neho je vynikajúca na liečbu zlomenín, pri vyvrtnutiach, zápaloch kostí, väziva a žíl, krvných podliatinách a zrazeninách.

Tinktúrou rana prestane hnisať, dezinfikuje sa, rýchlejšie a lepšie sa zahojí.

Vnútorne má kostihoj celkom odlišné uplatnenie. Čaj z koreňa v bežnom dávkovaní, samostatný, alebo lepšie vo vhodnej zmesi, je výborný na vredy žalúdka a dvanástorníka.

Domáca kostihojová masť:

Masť si môžeme pripraviť zo včelieho vosku, olivového oleja a kostihojového extraktu. Namiesto včelieho vosku môžeme použiť aj vosk z nezafarbenej bielej sviečky a namiesto olivového oleja môžeme použiť akýkoľvek iný rastlinný olej, napríklad slnečnicový. Masťový základ pripravíme tak, že do nádobky pridáme určité množstvo včelieho alebo sviečkového vosku, vosk nad ohňom opatrne rozpustíme a ešte do tohto horúceho rozpusteného vosku opatrne prilejeme 2 až 2,5 podielu teplého oleja a paličkou všetko zamiešame. Do takto pripraveného masťového základu pridáme určitý malý podiel teplého kostihojového extraktu a zase dobre všetko zamiešame. Ešte tekutú masť tesne pred tuhnutím vylejeme do kelímkov a necháme stuhnúť.

Kontraindikácie

Vonkajšie použitie je bezrizikové, vnútorné treba starostlivo dávkovať. V USA, Nemecku, Kanade a Veľkej Británii bol dokonca zakázaný predaj ústnej vody s obsahom kostihoja.

Zaujímavosť

Bylinka bola známa už v stredoveku, liečitelia sa presvedčili o vynikajúcich účinkoch kostihoja pri hojení zlomenín, opuchlinách a podliatinách.

Motto

Kopanie hojiča kostí – zlá práca, ktorá sa vyplatí.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY