Aj keď je v našich končinách preferované kravské mlieko nie je to najviac konzumované mlieko na svete. Toto prvenstvo patrí koziemu mlieku. Kozie mlieko pije viac ako 70% svetovej populácie a už starí Rimania ho považovali za elixír krásy a dlhovekosti. Možno po ňom siahnete aj vy, ak zistíte, čo všetko obsahuje.
Na rozdiel od kráv sa kozy jednoduchšie chovajú a v rozvojových krajinách je kozie mlieko dostupným a bohatým zdrojom bielkovín, tukov a kalórií. To ale nie je jediný dôvod, prečo je kozie mlieko najkonzumovanejšie na svete. Oproti kravskému mlieku má viacero výhod.
Kozie verzus kravské mlieko
Kozie mlieko je hustejšie a krémovejšie než kravské mlieko. Aj keď sa zložením podobá na kravské obsahuje viac živín a je ľahšie stráviteľné. Výrobky z kozieho mlieka sú belšie ako výrobky z kravského mlieka. Rozdiel zbadáte aj v chuti. Kravské mlieko je sladšie ako kozie.
Živiny
Kravské mlieko obsahuje veľa vápnika. Jedna šálka kravského mlieka pokryje asi 28% odporúčanej dávky vápnika. Oveľa viac vápnika ale nájdete v mlieku od kozy. Rovnaké množstvo kozieho mlieka pokryje cca 33% odporúčanej dennej dávky vápnika. To ale nie je všetko.
Kozie mlieko obsahuje aj viac bielkovín, ktoré sú pre organizmus ľahšie stráviteľné.
Okrem toho je kozie mlieko aj bohatým zdrojom draslíka, fosforu, magnézia, medi, zinku, vitamínov A, B1, B2, C, D, E a ďalších živín.
Trávenie
Intolerancia laktózy
je častým dôvodom, pre ktorý sa kravskému mlieku ľudia vyhýbajú. Kozie mlieko obsahuje menej laktózy (až o 12% menej), takže ak trpíte intoleranciou laktózy môže byť toto mlieko výbornou náhradou za kravské. Ešte menej laktózy je v jogurtoch z kozieho mlieka.
Pokiaľ trpíte alergiou na mliečne bielkoviny nebude pre vás vhodné ani kozie mlieko.
Ďalšou výhodou kozieho mlieka je vyšší obsah prebiotických sacharidov, ktoré udržujú črevný mikrobióm zdravý. Rovnaké typ sacharidov sa nachádza aj v materskom mlieku a podporujú tvorbu a fungovanie dobrých baktérií v črevnej mikroflóre.
Kravské mlieko blokuje vstrebávanie železa a medi z potravín ak ich konzumujte zároveň s pitím mlieka. Kozie mlieko vstrebateľnosť týchto živín nijako neovplyvňuje, práve naopak, podporuje ich vstrebávanie.
Tuky
Tuky, konkrétne triglyceridov sa stredne dlhým reťazcom (MCT), nájdete v oboch typoch mliek. Kým v kravskom mlieku tvoria len 15 až 20% v kozom mlieku je ich oveľa viac, 30 až 35%. Tento typ tukov sa neukladá ako telesný tuk, ale vstrebe sa do krvného obehu, kde pomáha znižovať cholesterol a zároveň slúži ako zdroj energie. Ak vás trápi vysoký cholesterol môžete ho upraviť aj pitím kozieho mlieka.
Vplyv kozieho mlieka na zdravie
Aj keď to nie je 100% lekársky a vedecky potvrdené o priaznivom vplyve kozieho mlieka na organizmus sa vie už dosť dlho.
- Nervový systém – zmierňuje stres, migrény a pocit nervozity
- Imunita – zlepšuje a posilňuje imunitný systém (cez črevný mikrobióm)
- Kĺby – protizápalové účinky kozieho mlieka môžu pomôcť pri reumatických ochoreniach
- Ekzémy – pitie kozieho mlieka môže zmierniť tvorbu ekzémov a ich príznakov (svrbenie, začervenanie kože,…)
- Astma – zmierňuje symptómy alergie a aj astmy
- Trávenie – udržuje zdravý črevný mikrobióm, zlepšuje trávenie a zlepšuje vstrebateľnosť živín.
Zdravá a mladšia pleť
O výhodách pitia kozieho mlieka sa vie veľa. Vedeli ste ale, že je to aj výborný prostriedok na udržanie zdravej a mladistvej pleti? Mastné kyseliny a vitamín A, ktoré kozie mlieko obsahuje udržujú pleť zdravú a pomáhajú v boji s akné. Kyselina mliečna, ktorá sa v mlieku nachádza má zas jemné exfoliačné účinky a pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky. Vďaka hydratačným vlastnostiam je vhodné aj pre jemnú detskú pokožky.
Kozie mlieko pokožka ľahko absorbuje. Je vhodné pre suchú a/alebo podráždenú pokožku, zmierňuje tvorbu vrások a aj pigmentových škvŕn.
Pre tieto a aj ďalšie priaznivé účinky na pokožku môžete na trhu nájsť kozmetiku s obsahom kozieho mlieka. Toto mlieko si môžete pokojne pridať do kúpeľa, alebo si ho nanášať na pleť.
Nežiaduce účinky kozieho mlieka
Aj keď je kozie mlieko zdravšie ako kravské nejde o dokonalý nápoj. Nie je vhodné pre dojčatá a deti do 1 roka života. Kozie mlieko obsahuje málo železa a vitamínu B12. U detí kŕmených len kozím mliekom sa môže vyskytnúť anémia. Vysoká hladina vápnika v kozom mlieku môže zvýšiť hladinu tohto prvku aj v organizme dieťaťa čo môže viesť k problémom s obličkami, nesprávnemu vývoju niektorých orgánov či mozgu.
Obsahuje laktózu, síce menej ako kravské mlieko ale predsa. Ak trpíte silnou intoleranciou na laktózu nesadne vám. Pokiaľ trpíte alergiou na mlieko budete mať pravdepodobne problémy aj pri pití kozieho mlieka. Pokiaľ chcete vyskúšať kozie mlieko a trpíte týmito problémami konzultujte svoje rozhodnutie s lekárom.
Surové verzus pasterizované
Pravdou je, že surové mlieko (kozie aj kravské) obsahuje veľa živín. Okrem nich ale surové mlieko môže obsahovať aj patogény, preto by ste mali piť vždy pasterizované mlieko. Pasterizácia je proces, pri ktorom sa mlieko zohreje na chvíľu na vysokú teplotu a následne sa rýchlo schladí. Počas pasterizácie sa zničia takmer všetky choroboplodné mikroorganizmy.
Pri pití surového kozieho mlieka najčastejšie hrozí riziko nákazy kliešťovou encefalitídou, keďže kozy sa často voľne pasú a objedajú kríky.
ZDROJ
healthline.com/health/benefits-of-goat-milk#_noHeaderPrefixedContent
backyardgoats.iamcountryside.com/home-dairy/benefits-disadvantages-of-goat-milk/
webmd.com/diet/goat-milk-are-there-health-benefits
Obrázky: Pixabay, freepik