Kožné výrastky trápia viac ako polovicu dospelých ľudí na planéte. Sú to extra kúsky kože, ktoré vyčnievajú na povrchu pokožky. Môžu byť veľké 1 mm ale aj viac ako 1 cm. Zväčša nebolia a zvyčajne sú neškodné a predstavujú tak len estetický problém. Prečo sa kožné výrastky tvoria sa presne nevie. Vie sa, ale ako ich odstrániť.
Čo sú kožné výrastky
Ako už bolo spomenuté kožné výrastky, odborne akrochordóny, sú extra kúsky kože, ktoré sú ku pokožke prichytené tenkou stonkou. Majú telovú farbu ale môžu byť aj hnedšie.
Kožné výrastky obsahujú len kolagén a tenké kožné vlásočnice (cievy), ktoré sú obklopené kožou. Najčastejšie sa vyskytujú v záhyboch pokožky
- podpazušie
- slabiny
- stehná
- očné viečka
- krk
- pod prsiami
Môžete mať jeden či dva kožné výrastky ale môžete ich mať oveľa viac a môžu rásť aj v skupinách.
Rizikové faktory
Presná príčina vzniku kožných výrastkov nie je známa. Ide ale o bežný stav a viac ako polovica dospelých ľudí má aspoň jeden výrastok. Niekedy sa môžu objaviť keď sa koža trie o kožu. Ich vznik sa nedá predpovedať a ani sa mu nedá zabrániť. Pravdepodobnejší výskyt kožných výrastkov môže byť ale niekedy vyššia.
- ak máte obezitu alebo kožné záhyby kedy sa koža trie o kožu.
- keď ste tehotná – predpokladá sa, že hormonálne zmeny v organizme tehotnej ženy zvyšujú pravdepodobnosť rastu kožných výrastkov.
- Cukrovka 2.typu – príčinou je pravdepodobne závažná inzulínová rezistencia, ktorá spôsobuje rast kožných výrastkov.
- Starší ľudia – pribúdajúcim vekom je riziko vzniku kožných výrastkov vyššie.
- Zriedkavo môže byť kožný výrastok príznakom bazocelulárneho karcinómu (typ rakoviny kože). Podľa jednej štúdie môže bazocelulárny karcinóm podobný kožnému výrastku predstavovať marker pre tento typ rakoviny.
Ako spoznať kožný výrastok
Kožné výrastky si môžete niekedy zameniť s inými kožnými problémami. Najčastejšie sa zamieňajú za bradavice alebo materské znamienka.
- Bradavice – najčastejšie sa vyskytujú na rukách a nohách. Bradavica je pevná, vystupuje nad úroveň kože a vytvára na nej hrbolček (kožný výrastok na koži visí). Za vznikom bradavice je vírus a je infekčná. Kožný výrastok nie je infekčný.
- Materské znamienka – materské znamienka máte od narodenia. Im podobné pigmentové škvrny (pigmentové névy) sa vyskytujú na koži na miestach vystavených slnku. Sú hnedé až hnedočierne a majú okrúhly (oválny) tvar.
Kedy navštíviť lekára
Kožné výrastky nie sú nebezpečné. Väčšina ľudí ich nijako nerieši a všimnú si ich len ak o ne náhodou zavadia. Lekára by ste ale mali vyhľadať ak
- výrastok na koži začne krvácať
- začne bolieť
- zväčšuje sa
- sa vyskytne viac kožných výrastkov (celá skupina)
- estetický problém
Liečba kožných výrastkov
Kožné výrastky často odpadnú samé keď ich potiahnete a trochu podráždite. Ak to nefunguje a chcete ich odstrániť mali by ste to zveriť do rúk lekára, hlavne ak ide o citlivejšie miesta ako napríklad očné viečko. Lekár výrastok môže odstrániť viacerými spôsobmi
- zmrazenie tekutým dusíkom
- elektrokauterizáciou – spálenie kožného výrastku elektrickou energiou
- chirurgicky – výrastok sa jednoducho odreže alebo odstrihne
Odstránenie kožných výrastkov doma
Na internete nájdete množstvo rád ako odstrániť kožné výrastky doma. Ako a či naozaj fungujú vám nik nezaručí. Ak ste sa pre tento spôsob rozhodli aj vy dajte si pozor na možné infekcie, ktoré môžete dostať ak začne kožný výrastok krvácať.
Jablčný ocot
Vatový tampón namočte do jablčného octu a pár minút ním jemne potierajte kožný výrastok. Potierajte jemne, aby ste výrastok nestrhli. Opakujte pár dní po sebe. Kožný výrastok by mal odpadnúť
Ďalší spôsob je nechať vatový tampón namočený v jablčnom octe priložený na výrastok niekoľko hodín. Po pár dňoch pravidelnej aplikácie by mal odpadnúť.
Olej z čajovníka
Tento olej má antiseptické účinky, takže zabraňuje šíreniu infekcií, čo sa v prípade odstraňovanie kožného výrastku doma zíde. Jeho účinok ale spočíva hlavne v jeho schopnosti vysušiť kožný výrastok, ktorý následne odpadne.
Na vatový tampón naneste pár kvapiek oleja z čajovníka a pár minút ním potierajte kožný výrastok. Opakujte to každý deň, výrastok by mal odpadnúť.
Ďalší spôsob je len naniesť olej z čajovníka na kožný výrastok 3 krát do dňa a nechať pôsobiť.
Jód
Táto chemická látka rozkladá kožné bunky a vďaka tomu kožný výrastok jednoducho odpadne. Jód aplikujte na výrastok rovnako ako jablčný ocot alebo olej z čajovníka.
Dentálna niť
Podviažte kožný výrastok dentálnou niťou. Prerušíte tým prietok krvi do výrastku. Následne niť potiahnite a výrastok by mal odpadnúť.
Citrón
Šťava z čerstvého citróna nanesená na kožný výrastok môže spôsobiť jeho odpadnutie. Po pár dňoch by mal výrastok sám odpadnúť.
Lastovičník
Lastovičník je rastlinka, ktorá sa bežne používa na domácu liečbu bradavíc ale pridáva sa aj do prípravkov na ich liečbu. Môžete ho využiť aj na odstránenie kožných výrastkov.
Ak máte čerstvú rastlinku lastovičníka zlomte list alebo stonku. Šťava, ktorá začne vytekať nakvapkajte priamo na kožný výrastok. Opakujte až kým výrastok neodpadne.
Pokiaľ nemáte možnosť dostať sa k rastline lastovičníka môžete si v lekárni zakúpiť krém, ktorý obsahuje výťažok z tejto rastliny.
Šťava z cibule
Prekrojte cibuľu na polovicu a vložte ju do misky s kuchynskou soľou. Nechajte stáť cez noc a ráno vytlačte šťavu z cibule. Naneste ju priamo na kožný výrastok. Opakujte každý deň. Behom týždňa až 12 dní by mal kožný výrastok odpadnúť.
Pri aplikácii prípravkov na kožný výrastok si dajte pozor aby ste ich nenanášali aj na okolitú kožu, ktorú môžu podráždiť.
V žiadnom prípade kožný výrastok neodtrhávajte alebo nestrihajte. Keďže tieto výrastky obsahujú aj krvné cievy môže dôjsť ku krvácaniu a následnej infekcii
Ak sa vám podarí nechtiac kožný výrastok strhnúť a začne krvácať miesto čo najrýchlejšie vydezinfikujte.
ZDROJ
healthdirect.gov.au/skin-tags
everydayhealth.com/skin-and-beauty/skin-tag-causes-and-treatments.aspx
nhs.uk/conditions/skin-tags/
Obrázky: Pixabay.com, freepik.com