Krvná plazma
je prirodzenou tekutou časťou krvi (tvorí ju takmer z 55%), ktorej hlavnou úlohou je zaistenie transportu buniek, červených aj bielych krviniek, krvných doštičiek, živín, organických, anorganických a aj toxických látok v organizme.
Úloha krvnej plazmy tu ale nekončí. Má toho na starosti trochu viac.
Z čoho pozostáva krvná plazma?
90% krvnej plazmy je tvorenej vodou, ktorá je univerzálnym rozpúšťadlom.
Za jej žltkasté sfarbenie vďačí prítomnosti tukových a bielkovinových látok.
V plazme sa nachádza viac ako 120 rôznych druhov proteínov. Medzi najvýznamnejšie zložky plazmy patria:
- globulíny,
- albumín,
- faktory zrážanlivosti.
Nachádzajú sa v nej:
- organické látky – sacharidy, tuky, bielkoviny a dusíkaté látky.
- anorganické látky – sodík, draslík, vápnik, horčík, chlór…
Aké sú jej funkcie?
- Krvná plazma, ako už bolo spomínané, zaisťuje transport vitamínov, hormónov a ďalších živín priamo do buniek tkanív a orgánov celého organizmu. Látky, ktoré sa vo vode nerozpustia, (napr. vitamín E, voľné mastné kyseliny, vápnik..) sa do orgánov a tkanív dostanú naviazaním na albumín. Táto časť krvnej plazmy ich dopraví tam kde treba. Albumín sa produkuje v pečeni.
- Z buniek orgánov a tkanív odvádza škodlivé látky, ktoré vznikajú pri látkovej premene – bunkový metabolizmus.
- Zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní normálneho tlaku. Zabraňuje kolapsu a upchatiu krvných ciev čím udržuje stabilný krvný obeh v tele.
- Rozvádza teplo v tele. Z orgánov, ktoré teplo produkujú, ho odvádza do oblastí, kde dochádza k rýchlejšiemu ochladeniu – ruky, nohy, hlava.
- Je neoddeliteľnou súčasťou imunitných reakcií nakoľko sa v nej nachádzajú bunky imunitného systému. Pomocou plazmy sa dostanú na miesta kde sú potrebné. Zároveň plazma zaisťuje transport cytokínov – látok, ktoré zaisťujú komunikáciu medzi bunkami imunitného systému.
- Zúčastňuje sa pri zrážaní krvi – bielkoviny v krvnej plazme (faktory zrážania krvi) pomáhajú krvným doštičkám zaceliť ranu (otvor) v cieve. Pri poranení sa aktivuje bielkovina fibrinogén, ktoré sa zmení na fibrín. Fibrín vytvorí hustú sieť nerozpustných vlákien do ktorej sa zachytia ďalšie krvné doštičky. Nakoľko je ale potrebné aby bola krv tekutá a nezrážala sa je potrebné mať faktory zrážanlivosti pod kontrolou. Dohliada na to iný typ bielkovín – glykoproteíny, ktoré zrážaniu krvi zabraňujú. Kým sú tieto dve látky v rovnováhe je všetko v poriadku. Ak sa ale rovnováha naruší môže to viesť k vzniku trombóz (krvných zrazenín), alebo naopak k zníženej zrážanlivosti a riziku vykrvácania.
- Udržuje stálosť vnútorného prostredia (homeostáza) – pH v organizme sa vďaka nej nezmení. Udržuje rovnováhu medzi kyslými a zásaditými zložkami v krvi, čím vytvára pre bunky ľudského tela správne prostredie pre ich funkčnosť.
- Udržiava optimálny objem vody v tele – vďaka hladine sodíka, ktorý sa v krvnej plazme nachádza vedia obličky riadiť objem vody. Môžu zvýšiť jej vylučovanie, alebo ju zadržať v tele.
Rozbor krvnej plazmy
Počas preventívnej kontroly sa bežne robí rozbor krvi a moču. Vohľadom rozboru krvi sa okrem zisťovania množstva červených krviniek robí aj rozbor plazmy. Práve v tejto zložke krvi sa dá odhaliť množstvo rôznych ochorení:
- zvýšené množstvo dusíkatých látok (močovina, keratín) poukazujú na zlyhanie obličiek,
- odchýlky v množstve hormónov môžu byť znakom problémov v endokrinného systému,
- vysoké alebo nízke hladiny glukózy sú znakom cukrovky alebo hypoglykémie,
- vyšší alebo nižší výskyt faktorov zrážania krvi môže upriamiť pozornosť na rôzne ochorenia týkajúce sa zrážanlivosti krvi,
- výskyt albumínu mimo referenčnej medze poukazuje na problém s pečeňou.
V krvnej plazme sa dajú pri rozbore nájsť aj látky, markery, ktoré poukazujú na zatiaľ nezistenú rakovinu.
Darovanie krvnej plazmy
Darovanie krvnej plazmy sa nazýva plazmaferéza. Počas odberu sa od darcu získava len plazma, červené, biele krvinky a krvné doštičky sa vrátia späť darcovi.
Skôr ako podstúpite samotný odber, budete musieť vyplniť dotazník a absolvovať pohovor s lekárom. Podľa toho sa zistí či ste vhodným darcom. Dotazník a aj pri pohovore s lekárom hovorte len pravdu. Ochorenia, ktoré ste práve prekonali alebo ktoré máte, sa môžu darcovstvom plazmy preniesť na pacienta, ktorý by vašu plazmu dostal. Rozhodne nič nezatajujte.
Samotný odber sa podobá darovaniu krvi. Cez kanylu zavedenú do žily ide krv priamo od darcu do centrifugy, kde sa oddelí a zachytí krvná plazma. Zvyšné zložky krvi sa okamžite vracajú späť do tela darcu.
Celý proces odberu trvá asi 45 minút. Od jedného darcu sa môže odobrať maximálne 700ml krvnej plazmy – záleží to však od hmotnosti darcu (minimálne 50 kg).
Darovať krv môžete raz za tri (muži) alebo raz za štyri (ženy) mesiace. Krvnú plazmu môžete darovať oveľa častejšie. Počas týždňa ju môžete darovať maximálne 2 krát, počas 14 dní maximálne 3 krát. Platí ale, že medzi jednotlivými odbermi musí byť prestávka aspoň 3 dni. Ľudský organizmus vie chýbajúcu plazmu doplniť behom 2 dní.
Prečo darovať krvnú plazmu
Krvná plazma sa nedá vyrobiť a nedokáže ju nič nahradiť. Je veľmi potrebná v chirurgii, na pohotovostiach, pri závažných ochoreniach a pod. Z krvnej plazmy sa dá získať až 20 proteínov, ktoré sa využívajú v liečbe chorých, ale aj na výrobu liekov.
Najdôležitejšími zložkami krvnej plazmy sú:
- albumín – podáva sa pri veľkej strate krvi, ťažkých zraneniach, onkologických ochoreniach (po chemoterapii),
- imunoglobulíny – liečba infekcií, niektorých typoch imunodeficiencie a pod.,
- fibrinogén – podporuje hojenie vnútorných rán, používa sa aj na hojenie šliach a nervov.
V krvnej plazme sú aj látky, ktoré môžu zabrániť, alebo aspoň znížiť riziko komplikácii počas tehotenstva keď je Rh faktor matky a dieťaťa rozdielny.