17.7 C
Bratislava
streda, 30 októbra, 2024

Kuperóza – začervenaná pleť a rozšírené cievky

Počuli ste už o kuperóze? Jedná sa o kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje predovšetkým začervenaním kože a aj kvôli tomu si ju mnohí zvyčajne zamieňajú s rosaceou. Kuperóza postihuje prevažne ženy so svetlou pokožkou vo veku 30 až 50 rokov so sklonom k citlivosti a suchej pleti, no nemusí sa vyhnúť ani ženám s mastnou pleťou.

Pleť je podráždená a sprevádzajú ju pocity pálenia, alebo štípania, pričom dochádza k začervenaniu pleti a suchosti. Pod pokožkou líc, nosa alebo čela sa malé cievky zväčšujú, praskajú čím dochádza k narušeniu plynulého toku krvi a k jej hromadeniu. Popraskané žilky môže zmeniť farbu až do modro- fialova a môže dôjsť až k vzniku veľmi nepríjemných hnisavých ložísk pričom postihnutá môže byť aj celá tvár vrátane dekoltu.

Príčiny kuperózy

Aj keď skutočná príčina vzniku kuperózy nie je známa, jej stav zhoršujú zlé klimatické podmienky – hlavne prudké výkyvy teplôt, ale aj dlhý pobyt na priamom slnku, alebo v mraze. Kuperózu zhoršuje konzumácia pikantných jedál, pitie silnej kávy, čaju a alkoholu. Ovplyvniť ochorenie môžu aj psychologické faktory, ako je hnev alebo stres a určitú úlohu zohráva aj genetika – dedičnosť, či hormonálne výkyvy.

Liečba kuperózy

Na určenie správnej diagnózy je potrebná návšteva kožného lekára, ktorý určí, či sa jedná o kuperózu, rosaceu, alebo o iný druh ochorenia. Aj keď kuperóza nepredstavuje pre človeka výrazné zdravotné riziko, jedná sa skôr o nepríjemný estetický problém, pre ktorý pacienti trpia skôr psychicky.

Okrem prevencie, ktorá spočíva v používaní kvalitných krémov s UV filtrom, pomôže správny pitný režim, obmedzenie horúcich kúpeľov, nadmerného pobytu v saune a soláriu a nadmerné sa vystavovanie slnečným lúčom. Taktiež v zime sa neodporúča dlhý pobyt vonku na mraze a odporúča sa používanie kvalitných hydratačných krémov.

Keďže sme na začiatku spomínali, že kuperóza sa môže prejaviť aj u žien s mastnou pleťou, tento stav zhoršuje okrem poveternostných vplyvov aj zlé ošetrovanie pleti, prílišné čistenie horúcou, alebo studenou vodou a používanie čistiacich prípravkov s obsahom alkoholu.

Liečba je všeobecne náročná, nakoľko ochorenie sa nedá úplne vyliečiť. Vysokú účinnosť však majú výživné pleťové séra voľno dostupné z lekárne alebo krémy na predpis od kožného lekára. Zásadnou zmenou v riešení kuperózy je liečba laserom, ktorá výrazne pomohla pri odstraňovaní výrazných cievok na tvári. Laserový zákrok sa odporúča podstúpiť v zimných mesiacoch.

V prípade, že sa váš stav zhoršil v letnom období, nezúfajte, dočasne vám vie veľmi dobre pomôcť aj zamaskovanie dvojfarebným korektorom (hnedo-zelený korektor).

Prírodná liečba kuperózy

Správna strava je základom uzdravenia. Zvýšte konzumáciu čerstvého ovocia a zeleniny. Na detoxikáciu tela vám pomôže, ak začnete svoj deň pohárom teplej vody s citrónom alebo zelený čaj. Z byliniek sa odporúča praslička. Môžete ju popíjať vo forme prasličkového odvaru na očistu krvi, alebo použiť ako obklad na postihnuté miesta.

Na lepšiu cirkuláciu tváre skúste tvárovú masáž, alebo akupresúru. Použite pri tom mandľový, alebo olivový olej. Aj pleťová maska z avokáda a pár kvapiek olivového oleja môže pomôcť hydratovať suchú a podráždenú pleť. Masku zmyte po 15 minútach vlažnou vodou. Na postihnutú oblasť môžete skúsiť aj surovú papáju, nechajte ju tam po dobu 20 minút. Papája je vynikajúca na liečbu zápalu pokožky a žíl, okrem toho je zdrojom prirodzenej výživy a obnovy pre pleť.

Na podporu zdravého životného štýlu a boja proti stresu vyskúšajte cvičenie jogy, alebo plávanie. Osožná pre vás bude najmä tvárová joga. Cvičenie vám pomôže zmierniť napätie a úzkosť.

Rosacea a kuperóza

Pozor, ak pacient zanedbá starostlivosť o pleť s kuperózou, môžu symptómy prejsť do chronického ochorenia kože – rosacei, ktorá sa prejavuje začervenanou zapálenou pleťou spojenou s pálením a svrbením, zväčšeným začervenaným nosom – koža na tvári hrubne, tvoria sa ložiská vo forme pľuzgierikov a vyrážok podobných akné. Vzniká tak aj sociálny problém, nakoľko pacienti s týmto ochorením sú často mylne považovaní za alkoholikov. Okrem problémov s pleťou sa môže dostaviť aj zápal očí, spojoviek a tzv. jačmeň.

Na vznik rosacei sa tiež podieľajú korenisté jedlá, alkohol, práca v teplom prostredí. Spúšťačom môže byť aj stres, či žalúdočná baktéria Helicobacter pylori. Rosacea postihuje ženy, ale aj mužov, u ktorých má ešte horšie príznaky – keďže muži častokrát ochorenie spočiatku ignorujú a do ambulancie kožného lekára prichádzajú až v rozvinutom štádiu choroby. Ani toto ochorenie nie je možné úplne vyliečiť, na postihnuté miesta sa aplikujú špeciálne krémy, antibiotické maste, alebo sa pristupuje k liečbe laserom.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY