Ľudská noha je veľmi zložitý orgán, ktorý je sústavne vystavovaný mechanickému tlaku. Jeho základ tvorí 26 kostí a 16 kĺbov. Nohy nesú celú hmotnosť ľudského tela, šatstva a predmetov, ktoré denne nosíme. Ak sa tlak a zmeny tlaku správne nerozložia na prsty a nášľapnú časť chodidla, koža chodidla sa ničí a na zvýšený tlak reaguje zhrubnutím, tvorbou mozoľov a kurích ôk. Nevzhľadné zhrubnuté kúsky kože sú už odumretými bunkami.
Problémy nastávajú aj nosením úzkej, špicatej alebo inej nevhodnej obuvi. Ak sa kĺb palca na nohe vychyľuje smerom von, chodidlo sa môže zdeformovať a na nohe vzniká výrastok v oblasti kĺbu palca a dochádza k obmedzeniu jeho hybnosti. Táto deformita sa nazýva hallux valgus – vybočený palec.
Aj keď nie sú kurie oká a mozole ničím iným ako deformovanými miestami na pokožke, existujú medzi nimi veľké rozdiely. O mozoľoch hovoríme vtedy, keď chybné našľapovanie spôsobí nahromadenie kožných buniek, ktoré sa premenia na zrohovatenú vrstvu. Mozole sú mäkšie a sú menej bolestivé ako kurie oká. Mäkké kurie oká sa vyskytujú medzi prstami nôh a za to, že nestvrdnú vďačia svojmu postaveniu, ktoré ich chráni pred stálym tlakom.
Veľmi tvrdý mozoľ na vonkajšej strane chodidla sa nazýva kurie oko. Kurie oko má vo svojom strede koreň, ktorý môže byť viditeľný ako malá čierna bodka. Kurie oká vedia spôsobiť ostrú až bodavú bolesť. Je veľa vecí, ktoré môžeme spraviť sami, aby sme zmiernili ťažkosti súvisiace s mozoľmi, či kurími okami, alebo sa im úplne vyhli.
1. Správny výber obuvi
Ako prvé je potrebné zamerať sa na topánky, v ktorých môže byť ukrytá príčina vašich problémov. Na kúpu novej obuvi sa vyberajte najlepšie večer, keď je noha po celodennej námahe mierne napuchnutá. Veľkosť chodidla sa mení aj vekom, preto požiadajte predavača o premeranie vašej veľkosti. Vždy si vyskúšajte pravú, aj ľavú topánku. Od najdlhšieho prsta by ste mali mať v špičke topánky asi 1 cm voľnosti. Správna obuv vám musí sedieť aj na päte. Po obchode sa dostatočne dlho prejdite. Rozhodne nekupujte úzku obuv s tým, že sa spoliehate na jej neskoršie roztiahnutie. Vrchný materiál obuvi by mať byť mäkký a ohybný. Denná obuv sa odporúča na nižšom opätku. Ak si vaša práca vyžaduje nosenie obuvi na vysokom opätku, majte v zálohe vždy ešte jedny topánky na nižšom opätku a v čase pauzy ich prestriedavajte.
2. Hygiena
Nič nie je tak dôležité, ako správna hygiena. Každý deň si nohy umyte a riadne osušte. Pravidelne si strihajte nechty na nohách. Strihajte ich nožnicami, alebo klieštikmi dorovna a následne zaoblite ostré hrany pilníkom. Pokiaľ máte zhoršenú mobilitu a problém pri starostlivosti o chodidlá zverte sa do rúk pedikérke.
3. Na okamžité zmiernenie bolesti
Na okamžité zmiernenie bolestí s kurími okami, či otlakmi pomôže kúpeľ. Postihnuté chodidlo zmäkčíte v roztoku soli a teplej vody. Po tom chodidlo poriadne nakrémujte zvlhčujúcim krémom a zabaľte ho na pár hodín do igelitového vrecka. Po odstránení vrecka zbrúste pohybmi smerujúcimi do strán kurie oko pemzou. Ak sú kurie oká zvlášť bolestivé, doprajte si denne teplý kúpeľ s následným vypemzovaním stvrdnutej kože. Nezabudnite, že koža musí byť pri tejto procedúre dostatočne mäkká.
4. Kamilkový kúpeľ
Zriedený odvar z rumančeka (kamilky) upokojí a zmäkčí stvrdnutú kožu a pôsobí blahodarne na bolestivé kurie oko. Kúpeľ má nielen utišujúci účinok, ale napomáha pri vysúšaní potiacich nôh. Farba, ktorú vám zanechá kamilkový kúpeľ na vašich nohách viete ľahko zmyť vodou a mydlom. Ak nemáte radi kamilku, môžete do vody pridať pár kvapiek esenciálneho oleja, napríklad s vôňou mäty, levandule, citrónu.
5. Ľad na schladenie
Aj ľad môže pomôcť na boľavé a opuchnuté kurie oko. Priložte kocku ľadu na napuchnuté miesto, čím dosiahnete zmiernenie bolesti a opuchu.
6. Ovčia vlna
Mäkké kurie oká vznikajú trením kostí susediacich prstov na nohách. Ovčia vlna, alebo bavlnená handrička sa preto vkladá do priestoru medzi susediacimi prstami, čím sa vytvorí malá medzera, ktorá zamedzí nadmernému treniu.
7. Náplasti na kurie oko
Ak používate náplasti s obsahom kyseliny salicylovej, náplasť prikladajte len na postihnuté miesto, nie na celé okolie. Na kurie oko sa najprv priloží ochranná vložka s vopred prestrihnutým otvorom, pričom medzikružie chráni zdravú kožu. Vzápätí sa prikladá druhá časť náplasti, napustená liečivou látkou. Náplasti na kurie oko používajte maximálne 2 týždne.
8. Detský púder
Mäkké kurie oká si môžete napudrovať. Detský púder vám tak odsaje prebytočnú vlhkosť a tým aj prinesie úľavu.
9. Kde hľadať odbornú pomoc
Ak si neviete pomôcť sami pri riešení problémov z mozoľmi obráťte sa na pedikéra. V prípade ak máte problém s vybočeným palcom, navštívte osteopata, fyzioterapeuta, alebo chiropraktika.
10. Čo nerobiť?
Určite sa neodporúča doma akýmkoľvek spôsobom vyrezávať kurie oko. Neodborným zásahom si môžete spôsobiť infekciu, alebo privolať krvácanie, ktoré bude ťažké zastaviť. Zvýšenú pozornosť svojim chodidlám by mali venovať predovšetkým starší cukrovkári, alebo aj iné osoby trpiace na akúkoľvek chorobu prejavujúcu sa zvýšenou citlivosťou nôh. Cukrovka poškodzuje drobné cievy spodných končatín, v dôsledku čoho sa rany zle hoja a môže sa tak aj skôr dostaviť infekcia.
Pri náznakoch otlakov, alebo kurieho oka sa preto odporúča u týchto osôb vyhľadať lekársku pomoc.