4.1 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Trápi vás niektorá z refrakčných chýb oka? Riešením je laserová operácia očí

Do oka vstupujú svetelné lúče a lámu sa tak, že dopadajú na sietnicu v mieste najostrejšieho videnia, na žltú škvrnu. To však len v prípade, ak oko netrápi žiadna z refrakčných chýb. Vtedy lúče prichádzajúce do oka dopadnú pred alebo za sietnicu a vy kvôli tomu vidíte rozmazane. Pomôcť môže aj laserová operácia očí.

Krátkozrakí nevidia do diaľky, ďalekozrakí na blízko

Pri krátkozrakosti ide o to, že človek vidí blízke predmety ostrejšie ako vzdialené. Svetelné lúče, ktoré prichádzajú do oka, sa nezbiehajú na sietnici ale pred ňou, preto vzniká rozmazaný obraz. Krátkozrakosť sa niekedy vyvíja pomaly, inokedy zase náhle – väčšinou počas dospievania či v detstve. Touto vadou trpí približne jedna tretina populácie.

Ten, kto trpí ďalekozrakosťou, má problém dobre vidieť na blízko. Svetelné lúče sa zbiehajú až za sietnicou a obraz na nej nie je ostrý. Ide o bežnú poruchu a často sa vyskytuje už pri narodení. U detí sa môže prejaviť ako škúlenie. Zaujímavosťou je, že mnoho najmä mladých ľudí nevie, že tento problém má. Šošovka oka je veľmi flexibilná a tento stav kompenzuje. S pribúdajúcim vekom sa však jej elasticita znižuje.

Špeciálnym druhom očnej vady je presbyopia – vetchozrakosť – ktorá sa začína prejavovať u ľudí po 40. Vplyvom veku oko prirodzene starne a stráca schopnosť zaostrovať na blízke predmety, preto vzniká potreba nosiť okuliare pri čítaní, práci s počítačom alebo sledovaní televízie. Rovnako ako refrakčné vady, aj presbyopiu je možné riešiť okuliarmi alebo rôznymi operačnými metódami – laserovou operáciou očí alebo vnútroočným implantátom.

Keď rohovka nemá správny tvar

Astigmatizmus je problémom, ktorý ľudí trápi zvyčajne už od narodenia. Rohovka pri ňom nemá pravidelný pologuľovitý tvar. V niektorých smeroch je sploštená, príp. viac zakrivená, preto na sietnici vzniká deformovaný či neostrý obraz. Astigmatizmus sa často objavuje spoločne s niektorou ďalšiu refrakčnou vadou a rieši sa pomocou tzv. cylindrov na okuliarových alebo kontaktných šošovkách.

Okuliare, šošovky alebo laserová operácia?

Refrakčné chyby oka sú považované za úplne bežné a patria k najčastejším diagnózam u očného lekára. Na ich korigovanie sa najčastejšie využívajú klasické okuliare alebo kontaktné šošovky. Tí, ktorým okuliare z rôznych dôvodov nevyhovujú alebo nesvedčia, ich často menia za nenápadné šošovky, ktoré sú tiež užitočné pri rôznych športoch alebo povolaniach, kde by bolo nosenie okuliarov nebezpečné.

V súčasnosti je jedným z najčastejších a najpohodlnejších riešení laserová operácia očí, vďaka ktorej sa už pacienti nemusia trápiť problémami so zrakom či nesediacimi okuliarmi. Ich podstatou je buď úprava povrchu rohovky, alebo sa refrakčná vada odstráni v jej hĺbke.

Práve hĺbkové metódy sú najčastejšie odporúčané očnými lekármi, pretože sú pre oko najšetrnejšie. Výber operačnej metódy však vo veľkom závisí aj od samotného charakteru ochorenia a tiež ostatných faktorov zdravotného stavu pacienta, ktoré sa zistia počas predoperačného vyšetrenia. Platí však, že všetky typy laserovej operácie očí sú bezbolestné a trvajú len pár minút. V dnešných moderných očných klinikách je už tiež možné pomocou lasera odstrániť aj šedý zákal.

Nie všetci pacienti sú na absolvovanie laserovej operácie očí vhodnými adeptmi. Vylúčené sú napríklad tehotné ženy, ľudia trpiaci na autoimunitné ochorenia či tí, ktorým sa rany hoja keloidnými jazvami. Pred každou operáciou je nevyhnutné absolvovať dôkladné vyšetrenie, ktoré preukáže, či ste alebo nie ste vhodný kandidát na laserovú operáciu, ale takisto aj ktorý typ zákroku je pre vás najvhodnejší.

Foto: Bigstockphoto

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY