1.8 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Lenivé oko (amblyopia) – porucha zraku, ktorá sa týka detí

Lenivé oko alebo aj amblyopia je častá porucha zraku, ktorá sa vyskytuje u detí. K tejto poruche dochádza, keď jedno oko vo vývoji zaostáva. Mozog ignoruje obraz, ktorý z postihnutého oka prichádza. Podcenenie tohto stavu a zanedbanie liečby môže viesť k trvalému poškodeniu zraku.

Čo je lenivé oko (amblyopia)

Lenivé oko  je pomerne časté detské ochorenie zraku, ktoré sa odborne nazýva amblyopia alebo tupozrakosť. Pri tejto diagnóze zaostáva vývoj jedného oka. Príčina lenivého oka je v nervových dráhach medzi sietnicou a mozgom. Slabšie oko dostáva menej vizuálnych podnetov. Časom prestávajú oči spolupracovať a mozog potláča obraz zo slabšieho oka.

U detí sa amblyopia vyvíja od narodenia do cca 7 rokov. Predstavuje hlavnú príčinu zhoršenia zraku u detí. Aj keď ide o poruchu jedného oka v zriedkavých prípadoch môže lenivé oko postihnúť obe oči.

Amblyopia oka: Príčina

Ochorenie sa začína vyvíjať už v rannom detstve, keď sa zrak dieťaťa ešte vyvíja. Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu k rozvoju lenivého oka prispieť

  • Nesprávne zarovnanie očí (strabizmus) – strabizmus je svalová nerovnováha, tá môže spôsobovať škúlenie a zároveň bráni koordinovanému videniu. Ak oči dieťaťa nesmerujú rovnakým smerom mozog dostáva protichodné vizuálne informácie. Z každého oka prichádza do mozgu iný obraz. Mozog môže následne začať jeden obraz ignorovať, potláčať ho a dochádza k rozvoju amblyopii.
  • Refrakčné chyby – nesprávny vývoj oka môže viesť k vzniku refrakčných chýb ako krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus. Do mozgu tak prichádza jeden obraz ostrý (zo zdravého oka) a druhý rozmazaný a nejasný. Mozog automaticky začne uprednostňovať zdravé oko, lebo má z neho lepší obraz a problémy slabšieho oka ignoruje. Postupne začne obraz zo slabšieho oka potláčať čo vedie k amblyopii.
  • Choroby očí a zraku (deprivačná amblyopia) – šedý zákal, pokles očného viečka, jazva na rohovke… Narušiť normálny vývoj zraku u detí môže množstvo rôznych zdravotných problémov. Čokoľvek, čo bráni jednému ako jasne vidieť vedie k rozvoju lenivého oka. Deprivačná amblyopia je najťažší typ lenivého oka. Aby sa predišlo trvalej strate zraku je potrebná rýchla liečba.
  • Rodinná anamnéza – deti rodičov, ktorí mali amblyopiu alebo ochorenie zraku súvisiace s týmto stavom sú na rozvoj lenivého oka náchylnejšie.

Príčinou rozvoju lenivého oka môže byť aj nízka pôrodná hmotnosť, predčasný pôrod či vývojové postihnutie.

Lenivé oko, amblyopia

Lenivé oko: Príznaky

Príznaky amblyopie voľným okom nezbadáte. Existuje ale pár špecifických príznakov, ktoré vám môžu napovedať, že vaše dieťa má problémy so zrakom.

  • Ťažkosti so zameraním či udržaním zrakovej pozornosti
  • Zdá sa, že oči nespolupracujú
  • Škúlenie, zatváranie jedného oka
  • Zlé vnímanie hĺbky
  • Nakláňanie hlavy

Niektoré deti s amblyopiou nemusia mať žiadne príznaky. Vtedy lenivé oko môže odhaliť len očné vyšetrenie. Často sa stáva, že problémy so zrakom odhalia až učitelia v škôlke alebo škole.

Liečba

S liečbou lenivého oka by sa malo začať hneď ako sa táto diagnóza potvrdí. Ak sa ochorenie nelieči môže prerásť do vážnejších problémov so zrakom. Nepodceňujte príznaky a nespoliehajte sa, že sa to napraví samé. Správnou liečbou je možné vyliečiť  amblyopiu aj u starších detí.

Podľa jednej nedávnej štúdie ľudia, ktorí mali v detstve amblyopiu majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku

  • hypertenzie
  • obezity
  • vyššie riziko srdcového infarktu

Liečba tupozrakosti

je zameraná na posilnenie spojenia slabého oka a mozgu. V závislosti od toho čo ochorenie spôsobilo môže lekár navrhnúť

  • okuliare alebo kontaktné šošovky, na korekciu refrakčných chýb
  • očná náplasť, ktorá sa nalepí na silnejšie oko. Týmto spôsobom sa donúti mozog aby sa zameral zas na videnie zo slabšieho oka.
  • Očné kvapky na rozmazanie videnia – kvapky sa kvapkajú do silnejšieho oka, zrak sa rozostrí, oslabí a mozog sa zas zameria aj na slabšie oko.
  • Chirurgický zákrok – zákrok sa vykonáva ak je príčina lenivého oka, šedý zákal, ovisnuté očné viečko či strabizmus.
  • Cviky – ak oči nedokážu dostatočne zaostriť môže to viest k nesprávnemu postaveniu očí. Očné cvičenia môžu tomuto problému predchádzať, alebo prispieť k jeho zlepšeniu. Zamerajte sa na cviky ohľadom syndrómu počítačového videnia či na cvičenie sledovania blízkeho a vzdialeného bodu (s ceruzkou, ktorá sa postupne približuje alebo vzďaľuje).

Očné kvapky. Lenivé oko

Správnou liečbou sa u detí s lenivým okom zlepší zrak behom pár týždňov až mesiacov. Liečba môže trvať od 6 mesiacov až do dvoch rokov.

Je dôležité aby aj po vyliečení deti s lenivým okom boli sledované u lekára kvôli opätovnému vyskytnutiu ochorenia. Až v 25% prípadov sa amblyopatia môže znova vrátiť.

Ako predchádzať ochoreniu

Väčšinou sa lenivé oko neprejavuje žiadnymi výraznejšími príznakmi  a často sa odhalí až na očnom vyšetrení. Predísť alebo aspoň podchytiť lenivé oko na začiatku môžete

  • Očné vyšetrenie – neignorujte očné vyšetrenie u lekára, hlavne ak máte amblyopiu v rodinnej anamnéze alebo sa dieťa narodilo predčasne.
  • Pravidelné prestávky od obrazoviek a monitorov – ak deti trávia veľa času pri počítači, mobilnom telefóne alebo televízii mali by mať pravidelné prestávky. Podporia tým rozvoj očných svalov a ich oči sa naučia korigovať obraz ako na blízko tak aj na diaľku.
  • Zdravá strava – množstvo potravín obsahuje vitamíny a živiny prospešné pre zdravie zraku. Vajíčka, listová zelenina, paradajky, kukurica, hrozno,… tieto potraviny obsahujú látky prospešné pre zrak.

healthshots.com/preventive-care/family-care/lazy-eye-in-children/

mayoclinic.org/diseases-conditions/lazy-eye/symptoms-causes/syc-20352391

hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/lazy-eye-amblyopia

Obrázky: freepik.com,

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY