1.8 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Letné radovánky pri vode: Dajte si pozor na suché utopenie

Suché utopenie, ktoré na prvý pohľad nemusí dávať zmysel. Ide ale o jednu z pomerne častých príčin úmrtia detí a môže spôsobiť komplikácie aj dospelým. Suché alebo sekundárne utopenie je potvrdené u 10 až 15% prípadov utopenia.  Utopenie na suchu je krutou realitou, ktorá si každý rok vyžiada množstvo životov. Nepodceňujte ho.

Letné horúčavy sa dajú najlepšie zvládnuť pri vode. Kúpanie, šantenie vo vode, párty pri bazéne ale aj bežné kúpanie vo vani doma môže predstavovať riziko suchého utopenia. Ide o starší výraz, ktorý sa používal pre komplikácie po utopení. Rovnako ako samotné utopenie aj suché utopenie je život ohrozujúci stav, ktorý sa môže u detí (ale aj dospelých) objaviť pár hodín až dní po topení sa.

Čo je suché utopenie

utopení sa hovorí, keď sa voda dostane do dýchacích ciest. V závislosti od množstva vody sa líšia aj príznaky. Tie môžu byť mierne (kašeľ), stredne závažné (problémy s dýchaním) až po poškodenie pľúc a smrť.

Suché utopenie – počas topenia sa do vašich pľúc dostane málo, alebo aj žiadna voda. Ako voda vnikne do dýchacích ciest dochádza k stiahnutiu hlasivkovej štrbiny. Ide o reflex, ktorý sa nazýva laryngospazmus. Dýchacie cesty sú zablokované čo výrazne sťažuje dýchanie. K suchému utopeniu môže dôjsť počas topenia a pretrvávať aj po tom, ako vás z vody vytiahnu. Stačí ak vdýchnete trochu vody. Hneď ako organizmus zaregistruje vodu v miestach, kde nemá byť aktivuje sa obranný reflex, ktorý zabráni prieniku vody do pľúc. Tento stav vedie k zástave srdca.

Sekundárne utopenie – ide o ďalšiu komplikáciu, ktorá môže nastať pri topení. V tomto prípade sa menšie množstvo vody dostane do pľúc. Dieťa môže časť vody vykašlať ale nevykašle ju všetku. Voda, ktorá zostáva v pľúcach dráždi výstelku a poškodzuje pľúcne tkanivo. Dochádza k hromadeniu tekutiny v pľúcach, čo poznáme ako pľúcny edém. Oxid uhličíty sa hromadí v pľúcach čím sa znižuje hladina kyslíka. K tomuto stavu môže dôjsť pár hodín až dní po tom ako sa dieťa topilo.

Príznaky

Suché utopenie a aj sekundárne utopenie predstavuje veľké riziko hlavne pre deti. Tie sa pri šantení na kúpalisku vody nie len napijú ale ju často aj vdýchnu. Ak vodu vykašlú je dobre, ale stále nemáte istotu či vykašlali všetku vodu. Nemusia sa hneď topiť ale riziko utopenia u nich pretrváva. Všímajte si u detí tieto príznaky

  • kašeľ – snaha zbaviť sa vody v pľúcach a dostať ju kašľom von
  • bolesť v hrudi
  • problémy s dýchaním – plytké a namáhavé dýchanie či rozšírené nozdry sú znakom, že dieťa má problémy s dýchaním.
  • extrémna únava, ospalosť – znak nedostatku kyslíka
  • vracanie – tento príznak majú najmä menšie deti. Ich telo sa snaží dostať vodu z tela von.

U dieťaťa môžete badať aj zmeny správania, podráždenosť alebo úbytok energie. Tieto príznaky môžu byť znakom nedostatku kyslíka v mozgu.

Suché utopenie. Deti

Suché utopenie predstavuje veľké riziko pre malé deti, ktoré nevedia hovoriť, alebo nevedia presne povedať, čo im je. Ak bolo dieťa vo vode a zakuckáva sa dôvodom môže byť vdýchnutie vody. Ak máte podozrenie, že dieťa vdýchlo vodu vyhľadajte lekára. Ten prezrie dieťa a odporučí vám, čo robiť ďalej.

Prvá pomoc

Ak sa dieťa topí vyberte ho hneď z vody.

Pokiaľ je pri vedomí a dýcha snažte sa ho upokojiť. Držte ho tvárou dolu aby mohla z dýchacích ciest vytiecť voda.

Ak dieťa nedýcha začnite hneď s umelým dýchaním a masážou srdca.

Kašeľ a vracanie sú prirodzeným obranným reflexom organizmu, ktorý sa takto snaží zbaviť vody.

Dieťa sledujte aspoň 24 hodín. Ak kašeľ neustupuje, alebo sa vrátil, alebo ak spozorujete niektorý z vyššie uvedených príznakov nečakajte a choďte na pohotovosť alebo volajte záchrannú službu.

Ako predchádzať suchému utopeniu

Či už na kúpalisku, na plavárni alebo doma vo vani,… každý z nás už niekedy vo svojom živote vodu vdýchol. Nie je to nič príjemné. Obzvlášť pozor by ste mali dať na menšie deti, u ktorých je toto riziko vyššie. Predchádzať suchému ale aj sekundárnemu utopeniu môžete viacerými spôsobmi.

  • Ak ste pri vode nespúšťajte z detí oči. Buďte v ich blízkosti a ak sa začnú topiť hneď im pomôžte.
  • Využívajte len kúpaliská, bazény a pláže kde je aj plavčík
  • Deti nenechávajte samé blízko vody ani doma. Kúpanie, sprchovanie, detský bazén,… dieťa sa môže ľahko nadýchnuť vody.
  • Plávanie – prihláste deti na kurz plávania alebo ich naučte plávať vy.

Nespoliehajte sa na kúpacie hračky. Deti sa z nich môžu ľahko vyvliecť a začať sa topiť. Tieto hračky sú vhodné skôr pre väčšie deti, ktoré už vedia plávať. Aj keď má dieťa rukávniky nejde o bezpečnú ochranu pred topením. Pokiaľ chcete dieťaťu vo vode zaistiť maximálnu bezpečnosť dajte mu vestu. Tá udrží jeho hlavičku nad vodou a nevykĺzne z nej.

ZDROJ:

webmd.com/children/features/secondary-drowning-dry-drowning

medicalnewstoday.com/articles/323520

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY