1.8 C
Bratislava
štvrtok, 21 novembra, 2024

Lipa malolistá

Latinsky:

Tilia cordata
Ľudovo: lipa
Čeľaď: lipovité (Tiliaceae)

Je mohutný, opadavý listnatý strom, ktorý dorastá až do výšky 30 metrov. Kôra stromu je hladká, tenká, pozdĺžne vráskavá, sfarbená do sivoružova (u starších stromov je hnedosivá). Listy sú stopkaté, dlhé 5 cm. Na ich spodnej strane sa nachádzajú hrdzavé chumáčiky chlpov. Kvety sú pravidelné, obojpohlavné a päťpočetné. Púčiky sú čiernohnedé, vajcovité. Plod má tvar guľovitého oriešku s tenkostenným oplodím. Kvitnutie a zber je v mesiacoch jún až júl.

Výskyt

Vyskytuje se prakticky po celom území Slovenskej republiky, v miernom pásme Európy a v Malej Ázii. Rastie hojne v listnatých a zmiešaných lesoch, v hájoch, na krovinatých stráňach.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbierajú sa kvety spolu s listeňom v čase keď sa rozvíjajú (stredné kvety súkvetia sú rozkvitnuté, okrajové ešte v púčikoch).

Účinné látky

Éterický olej s obsahom farnesolu, trieslovín, silíc, flavonoidov, saponínov, cukru, organických kyselín a vitamínov C a E.

Využitie

  • uplatňuje sa pri liečbe problémov nervovej sústavy – uvoľňuje kŕče, stavy úzkosti, depresiu a nervové napätie, tlmí bolesť
  • pri poruchách spánku
  • pri liečbe nádchy, kašli a prechladnutí
  • chráni srdce aj trávenie
  • pri požití v podobe čaju – riedi krv, vyvoláva potenie čím znižuje horúčku
  • pôsobí ako diuretikum, stimuluje činnosť obličiek

Kontraindikácie

Nie sú známe.

Zaujímavosť

Drevo lipy malolistej sa používa na výrobu hudobných nástrojov a tiež aj na výrobu nábytku. Z lipového dreva sa pripravuje tiež práškové uhlie, ktoré je, podobne ako živočíšne uhlie, účinným prostriedkom proti črevným otravám a katarom.

Pestovanie

Lipe sa darí v hlbokej sviežej a kyprej úrodnej pôde – suché a plytké stanovištia jej nevyhovujú. Rozmnožuje sa semenami alebo vegetatívnym spôsobom (v škôlkach).

Motto

Lipa a jej kvety uzdravia telo i myseľ.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY