Už Starí Egypťania, Gréci, či Rimania využívali med pri rôznych rituáloch a obradoch, rovnako aj pri starostlivosti o pleť, či na lekárske účely. Masáž s využitím medu je veľmi osvedčená liečebná metóda, ktorá využíva interakcie medzi kožou a biologicky aktívnych a výživných zložiek čistého medu. Masáž je silne detoxikačná a revitalizačná. Okrem čistiacich látok medu sa používa špeciálna technika hmatov.
Medové masáže sú vhodné pri fyzickom, aj psychickom vyčerpaní organizmu, pri napätí, v dôsledku stresu a pri chronických ochoreniach. Používajú sa však aj na prekrvenie pleti, proti akné, k vyčisteniu pórov a proti predčasnému starnutiu pleti. Jej najsilnejší účinok je však detoxikačný. Pri medovej masáži sa masíruje najmä chrbtica – tam sa totiž nachádzajú najdôležitejšie nervové zakončenia, ktoré ovplyvňujú väčšinu orgánov v tele. Pri masáži sa tieto reflexné zóny orgánov stimulujú a následne sa cez kožku vytiahnu toxíny – škodlivé látky, ktoré sa nahromadili v organizme za dlhé roky, či už z okolitého prostredia, z prijímaného jedla, alebo liekov.
Priebeh masáže
Pri medovej masáži sa leží na bruchu. Masér potrie chrbát voňavým, prírodným tekutým medom (bez chemických prísad) a potom ho špeciálnou technikou vmasíruje do tela. Med vplyvom napätia a podtlaku z tela vyťahuje škodlivé látky, hustne a farbí sa. Po masáži zostane na koži lepkavá pena, ktorú masér odstráni vlhkým uterákom.
Hlavné účinky masáže
- detoxikačná, odstraňujú sa toxíny z tela
- pomáha pri problémoch krvného obehu
- reumatických ochoreniach svalov a kĺbov
- odstraňuje bolesti hlavy
- proti chronickej nádche a chorobách dutín
- má upokojujúce a omladzujúce účinky
- spevňuje pokožku, dodáva elasticitu
- zvýšenie imunity
Kontraindikácie
- alergia na med, precitlivená pokožka
- otvorené rany a kožné ochorenia
- trombóza
- infekčné choroby
- vysoký očný tlak
- žalúdočné vredy, krvácanie žalúdka